Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST3500320AS-"nieznany", rozmiar dysku 0MB, błąd We/Wy

13 Maj 2011 01:02 10667 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Problem dotyczy dysku Seagate ST3500320AS (1 partycja), firmware SD1A (aktualizowane), pewnego razu podczas normalnego włączenia pc brak partycji w Mój Komputer. Poszukałem trochę informacji, zainstalowałem kilka programów i oto wyniki.
    1. dysk jest widziany w menedżerze urządzeń jako sprawny.
    2. po wejściu w zarządzanie dyskami wyświetla się od razu komunikat inicjowania dysku który kończy się błędem "Nie można wykonać żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy.
    3. HD Tune - wynik
    4. DMDE - po wybraniu dysku błąd jak na zdj po zaznaczeniu aby ignorował błędy we/wy zdj niżej.
    5. CrystalDiskInfo - tutaj z kolei kosmiczna pojemność dysku.
    6. HDD Capacity Restore - "Error opening driver" a potem:
    7. Find and Mount
    8. HDD Regenerator - skanowanie z poziomu Win7 od razu wywala, że program przestał działać, natomiast z bootowalnej płyty cd w ogóle nie widzi dysku.
    9. programy takie jak fdisk, super fdisk, mbrfix z Hiren's Boot (sprawdzałem chyba wszystkie) albo nie wykrywają dysku albo wywalają błąd, nawet sea tool nie wykrywa obecności dysku.
    10. instalacja Win7 wykrywa dysk natomiast nic z nim nie idzie zrobić, ani format ani instalacja.
    11. BIOS - wykrywany normalnie natomiast pojemność 0, cylindrów 0, sektorów 0 (i co tam jeszcze jest bynajmniej wszystko na 0)
    12. Partition Magic - wcześniej był tylko błąd o złej tablicy natomiast teraz jeszcze 3 inne błędy które niby naprawiono.

Dodam jeszcze, że dysk normalnie się kręci, win7 dłużej ładuje, winxp zacina się na ładowaniu na amen, firmware aktualizowałem z rok temu wcześniej była wersja SD15.
    Miałem zamiar w przyszłym miesiącu kupić nowy i przerzucić wszystko na nowy a ten wysłać na gwarancje ze względu na to iż jest to ta czarna seria i miał już od połowy jakieś tam bad sectory. Gwarancję mam bodajże do września (3lata gwarancji dobrze myślę?) natomiast na stronie seagate po wpisaniu danych dysku wyświetla się że gwarancja do 15 lipca 2013 o co chodzi ?
    Nie muszę chyba mówić, że zgromadzone na nim dane to zbiór plików z kilku lat :)
    Czy jest ktoś w stanie stwierdzić co się tak naprawdę stało i czy jest możliwość odzyskania danych ? oczywiście gdy będą potrzebne dodatkowe informacje czy testy będę pisał. A i jeszcze takie pytanie jeśli oddałbym dysk przez sklep w którym go kupiłem na gwarancje do serwisu to czy serwis ma obowiązek zachowania danych na nim się znajdujących przy ewentualnej naprawie czy wymianie ? i jak to się ma w praktyce ?

Za każdą odpowiedź będę niezmiernie wdzięczny.
  • Specjalista HDD Recovery
    Cytat:
    8. HDD Regenerator - skanowanie z poziomu Win7 od razu wywala, że program przestał działać, natomiast z bootowalnej płyty cd w ogóle nie widzi dysku.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic939301.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896819.html

Nieźle kolega szuka i czyta.

Przypuszczalnie standardowa usterka tych modeli.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1368989.html

Potrzebny będzie terminal https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic872300.html
  • Poziom 10  
    Witam. Czytałem wyżej wymienione tematy oprócz tego o HDD Regeneratorze dlatego zamieściłem też spostrzeżenia z tego programu. Ale do rzeczy, zorientowałem się trochę za elementami schematu stworzenia terminala i niestety w mojej okolicy zostaje tylko sklep internetowy dlatego mam pytanie odnośnie czy może to być interfejs rs232-ttl który można kupić na aukcjach w cenie 19 zł ? są też terminale na usb gotowe na kablu trochę droższe, czy obydwa terminale będą się nadawać ?
  • Poziom 24  
    Witam
    Przepraszam za wykopanie tematu ale mam podobny problem z dokładnie tym samym modelem dysku, tym samym firmware (SD1A - taki miałem od nowości, bez żadnych aktualizacji). Dysk działał na innym komputerze jako systemowy do wczoraj, wszystko było ok, nie hałasował, nie miał żadnych bad sektorów itp. Podłączyłem do drugiego PC i tak:

