Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran i systematyczne stukanie w komputerze

niepowtarzalny9 13 Maj 2011 09:36 2614 15
  • #1 13 Maj 2011 09:36
    niepowtarzalny9
    Poziom 2  

Witam!
    Kupiłem na allegro następujące podzespoły:
    Płyta Gigabyte GA-8IPE775-G,
    Procesor Intel Celeron D 336 2.8GHZ + chłodzenie SPIRE,
    HDD Seagate 7200.9 400GB SATA,
    Karta Grafiki Radeon X850 XTP AGP 256MB/256bit/DDR3.
    Ponadto mam jeszcze RAM 1GB oraz zasilacz 300W.
    Z ww. części złożyłem kompa, który miał mi służyć do podstawowych spraw domowych.
    Myślałem że mi się udało, gdyż po połączeniu wszystkich elementów i włączeniu odpalił BIOS, po czym zainstalowałem Windows 7. Następnie wgrywałem różne programy, a w między czasie komputer był restartowany. Po tych czynnościach, gdy komputer nadal chodził, dało się usłyszeć takie dziwne stukanie (co sekunda jedno stuknięcie); dźwięk tak jak by pochodził z dysku twardego. Generalnie wszystko chodziło, więc byłem zadowolony.
    Przechodzę do meritum sprawy.
    Następnego dnia po zweryfikowani, że wszystkie przewody są podłączone, włączyłem komputer,słychać było szum wiatraków oraz ten niepokojący cichy stukot, ale tym się nie przejmowałem. Problem dopiero się zaczął, gdy na ekranie nic się nie pokazało, po prostu był czarny ekran. Myślałem, że może to wina monitora, więc go zmieniłem, ale usterka nie znikła. Od tamtego czasu nie wiem co dalej robić, co sprawdzać w pierwszej kolejności, żeby wyeliminować zaistniały problem.

Z uwagi, iż jestem laikiem w tych sprawach, proszę o pomoc na tym forum osób, którzy są specjalistami w tej branży.

Z góry dziękuję za porady.

0 15
  • #2 13 Maj 2011 09:53
    Paolo1976
    Poziom 24  

Wygląda na to, że padł dysk twardy. To stukanie, to uderzające ramię z głowicami. Odłącz dysk i odpal komputer. Pewnie zacznie normalnie wyświetlać komunikaty POST Screen (napisy tuż po włączeniu komputera), ale zgłosi brak dysku twardego. Dysku już nie naprawisz. Tylko do wymiany.

0
  • #3 13 Maj 2011 10:00
    niepowtarzalny9
    Poziom 2  

Paolo1976 napisał:
    Wygląda na to, że padł dysk twardy. To stukanie, to uderzające ramię z głowicami. Odłącz dysk i odpal komputer. Pewnie zacznie normalnie wyświetlać komunikaty POST Screen (napisy tuż po włączeniu komputera), ale zgłosi brak dysku twardego. Dysku już nie naprawisz. Tylko do wymiany.

Zrobię jak mi radzisz, coś mi intuicja mówi że to dysk. Dziwi mnie jedynie fakt, że sprzedawca z allegro oświadczał że sprzedaje sprawne części, być może coś zataił..szkoda jeżeli tak by miało być, gdyż podzespoły kupiłem za nieduże pieniądze.

0
  • #4 13 Maj 2011 10:26
    Paolo1976
    Poziom 24  

Różnie to bywa. To tylko urządzenie które może się z różnych przyczyn uszkodzić. Ale mogło też być tak, że Cię oszukał. Tak czy siak będziesz musiał zareklamować do tego sprzedawcy, jeśli dał gwarancję. Dyski są produkowane w sterylnych warunkach, bardziej sterylnych niż sala operacyjna w szpitalu. Nie da się go naprawić, gdyż rozkręcenie dysku w warunkach domowych = dysk do śmietnika.

0
  • #5 13 Maj 2011 19:18
    strucel
    Poziom 28  

Gdyby padł tylko dysk to na ekranie coś byś zobaczył -stawiam na zasilacz 300W o ktorym niestety nic wiecej nie napisałes a stuki z dysku moga być spowodowane niewydolnoscią zasilacza.Proponuje zamieścic posta w odpowiednim dziale bo problem z "monitory serwis" nie ma nic wspolnego.

0
  • #6 14 Maj 2011 15:39
    Paolo1976
    Poziom 24  

Czasem uszkodzenie dysku jest tego typu, że nie pozwala na uruchomienie komputera i wyświetlenie czegokolwiek na ekranie. Nie sądzę by to była wina zasilacza, choć jakieś tam nikłe prawdopodobieństwo jest.

