Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory 3D także w procesorach Atom z zupełnie nowa architekturą

exti 13 Maj 2011 16:14 3975 35
  • Tranzystory 3D także w procesorach Atom z zupełnie nowa architekturąNiedawno Intel ogłosił, że nadchodzące procesory Ivy Bridge będą wykorzystywały trójwymiarowe tranzystory. Teraz firma podała do wiadomości, że pojawią się one także w mobilnych procesorach Atom z całkowicie nową architekturą.

Oparta na Atomie architektura oznaczona kryptonimem Silvermont została zapowiedziana na rok 2013. Oznacza to pierwszą zmianę w wewnętrznej budowie Atomów od czasu ich pojawienia się w 2008 roku. Podobnie jak wszystkie nowe procesory z tej rodziny, Silvermont także będzie strukturą typu system-na-chipie (SoC), czyli większość krzemu tworzącego rdzeń znajdzie się w jednej obudowie.

Szczegółowe informacje nadal nie są znane, wiadomo jednak, że Intel zamierza wytwarzać Silvermonty w procesie technologicznym 22 nm. Obecne Atomy są 45-nanometrowe, a jeszcze w tym roku pojawią się 32-nanometrowe. Takie radykalne zmiany w technologii są z pewnością podyktowane silną konkurencją, na którą producent natrafia na polu mobilnych procesorów. Takie firmy jak Texas Instruments, Qualcomm czy Nvidia narzucają ostre tempo, któremu Intel musi dorównywać. To nie rynek procesorów, gdzie firma ma w zasadzie tylko jednego rywala - AMD.

Źródło:
    http://news.cnet.com/8301-13924_3-20062087-64.html

• #2 13 Maj 2011 20:07
    timo66
    Poziom 22  

Hahaha , a co teraz są 2D ?? Medialne napędzanie rynku ot cała prawda .

• #3 13 Maj 2011 20:30
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 13 Maj 2011 20:42
    daavid117
    Poziom 42  

"3D" się po prostu ładnie sprzedaje. Przeciętny zjadacz chleba nie wpadnie na to, że wszystko przecież jest 3D, a jak mu powiedzą, że opanowali technologię 4D to też uwierzy, bo nie pomyśli o tym, że czwarty wymiar to czas...

• #5 13 Maj 2011 21:19
    elektronik999
    Poziom 26  

Był news wyjaśniający o co chodzi z tranzystorami 3D, zobaczcie sobie.

• #6 13 Maj 2011 21:30
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Maj 2011 21:58
    Pawcio1998
    Poziom 15  

Wow ,wcześnie na to wpadli. Mój dziadek od 30 lat ma tranzystory 3D :D W zasadzie to od początku pojawienia się ich.

• #8 13 Maj 2011 22:10
    leonow32

Poziom 30  

A nie chodzi tu przypadkiem o wielowarstwową strukturę półprzewodnikową? Kiedyś wszystkie scalaki były robione wyłącznie na płaszczyźnie, poprzez dyfuzję różnych pierwiastków do płytki krzemowej. Scalak wielowarstwowy był sporym problemem, ale ta technologia jest już znana od jakiegoś czasu. Na Wikipedii gdzieś był screenshot programu projektowego z kawałkiem struktury wielowarstwowej.

• #9 13 Maj 2011 22:36
    exti
    Poziom 32  

"3D" to tylko pewien skrót myślowy. Miałem dodać link do tego artykułu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1988029 , zapomniałem.

Tak, jak kolega wyżej pisze, do tej pory tranzystory były planarne, a te nowe faktycznie różnią się od nich, więc to nie jest jedynie "napędzanie rynku".

• #10 14 Maj 2011 08:45
    daavid117
    Poziom 42  

Nie zrozumiał kolega. Czytałem tamten news i wiem czym one się różnią, ale mimo to przecież i jeden i drugi rodzaj tranzystorów jest 3D. Jak wszystko w tym wszechświecie. Używanie więc określeń "3D" jest po prostu chwytem marketingowym, a już na pewno w odniesieniu do domowych procesorów.