- dysk jest wykrywany w BIOS (model) na obydwu , jednak pojemność i inne dane = pokazuje "0"
    - pod Win 7 od razu wyskoczyło wgrywanie nowego sterownika urządzenia, dysk został "zainstalowany" pomyślnie wg win 7
    - w zarządzaniu dyskami jest wykrywany jako "disk 1" (nieznany) - podobnie jak w BIOS sterownik we właściwościach ma opisany dobrze model
    - inicjacja dysku - błąd we/wy

Czy kolega Magik44 poradził sobie ze swoim problemem ?
    Przeczytałem zalinkowane tematy wyżej, jednak znalazłem niepokojący zapis:
    " W przypadku kiedy dysk jest już niesprawny NIE WGRYWAMY nowego oprogramowania. Wgrywa się go zanim dysk się zepsuje by zapobiegać. W standardowej usterce przy uszkodzonym S.M.A.R.T. i translatorze podmienianie elektroniki nic nie daje może jedynie zaszkodzić."
    Pytanie - co w tej sytuacji zrobić ?

• Poziom 10  
    petrus napisał:
    Witam
    Przepraszam za wykopanie tematu ale mam podobny problem z dokładnie tym samym modelem dysku, tym samym firmware (SD1A - taki miałem od nowości, bez żadnych aktualizacji). Dysk działał na innym komputerze jako systemowy do wczoraj, wszystko było ok, nie hałasował, nie miał żadnych bad sektorów itp. Podłączyłem do drugiego PC i tak:

- dysk jest wykrywany w BIOS (model) na obydwu , jednak pojemność i inne dane = pokazuje "0"
    - pod Win 7 od razu wyskoczyło wgrywanie nowego sterownika urządzenia, dysk został "zainstalowany" pomyślnie wg win 7
    - w zarządzaniu dyskami jest wykrywany jako "disk 1" (nieznany) - podobnie jak w BIOS sterownik we właściwościach ma opisany dobrze model
    - inicjacja dysku - błąd we/wy

Czy kolega Magik44 poradził sobie ze swoim problemem ?
    Przeczytałem zalinkowane tematy wyżej, jednak znalazłem niepokojący zapis:
    " W przypadku kiedy dysk jest już niesprawny NIE WGRYWAMY nowego oprogramowania. Wgrywa się go zanim dysk się zepsuje by zapobiegać. W standardowej usterce przy uszkodzonym S.M.A.R.T. i translatorze podmienianie elektroniki nic nie daje może jedynie zaszkodzić."
    Pytanie - co w tej sytuacji zrobić ?

Tak. Problem rozwiązany. Potrzebny Ci będzie:
    - terminal dyskowy na usb - znajdziesz na "aledrogo" w cenie około 15 zł
    - program Hyper Terminal - jeśli masz WinXP to masz go w start->akcesoria->komunikacja jeśli go nie masz lub masz Win7 (chyba w każdej edycji nie ma) to ściągnij z neta w google znajdziesz.
    - opcjonalnie śrubokręt torx 6 (do rozłączenia elektroniki)

Do terminala powinieneś dostać instrukcje naprawy dysków. Jeśli nie dostaniesz to napisz tutaj a w skrócie wygląda to tak:

Instalujesz terminal, ustawiasz właściwości portu, podpinasz 2 kabelki terminala do dysku (te 4 druciki/piny w dysku- podpinasz do 1 i 2 od lewej strony) , odpalasz hyper terminal, podpinasz zasilanie dysku i czekasz co wyswietli program, wciskasz ctrl + z i wpisujesz odpowiednie komendy po kolei. Jeśli dysk będzie zablokowany będziesz musiał rozłączyć elektronike z talerzami i dopiero wpisywać komendy, po tym zabiegu dysk wraz z danymi powraca do świata żywych.
    Po tym tylko zostaje zaktualizować firmware i gotowe. Czas naprawy jakieś 5 min chyba, że trzeba rozłączyć elektronike wtedy 10 min.

Wszystko powinieneś mieć w instrukcji, jeśli nie dostaniesz to napisz zeskanuje Ci swoją.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Dzięki, właśnie zamówiłem takowy terminal z instrukcją, mam nadzieję, że zadziała :)
  • Poziom 12  
    Może nie zadziałać ale życzę sukcesu
    te dyski seagate miały przypadłość nieładną że odpadały im głowice :(
    w ostateczności po działaniach z terminalem możan podpiąć dysk do jakiegoś działającego systemu jeśli choć część głowic będzie chodzić to te dane da rade odzyskać jeśli nie pozostaje wymiana głowic orientacyjny
    koszt od 2000 zł na 01-2014 w zależności od dostępności zamiennych części :) i osoby która to robi ale najtaniej od 2000 zł widziałem oferty przełożenia głowic
  • Poziom 24  
    Stare dzieje ale informacyjnie - wszystko OK. Bez rozpinania elektroniki ;)