0
  • #7 16 Maj 2011 10:22
    niepowtarzalny2
    Poziom 9  

Przez weekend trochę posiedziałem nad tym problemem. Okazuje się, że jak odłączę dysk to na ekranie pokazuje się informacja o braku dysku. Więc wstępnie postawiłbym na walnięty dysk. Choć też nie mam 100% pewności, gdyż po podłączeniu ponownym dysku tzn. wczoraj wieczorem do końca użytkowania przeze mnie było ok, jakieś 3 godz. pracy. Tak się zastanawiam, czy dotychczas któryś z kabli nie był słabo podłączony? Jeżeli problem wróci to będę wymieniać dysk na drugi o czym na bieżąco poinformuję zainteresowanych. Nadmienię jeszcze, że w moim przypadku biorę również pod uwagę zasilacz - mój ma 300W (BESTEC), może tak być że zasilacz nie wyrabia przy takiej konfiguracji?

0
  • #8 30 Maj 2011 10:55
    niepowtarzalny2
    Poziom 9  

Witam po dłuższej przerwie!
    Wracam do tematu gdyż problem wrócił.
    Od czasu założenia tematu, komputer mój jakimś cudem zaczął pracować jak należy. Trwało to do dnia dzisiejszego. Myślałem że dotychczasowa awaria była spowodowana niewłaściwym podłączeniem. Jednak się przeliczyłem, dzisiaj awaria polegająca na dziwnym stukaniu wróciła, co za tym idzie komp jednocześnie się wiesza. Podaję link do strony, na której można posłuchać ten tajemniczy jak dla mnie dźwięk: http://www.ratuj-dane.pl/viewpage.php?page_id=14
    Należy kliknąć w ścieżkę "Seagate przykład 1".
    Jeżeli szanowni forumowicze chcielibyście coś mi doradzić w tej sytuacji to serdecznie dziękuję za pomoc.

0
  • #10 30 Maj 2011 11:33
    niepowtarzalny2
    Poziom 9  

fiend_ napisał:
    Próbowałeś już innego, markowego zasilacza?

Innego zasilacza nie próbowałem, mam tylko ten 300 W. Myślisz że te stuki mogą być spowodowane słabym zasilaczem?

0
  • #12 01 Cze 2011 10:29
    niepowtarzalny2
    Poziom 9  

Witam zainteresowanych przedmiotowym tematem oraz osoby chętne mi pomóc.

Jak widać małymi kroczkami dążę do celu. Dobrze że mam kompa slużbowego :) inaczej musiałbym robić wszystko tempem ekspresowym.
    Więc tak, na chwilę obecną kupiłem drugi dysk, który zaraz włożyłem do mojego kompa. Oczywiście sprawa częściowo się rozwiązała (wyeliminowanie stukania), ale wystąpił kolejny problem, a mianowicie nie mogę zainstalować systemu (Windows 7), próbowałem 3 rodzajami Windowsa. Przy próbie odpalenia płyty CD, po wcześniejszej zmianie ustawień w BIOSIE pokazuje się następujący komunikat:
    1. Włóż płytę CD
    2. Naciśnij dowolny klawisz aby uruchomić płytę CD
    3. "Invalid system disk Replace the disk, and then press any key" .
    Po tym ostatnim komunikacie niestety nic nie mogę zrobić-płyta się nie bootuje. Sprawdzałem podłączenie dysku, wszystko jest ok. Nadmienię, że w BIOSIE dysk widnieje (Samsung 80 GB SATA)

Z góry dzięki za kolejne podpowiedzi w mojej sprawie.

0
  • #14 01 Cze 2011 16:27
    poprzednik
    Poziom 16  

Raz, boot z cd na 1 miejscu?Dwa, napęd cd/dvd widoczny w biosie?trzy, kręci cd przy próbie bootu?

0
  • #15 02 Cze 2011 07:52
    niepowtarzalny2
    Poziom 9  

Mam jeszcze dwa dyski ale popsute. Ten co ostatnio włożyłem kupiłem jako używany w poniedziałek ze sklepu na allegro. Jak płyta jest włożona to słychać jak napęd zaczyna pracować. Jeżeli chodzi o samą płytę z Windowsem to pożyczyłem od znajomego, który być może już z niej korzystał. W sumie to pożyczył mi 3 płyty CD z Windowsem 7. Próbowałem każdej, ale bez skutku :(

Dodano po 2 [minuty]:

poprzednik napisał:
    Raz, boot z cd na 1 miejscu?Dwa, napęd cd/dvd widoczny w biosie?trzy, kręci cd przy próbie bootu?

Wszystko odbywa się jak wyżej wyszczególniasz. Nadmienię, iż po chwili pracy CD wyskakuje ten tajemniczy komunikat.

0