Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste mieszadło magnetyczne dla chemika amatora

John5MM 13 May 2011 23:58 40719 51
 • #31
  Czarek O.
  Level 14  
  Ja tam się na tym nie znam ale może w poxsylinie by zatopić magnes łatwo byłoby to zrobić ale nie wiem jak z trwałością. Co to wytrawiawiarki z takim mieszadłem to zrobię eksperyment i przerobie swoją bo 1 myśl jaka się nasuwa po obejrzeniu filmiku to mieszanie wytrawiacza lub preparatu do cynowania, który nie lubi bąbelków powietrza.

  Zdanie zaczynamy wielką literą.
  Poprawiłem [DJpopak;)]
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  Kaatan
  Level 10  
  Tego typu wentylatory mają napięcie startu około 7V, a minimalne napięcie pracy 4-5V więc zbyt małych obrotów nie uzyskasz. Sam projekt jest dobry bo prosty i tani, a ewentualne przeróbki to żaden problem.
 • #33
  oskar777

  Level 26  
  Nie ma szans, oczywiście mieszadełko jest już w naczyniu przed płynem, nawet jak było gdzieś z boku to było i tak ściągane przez magnes. Średnice to miało z 4-5mm jak pamiętam, ta rurka.
 • TermopastyTermopasty
 • #34
  maxCK
  Level 2  
  Konstrukcja ciekawa i nietrudna w wykonaniu.
  Po co oszczędzać na mieszadełku(bączku) ? Szkło po szkle będzie trzeć i zniszczy zlewkę/inne naczynie.
  Mieszadełko teflonowe (wcale nie takie drogie bo koło 7 zł) jest odporne chemicznie oraz lepiej się kręci.
 • #35
  sneak
  Level 17  
  Nowe mieszadła laboratoryjne kosztują w przedziałach 600zł i więcej :)
  Czy to magnes na silniczku, czy to wirujące pole magnetyczne z cewek cokolwiek. Jako magnesik mieszający jest używany magnes neodymowy pokryty teflonem
 • #36
  mateusz77892
  Level 17  
  Widziałem już takie konstrukcje, wszyscy robią na wiatrakach :) można by dać jak już to mniejszy i bez łopatek :) ale generalnie to przydatne urządzenie.
  Tylko lepszy by był kawałek mieszający troszkę dłuższy i z łopatkami żeby to mieszało, a nie wirowało, doklej sobie do tego kawałka prostopadły prostokącik długości naczynia. Pozdrawiam :)
 • #37
  bystryldz
  Level 10  
  Jako mieszadełko w naczyniu użyj spinacza biurowego, u mnie tak działało bez zarzutu :)
 • #38
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tak, kolego bystryldz, tylko, że taki spinaczyk biurowy to w 80% odczynników (no może trochę przesadziłem, ale na pewno w wielu) zacznie reagować z roztworem. Choćby np. CuSO4 czy silniejsze kwasy. To nie jest dobry pomysł...
 • #39
  User removed account
  User removed account  
 • #40
  lynx22
  Level 17  
  Postaram się rozwiać kilka wątpliwości które pojawiły się w tym wątku. Kilka dobrych lat pracowałem w laboratorium więc co nieco się nauczyłem.

  Dipol (element mieszający)
  Zatopienie w szkle jest nienajlepszym pomysłem. Fakt stosowało się coś takiego, ale jest jeden minus. Taki dipol ma spore opory tarcia, rysuje kolbę i jest bardzo delikatny.
  Powszechnie stosuje się dipole pokryte teflonem. Są one stosunkowo tanie. Jednak teflon nie jest odporny na wszystkie związki chemiczne. Generalnie im tańszy dipol, tym gorszej jakości teflon.
  Mieszadła mechaniczne (takie wiatraczki wkładane od góry) stosuje się głównie w większej skali, kiedy jest potrzeba zastosowania większej mocy mieszania, albo nie można zastosować dipola.