• #11 14 Maj 2011 10:47
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

Panowie jak nie rozumiecie implikacji jakiejś technologii, to takie komentarze na onecie może zostawiajcie, dobrze?...
    To że w nowym procesie technologicznym przy takiej samej częstotliwości można obniżyć zasilanie o 0,7V to też chwyt marketingowy, nie?

• #12 14 Maj 2011 10:52
    daavid117
    Poziom 42  

@UP: A może przeczytaj jak brzmi nagłówek? Używanie sloganu "3D" to jest chwyt marketingowy...

• #13 14 Maj 2011 10:56
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

@up: to takie złe, że chwalą się stosunkowo rewolucyjną technologią? A skoro hasło "tranzystor 3D" jest takie złe to zaproponuj lepsze, które nie będzie chwytem marketingowym i przeciętnym ludziom przekaże naistotniejsze informacje..

• #14 14 Maj 2011 10:57
    exti
    Poziom 32  

Co do tytułu, to on ma ograniczoną długość. Nie da się nazwać tych tranzystorów zwięźle i jednocześnie mniej "marketingowo". Przynajmniej wg mnie, może ktoś ma jakiś pomysł?

• #15 14 Maj 2011 11:04
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

@exti: I to jest seno sprawy - określenie tranzystor 3D jest pewnym skrótem myślowym, który mimo wszystko oddaje w pewien sposób założenia nowej technologii. A nie jest to tylko jakiś tam chwyt marketingowy, bo nowa technologia jest naprawdę obiecująca i dla przeciętnego użytkownika sprzęt z tranzysotrami 3D będzie lepszy.

• #16 14 Maj 2011 11:05
    daavid117
    Poziom 42  

Czy ja powiedziałem, że jest złe? Doskonale zapewne trafia do osób, które nawet nie wiedzą czym tranzystor jest (tutaj właśnie jest marketing). Nie mówię, że slogan jest zły (tym bardziej nie czepiam się tłumacza), tylko ewidentnie użycie "3D" (w źródle jest również wyróżnione) ma na celu trafienie do szerokiego grona odbiorców, którzy - jak wspomniałem - nawet nie wiedzą czym normalny tranzystor jest. Rozumiem, że dla ludzi bardziej zaznajomionych z tematem "tranzystor 3D" jednoznacznie oznacza to co oznaczać powinien, a co było opisane w innym artykule tutaj, ale nie można wyłączać w tym miejscu elementu marketingu.

• #17 14 Maj 2011 11:45
    Hucul
    Poziom 39  

Czy wszystko musi być marketingowo nazwane ? Takie technologie powinny być zaanonsowane w branżowych mediach , a nie w tubie reklamowej dla mas . Zwykły zjadacz chleba i tak nie rozumie o co chodzi , ale jak zobaczy 3D czy MP4 znaczy że kupi - bo lepsze od starego :|

• #19 14 Maj 2011 12:15
    daavid117
    Poziom 42  

Nie rozumiesz. Zwykły zjadacz chleba wtedy kupi taki sprzęt z procesorem Atom, bo "w nim jest przecież 3D"! W zamian za to zrezygnuje być może z nawet lepszego rozwiązania od AMD (nie wiemy co AMD przygotowuje w tej lidze).

• #20 14 Maj 2011 12:32
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

To Ty nie rozumiesz.
    Po1: to nie ten segment rynku jak na razie, więc AMD nie ma tu nic do gadania (radzę czytać dokładnie :))
    Po2: analogiczny SOC w podobnym procesie technologicznym bez tranzystorów 3D będzie gorszy - albo będzie pobierał więcej prądu, albo będzie wolniejszy, albo będzie się bardziej grzał. Pewnie nawet 2 z powyższych 3 będą prawdą.
    Po3: przeciętnego zjadacza chleba nie interesuje czy to ma tranzystory 3D, 4D czy co innego i o tym wiedzą producenci, którzy będa sprzedawali sprzęt oparty o takie SoCe.

