Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PC5580B425 jaki programator oprócz PC5.04.20.300

smiehoo 13 May 2011 13:03 12557 19
    smiehoo
    Level 10  
    Witam, jestem "szczęśliwym" posiadaczem pralki Amica PC5580B425, po wywaleniu triaka, wszystko wymienione razem z zaworem.
    Jednak pralka nie działała poprawnie, niektóre programy - te używane nie działały, zatrzymywała się itp. próbowałem wsadów eeproma od innych modeli - niestety sytuacja tylko się pogarsza.
    Mój sterownik to typ PC5.04.20.300

Na all są dwa sterowniki w dobrej cenie PC5.04.35.100 i PC5.04.35.300.
    Co ciekawe nie można znaleźć info w jakich pralkach one występują.
    Może ktoś orientuje się czy mógłbym któryś od biedy zainstalować u siebie.
    Może jest gdzieś dokumentacja z identyfikacją tych programatorów i funkcji pralek.
    Może ktoś posiada wsad eeproma do PC5.04.20.300.
    Może ktoś wykonuje programowanie proca w sterowniku.

Z góry dzięki za jakiekolwiek informacje.
    Oczywiście dodam że pralka ma tylko prać, nie zależy mi na Aquasprayu itp.
    smiehoo
    Level 10  
    Jeżeli miałbym kupić programator w takiej cenie to lepiej resztę pralki sprzedać za 100PLN lub zakopać ją aż będą dostępne programatory w ludzkiej cenie.
    Te programatory PC5.04.35.100 i PC5.04.35.300 są bez wyświetlacza więc nie bardzo pasują.
    Spróbuję jeszcze z wsadem eeproma od PC5560B423, bo już sam zgłupiałem co jest teraz tam wrzucone.
    Jak nie podziała to pralnica idzie do formaliny.
    smiehoo
    Level 10  
    Wsadziłem już teraz na pewno wsad od PC5560B423, objawy takie że po przekręceniu pokrętła w pozycja różną od 0 zatrzaskuje drzwi i na wyświetlaczu pokazuje E-34 na przemian z r-0, nie reaguje na przyciski.
    Grzałka oczywiście sprawna.
    Jeszcze spróbuję z wsadem podesłanym przez jednego z forumowiczów i to będzie koniec tej nierównej walki. Swoją drogą to dziwne by było uszkodzenie proca a wyświetlacz pracuje. No i za każdym wsadem zupełnie inna reakcja sprzętu.
    smiehoo
    Level 10  
    Witam!
    W końcu po wgraniu właściwego programu pralka ruszyła!
    Ale w między czasie znalazłem przyczynę dla której nie ruszyła po wymianie 2x r-packa i triaka - wadliwa noga r-packa:cry: i z stąd zaczęło się zamieszanie z eepromami.
    Wprawdzie nie przeprowadzałem testu praktycznego, ale myślę że będzie śmigać.

Dodam jeszcze że jednak dobór zawartości eepromu nie może być przypadkowy, bo może to wprowadzać niezłe zamieszanie.
    smiehoo
    Level 10  
    Nie no tragedia z tym złomem. Wpuszcza wodę, i jak powinna zacząć kręcić silnikiem błąd e21. Oczywiście motor na omomierzu ok.
    Żaden przekaźnik się nie załącza więc podejrzewam że... właściwie to może być wszystko, jak sprawdzę elementy pomiędzy procem a przekaźnikami to dam znać.

Powiem tylko jedno: postawiłem sporo PA na nogi po aqua sprayu ale w PC to już chyba doszli do perfekcji.
    g73
    Level 18  
    Witam gdyby był bezpiecznik na obwodzie zaworu przesterowania nic z modułem by się nie stało.Ale fabrycznie się nie montuje bo tak ma być jak strzeli moduł to klient pomyśli o nowej ,albo nowy moduł za nie małe pieniądze i biznes się kręci żałosne ale prawdziwe pozdrawiam
    smiehoo
    Level 10  
    Poproszę o pomoc.
    Na jakie napięcie powinny być przekaźniki w programatorze PC5.04.20.300. Na wyjściu przetwornicy są wprawdzie dwa kondensatory, ale połączone masami na sztywno i plusami za pośrednictwem elementu który ma 0ohm. Sterowanie +5V za pomocą tranzystora cyfrowego, ale masa przekaźników na masie, czyli jak dla mnie powinny być na 5V.
    Powyżej zdjęcie mojego rogramatora.
    User removed account
    User removed account  
    smiehoo
    Level 10  
    Inny użytkownik twierdzi że na 5V, Ale widziałem że są programatory z trzema kondensatorami na wyjściu przetwornicy - może wtedy jest dodatkowe napięcie na cewki i są one na wyższe napięcia.
    Przepraszam za korzystanie z znalezionych zdjęć.
    Ten dolny ma zasilanie podobne do mojego, chyba ta sama płytka tylko mniej obsadzona.

