Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie dokumenty muszę mieć?

Misiek85 14 Maj 2011 09:21 1698 10
  • #1 14 Maj 2011 09:21
    Misiek85
    Poziom 23  

Witam.
    Mam takie pytanie, jakie dokumenty muszę posiadać albo jakie musi mi zapewnić osoba od której pożyczam samochód?
    Powiedzmy, że kolega jest po kieliszku i prosi mnie żebym go odwiózł do domu.
    Czy moim obowiązkiem jest sprawdzić czy auto posiada dokumenty?
    Czy w razie kontroli ja jestem winien tego ze np auto nie ma przeglądu itd?
    Dodam, że moim obowiązkiem jest mieć swoje prawko a jak z dokumentami wozu? I kto ponosi odpowiedzialność za brak ew. papierów ja czy właściciel auta?
    I jak to jest jak chodzi o osobę prywatną a jak o firmę?

0 10
  • #2 14 Maj 2011 09:55
    Pittt
    Poziom 31  

Musisz mieć dowód rejestracyjny, polisę i kluczyki. Kierowca jest odpowiedzialny za prowadzony pojazd. Jeśli chodzi o firmę to musisz być jej pracownikiem, a jeśli nie to mieć upoważnienie - ale to są wymogi ubezpieczycieli na wypadek jakiegoś zdarzenia.

0
  • #3 14 Maj 2011 10:11
    Misiek85
    Poziom 23  

Ok rozumiem a co jeśli to nie moje auto a właściciel nie ma żadnych papierów i prosił żebym jechał z nim a jedyne co mam to swoje prawko? Kto ponosi winę w razie kontroli?

0
  • #4 14 Maj 2011 10:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 14 Maj 2011 10:38
    Misiek85
    Poziom 23  

No czyli dobrze myślałem że jak ktoś powie jedź a ja nie sprawdzę czy są dokumenty to w razie kontroli ja dostaję kolegium a co z właścicielem auta?

0
  • #6 15 Maj 2011 08:44
    Misiek85
    Poziom 23  

Hmm to jak to jest w końcu ja dostanę kolegium za to że jadę pojazdem bez papierów mimo ze auto nie jest moje? Bo właściciel sobie zapomniał ich wziąć a jest po piwie i nie ma jak wrócić?

0
  • #7 15 Maj 2011 10:17
    gilus1
    Poziom 28  

Zawsze kierowca jest odpowiedzialny za posiadanie dokumentów w przypadku kontroli. Kierowca płaci mandat za ich nieposiadanie.

0
  • #8 15 Maj 2011 10:31
    Misiek85
    Poziom 23  

No dobrze ale jak kierowca jedzie nie swoim autem?

0
  • #9 15 Maj 2011 11:55
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 15 Maj 2011 11:59
    gilus1
    Poziom 28  

A jeśli kierowca ukradł to auto i jedzie bez dokumentów to mandat ponosi właściciel za to że nie zostawił dokumentów w samochodzie? W kodeksie jest jasno określone że kierowca musi mieć przy sobie komplet dokumentów uprawniających do poruszania się danym pojazdem po drodze. Kierowca, nie sąsiad lub wujek. Za wszystko jest odpowiedzialny kierowca i to on powinien się upewnić czy posiada komplet dokumentów z którymi może wyruszyć na drogi publiczne. Niestety, nawet jeśli właściciel samochodu siedzi obok a Ty robisz dobrą przysługę i odwozisz go a podczas kontroli okazuje się że nie macie wszystkich dokumentów przy sobie to mandat dostaje kierowca.

0
  • #11 15 Maj 2011 13:48
    Misiek85
    Poziom 23  

Ok o to chodziło dzięki gilus1.

0