• #21 14 Maj 2011 12:46
    daavid117
    Poziom 42  

-=mINA87=- napisał:
    Po3: przeciętnego zjadacza chleba nie interesuje czy to ma tranzystory 3D, 4D czy co innego

I tu się mylisz, bo dzięki takim sloganom właśnie będzie ich interesować słowo "3D". I kupią Intel'a, bo słyszeli, że coś w nim jest 3D... Nie rozumiesz zasad najprostszego marketingu, czyli rzucania chwytliwymi hasłami. Kolega wyżej dobrze podsumował, że to powinno być publikowane w branżowych serwisach. Nie rozumiem dlaczego w ogóle zagłębiasz się w techniczne sprawy jak w ogóle o tym nie mówimy :). Nikt nie powiedział, że nowe tranzystory są gorsze czy nie są lepsze. W ogóle nie w tym rzecz. Nie rozumiesz widzę co w dzisiejszych czasach oznacza slogan "3D" w marketingu, a jest to jedno z najbardziej chwytliwych haseł i wszystko co ma "jakieśtam" 3D "cośtam" sprzedaje się lepiej, bo ludzie na to lecą chociaż kompletnie nie wiedzą co kupują.

Co do AMD to racja, nie doczytałem. Ale tutaj jest TI, Nvidia i inni.

• #22 14 Maj 2011 12:50
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

A to przepraszam, bo myślałem że jesteśmy na branżowym portalu i dyskutujemy na zagadnienia techniczne. W takim razie faktycznie nie ma sensu kontynuować dyskusji.
    AMD stety niestety za wiele nie ma do powiedzenia na tym rynku. Czy będzie miało coś do pokazania? Zobaczymy.

• #23 14 Maj 2011 12:55
    daavid117
    Poziom 42  

Zauważ tylko, że ja w ani jednym poście nie poruszyłem sfery technicznej ;). Chodziło mi tylko i wyłącznie o dyskusję na temat wszechobecnego marketingu.

• #24 14 Maj 2011 13:01
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

W momencie, w którym zarzucasz że jest to marketing bez żadnego poparcia, powinieneś chyba jednak udowodnić dlaczego to jest tylko marketing, a nie jest to faktycznie coś wartego uwagi.

• #25 14 Maj 2011 13:03
    daavid117
    Poziom 42  

Nie powiedziałem, że nie jest to godne uwagi. Z punktu widzenia szarego człowieczka, który chce kupić nowy sprzęt "Atom z "czymśtam" 3D" wygląda niezwykle zachęcająco. W tym miejscu jest marketing. Może to zabieg przypadkowy, tego nie wiemy, ale sam postaw się w sytuacji osoby kupującej, która na sprzęcie się mało co zna.

• #26 14 Maj 2011 13:12
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

Stawiam się w roli człowieka, który nie zna się na proceorach i elektronice. Taka osoba w google'u wpisuej nazwę procesora Intela, trafia na jedną z pierwszych stron wyników na elektrodę i czyta dyskusję na portalu, który powinien poruszać kwestie techniczne i co widzi taka osoba? Że ta technologia to czysty chwyt marketingowy i rzut na kasę i że w praktyce ta technologia nic nie daje, bo wszystkie tranzystory są 3D. Taka osoba idzie później do sklepu i kupuje produkt iPear, bo przecież Atom z tranzystorami 3D nie jest nic warty - w końcu to tylko chwyt marketingowy i rzut na kasę.
    Widzisz do czego zmierzam?

//edit:
    Poza tym skoro nie wiemy (ja uważam, że wiem, no ale to inne sprawa) czy ta technologia to tylko hasło i chwyt marketingowy czy sobą coś reprezentuje to skąd ta dyskusja? No dobra dyskusja jeszcze ok, ale dlaczego ma ona taki ton? To nie są przypuszczenia, domysły, dywagacje na te tematy, tylko wypowiedzi zakładające z góry, że ta technologia jest nic nie warta.