Po drugiej stronie płytki z trzema kondensatorami znajdują się cztery diody na wyjściu z przetwornicy, a z dwoma dwie.

Nie napisałem tego ale na początku pralka trafiła do serwisu gdzie ktoś "sprawdził" czy uszkodzony jest na pewno sterownik, to pewnie nadgorliwość tej osoby dodała zamieszania do całości.
    W pn zakupie przekaźniki i microswiche - już prawie nie przewodzą, w połowie tygodnia dam znać czy sprawa zakończona
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    smiehoo
    Level 10  
    Mój moduł to PC5.04.20.300 z 2004.12.08. Pralka PC5580b425. Real foto cztery odpowiedzi wyżej. Tak czy inaczej chyba na 24V w żadnym programatorze Amici nie było.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    smiehoo
    Level 10  
    Nie opisywałem historii tej pralki szczegółowo bo nie wiedziałem że ma to jakieś znaczenie, ale jest to pralka mojej mamy i po wymianie gratów, kiedy to nie kończyła programów(chyba źle przylutowany rpack) została odstawiona ona do "serwisu". Tam wydano werdykt że tylko wymiana programatora pomoże i że na nowym pracuje ok. Za usługę sprawdzenia wzięto 30PLN, a za wymianę programatora chcieli 300PLN.
    Myślę że to wtedy wymienione zostały na niewłaściwe.
    Dzisiaj po zakupie podmienię i w połowie tygodnia dam znać.
    smiehoo
    Level 10  
    Sprężyłem się dzisiaj i skoczyłem z nowymi przekaźnikami na 5V i microswithami do mamy, polutowałem wszystko i bęben ruszył.
    silnik wydawał dziwne odgłosy więc wygrzebałem go i na wirniku od strony koła pasowego, znalazłem jakąś folię która była obkurczona na uzwojeniach a teraz wkręciła się w silnik. Pewnie przed montażem powinna być zdjęta.

Podsumowuje: w wyniku uszkodzenia zaworu przesterowania uszkodzony został triak i dwa rpacki. Reszta to już parada pomyłek.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
    smiehoo
    Level 10  
    Nie długo było dane cieszyć się działającą Amicą. Jakiś tydzień temu programator ponownie uległ poważnej awarii - nawet mnie to nie zdziwiło, ale rozmiar strat zdołował mnie maksymalnie.

Na wszystkich tranzystorach sterujących przekaźniki diodach i procesorze pojawiły się pęcherze więc nawet nie próbuję odpalać tych zgliszczy.

Mam pytanie czy ktoś orientuje się czy wszystkie procesory na sterownikach PC mają ten sam wsad i tylko zmiana wsadu eeproma powoduje aktywowanie wyświetlacza itp. Innymi słowy jak wezmę uboższy sterownik i uzupełnię go o brakujące elementy i dam eeproma z tego sterownika to ruszy.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    smiehoo
    Level 10  
    Opiszę po krótce co działo się z pralką przez ostatnie miesiące - a działo się.

Namierzyłem na portalu tablica człowieka który miał do sprzedania optimę600 na części jednak sterownika nie miał bo sprzedawał ją właśnie z powodu jego padu. Miał natomiast 3 uszkodzone sterowniki. Dogadałem się z nim że w zamian za naprawę jednego odda mi pozostałe.

Otrzymałem od niego dwa sterowniki PC5.04.10.100(od optimy 600) i jeden PC5.04.20.300(od comfort 800) z wylutowanym wyświetlaczem - oczywiście ten był sprawny(jednak aqua spray w pralce bez zaworu nie dawł mu szans) więc po podlutowaniu wyświetlacza i zmianie eepromu na bez aqua sprayu, miałem już sterownik do swojej pralki.

Niestety pozostałe dwa sterowniki nie do odratowania(niby upalone triaki od zaworów wody ale proce tez padły) - byłem więc w punkcie wyjścia, ale z działającą pralką.

W końcu upolowałem na allegro sterownik PC5.05.10.200 - zmieniłem w nim eeprom na ten od ...10.100 i po przetestowaniu odesłałem. Jego pralka też została odratowana.

Po kilku tygodniach użytkowania jednak pralka znów wywaliła bezpieczniki - sterownik przeżył. Sprawdziłem silnik i grzałkę - opór oczywiście bo induktora nie posiadam - wszystko wydało się być ok(2,1ohm, 3,9ohm i 250ohm-pomijając rezystancję miernika).

Po wnikliwych obserwacjach prania na sucho bez osłon zobaczyłem krople wody na obudowie bębna lecące z górnej części szuflady podczas nalewania wody przy drugim płukaniu(środkowa część szuflady, otwarte obydwa zawory) - przy wężyku przelewowym. Po rozłożeniu i usunięciu kamienia złożyłem szufladę i wężyk na silikon - na razie nie cieknie.

Mam nadzieję że to było to. Oczywiście nie miało to nic wspólnego z pierwotnym uszkodzeniem zaworu przesterowania.