  Mieszadła z cewkami które wytwarzają wiryujące pole magnetyczne, są prawie zawsze bez grzania i małej mocy. Naprawdę mocne i wyposarzone w płytę grzejną mieszadła, są zbudowane na zasadzie wirującego magnesu
 • #41
  John5MM
  Level 19  
  dj-MatyAS - oczywiście sam jak pisałeś tym projektem czegoś nowego nie odkryłem, kiedyś chciałem po prostu zrobić mieszadło magnetyczne szukałem ale nie było za wiele ciekawych rzeczy, zobaczyłem w AVT projekt takiego mieszadła jednak było ono skomplikowane i czasochłonne, kiedyś zastanawiając się nad tematem , wiozłem z mojego biurka 2 magnesy neodymowe i zacząłem się nimi bawić okazało się że spokojnie mogą się obracać jak mają pomiędzy sobą MDF o grubości 18 mm , więc zastanowiłem jak zrobić żeby coś je mechanicznie obracało, po jakimś czasie wybór padł na wiatrak i została tylko regulacja napięcia i to wszytko. :D . Co do obudowy - to porostu zrobiłem wedle swojego gustu mogłem w zamkniętej plastikowej obudowie kupionej w sklepie elektronicznym lecz , miałem inny gust.Co do innych pomysłów z zastosowaniem np. silnika modelarskiego to jeżeli masz ochotę poeksperymentować i się pochwalić wynikami to jestem jak najbardziej za. Jeżeli chodzi o przydatność to zapomnij o mieszaniu w tym cementu, ale używałem go głównie do wyciągów roślinnych np. dokładne wymieszanie tytoniu z wodą w celu późniejszej ekstrakcji nikotyny , czy wyciąganie olejków eterycznych , wbrew pozorom urządzonko jest przydatne zaoszczędza czas, a efekt dokładniejszy, zależy to po prostu od tego czy robisz coś do czego ono by cie się mogło przydać, jak jeden kolega z tego tematu stwierdził tylko czekać jak pojawia się wytrawiarki z mieszadłem magnetycznym.
 • #42
  MAREK MRK
  Level 18  
  Hmm, ja bym się zastanowił czy zamiast tych łopat wiatraka zamontować z jednej strony taki magnes, a z drugiej strony jakąś przeciwwagę.
  Ogólnie to konstrukcja jest dość udana.
 • #43
  seg
  Level 13  
  Posiadam również mieszadło - samoróbę, jednak o większej mocy (w gęstych roztworach wiatraczek się nie wyrobi). Zasada działania identyczna, wykonanie i sterowanie inne. Zamiast zalewania magnesu w klejach, żywicach i innych tworzywach z których większość jest podatna na substancje chemiczne polecam zakupić dedykowane do tego celu dipole magnetyczne (mieszadełka) w powłoce teflonowej. Koszt ~6 - 10zł i odporność na większość agresywnych substancji. Do wyboru są różne kształty w zależności od zastosowanego naczynia.

  Np takie: ->KLIK<-
 • #44
  IRFP640
  Level 9  
  Proste i fajne urządzenie. Zwłaszcza, jeśli nie trzeba mieszać jakiś ciężkich zawiesin.
  Widzę, że radiator od stabilizatora masz w środku obudowy, nie zastanawiałeś się czy nie zrobić w środku kilku otworów by wymusić krążenie powietrza?
  Ostatnio coraz częściej widuję same mieszadełka, bez grzałek, które są zastępowane przez czasze grzejne.
  Mieszadełko to magnes powleczony najlepiej teflonem. Szkło może się stłuc, poza tym rozpuszcza się w zasadowych roztworach. Sylikony też super nie są. O ile nie musimy grzać najlepsza będzie folia z woreczków śniadaniowych - LDPE - polietylenowa, bezbarwna. Dość łatwo można powlec nią magnes - można ją spawać, lub nawet podpaliwszy nakapać ją na magnes (ostrożnie).
  Pozdrawiam, życzę udanych eksperymentów:D
 • #45
  ctk24
  Level 16  
  Pozwolę sobie podsunąć pomysł na mieszadło, bo widzę, że dla różnych mieszanych substancji silikony, kleje itp to zły pomysł.

  W sprzęcie laboratoryjnym używane mieszadła to magnesy zatopione w ceramice lub szkle, a jak to zrobić w warunkach domowych?

  Potrzebna będzie rurka ze szkła sodowego lub potasowego. Dla małego mieszadła najlepiej kupić tzw. fifkę lub lufkę w kiosku ruchu, dla większych probówkę.

  Umieścić odpowiedniego kształtu magnes w rurce i palnikiem zasklepić światła rurki z obu stron.
 • #46
  jorgi6
  Level 11  
  sq5pfm wrote:
  Magnes neodymowy w temperaturach powyżej 80 stopni Celsjusza traci swoje właściwości magnetyczne  KOlega niech nie wprowadza w błąd. Jest wiele odmian neodymów. I są one konstruowane na różne temperatury.
 • #47
  kris16
  Level 13  
  Konstrukcja jest bardzo fajna .Pod wiatraczkiem można by dać jakąś grzałkę (max do 60 C°) wywiercić otwory w plexi wyszło by całkiem fajne mieszadło magnetyczne z możliwością podgrzewania roztworu.
 • #48
  r47bseba
  Level 11  
  seg wrote:
  Posiadam również mieszadło - samoróbę, jednak o większej mocy (w gęstych roztworach wiatraczek się nie wyrobi). [/url]


  Kolego daj jakieś wytyczne jak zrobiłeś takie mieszadło..

  Ogólnie to miałem pytanie czy owy mieszalnik z tematu da sobie rade np z wymieszaniem/rozmieszaniem farb?

  Albo np czy takowe mieszadło mogło by zastąpić robot kuchenny używany przez moją mamę w kuchni do wymieszania składników ciast?
 • #50
  bb84
  Level 21  
  Robię podobną zabawkę na bazie silnika z cd i chciałbym zastosować płytę grzewczą. Elementem przewodzącym będzie talerz z HDD. Chciałbym uzyskać około 120 stopni C w ogrzewanym naczyniu. Pytanie, czy za pomocą pięciu rezystorów 5W/30R zasilanych 12VAC uzyskam taką temperaturę ?
 • #51
  M_D_M
  Level 12  
  Chciałbym wykonać takie urządzenie ale nie bardzo wiem jakie magnesy neodymowe kupić? Nie posiadam takich z HDD więc pytanie czy sześć magnesów o wymiarach 15x15x5 mm się nadadzą?