• #27 14 Maj 2011 13:16
    daavid117
    Poziom 42  

Nie, nie widzę. Ja to widzę inaczej: Ktoś sobie wpisuje Atom cośtammodel w google. Wyskakuje stronka z artykułem, w tytule 3D i w tekście 3D tranzystory (kogo obchodzi co to skoro jest 3D?!), idzie do sklepu i bierze sprzęt z "3D". To jest prostsza droga, bo ogół ludzi jest prostszy niż sobie widać wyobrażasz. Technologią Intel celuje w ludzi, którzy mają o niej pojęcie, a sloganami w tych którzy pojęcia o niej nie mają w ogóle.

Nigdzie nie powiedziałem, że ta technologia jest zła

Opisywanie jej w ten sposób jest po prostu chwytem marketingowym...

Ja już powiedziałem co chciałem i chyba wyłożyłem wszystko najprościej jak się da. Jeżeli nie rozumiesz tego to już Twoja sprawa.

BTW: Dziękuję za dyskusję na poziomie.

• #28 14 Maj 2011 13:19
    Hucul
    Poziom 39  

-=mINA87=- napisał:
    A nie jest lepsze?

Często nie jest :| Popatrz na wersje konsoli Playstation 3 , albo karty dźwiękowe Soundblaster od Live! 5.1 do XiFi .
    Nie wspominam już o telewizorach , gdzie jedyną zmianą pomiędzy starszym a nowszym modelem jest zmiana obudowy i firmware - w danych marketingowych mamy jednak ogromny postęp , nową generację sprzętu , unikalną technologię :crazyeyes:
    -=mINA87=- napisał:
    A to przepraszam, bo myślałem że jesteśmy na branżowym portalu i dyskutujemy na zagadnienia techniczne. W takim razie faktycznie nie ma sensu kontynuować dyskusji...

Informacja jest skopiowana z portalu udającego techniczny , branżowy , który w rzeczywistości jest tablicą reklamową dla producentów .

• #29 14 Maj 2011 13:22
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

Ludzie o których mówisz nie wpiszą w google tego hasła, tylko pójdą do sklepu i kupią co im wciśnie sprzedawca, nie ważne co powie - cokolwiek nie powie jeśli tylko portfel kupującego na to pozwoli, to to weźmie.
    Ale bez przesady - widzisz jakieś rozwiązanie dla takich ludzi? Uważasz, że gdyby nikt nie pisał nic o użytych technologiach, nie używał nazw tych technologii to byłoby lepiej? Co proponujesz w zamian? "Procesor firmy Intel numer seryjny 66699769 z technologią nr patentu 12345, 2849 i 76145" ?

//edit:
    @daavid117: Wiem do czego zmierzasz i wiem o czym mówisz, tylko się z tym nie zgadzam i dlatego próbuję zaprezentować swoje zdanie :) Również dziękuję za dyskusję na poziomie i w sumie nie wiem czy poczułeś się urażony, bo de facto moje wypowiedzi i krucjata nie jest celowana w Ciebie - prezentujesz odmienne zdanie, różne od mojego, ale przynajmniej nie prezentujesz go w formie komentarzy z Onetu, które nic sobą nie niosą - de facto tylko o to mi chodziło :)

@Hucul: jasne i zgadzam się że chwyty marketingowe mamią ludzi, ale akurat w tym konkretnym przypadku uważam, że sytuacja jest inna - trafne chwytliwe hasło, za którym faktycznie coś stoi i co prawdopodobnie odbije się na plus dla klientów.

• #30 14 Maj 2011 15:40
    timo66
    Poziom 22  

-=mINA87=- bez obrazy ,ale jest to daleko posunięty "chłyt młarkłetigowy " . Mogę dać głowę, że znajdzie się nie mała grupka ludzi co pomyśli że ten procek "3D" nie jest dobry , on jest lepszy od i7 czy podobnych bo w nazwie ma 3D - co w źródle jest że "przetłumaczone" celowo . Bo poco tłumaczyć i wyjaśniać jak ma się to tylko sprzedać ? - tak jak ostatnio czytałem rozczarowanego klienta super karty "xyz" i że nie dział mu funkcja 3D . "A miał być obraz przestrzenny w trój wymiarze "

to teraz jak , oszukali go czy dał się nabrać ??

Szukaj w 5mln produktów