Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optotriak sterowany wypełnieniem leda

09 Lis 2004 17:53 1280 2
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Mam mały, ale dla mnie wielki problem - mianowicie posiadam urządzenie prywatnej konstrukcji do sterowania diodami led w RGB. Procesor steruje tymi diodami za pomocą wypełnienia. Potrzebuję tego układu, ale zamiast zwykłych świecących ledów muszę wstawić tam żarówki - zrobiłem więc tak że do każdego z wyjść podłączyłem optotriaki i w końcu na ich wyjściach triaki do sterowania żarówkami - jasność zmienia mi się, ale żarówka "strobuje". Czy jest jakis sposób aby częstotliwości sterujące diodą optotriaka nie przedostawały się na wyjściu ( optotriak MOC 3063 ) ????????

P.S - nie mogę zastosować innego sterownika i muszę oprzeć się na takim wyłącznie rozwiązaniu ( czyli tym nieszczęsnym dla mnie sterowaniem wypełnieniem)
  • Serwisant
    A może to nie częstotliwość się przedostaje tylko rezystory w sterowaniu diodami w optotriakach maja za dużą rezystancję jakie masz napiecie zasilania w tym urządzeniu i jakim prądem sterujesz te diody?
  • Poziom 20  
    Sterowanie PWM nie zda egzaminu. Triaki muszą być wyzwalane fazowo. Wyjście PWM musisz podać na obwód RC, uzyskasz napięcie proporcjonalne do wypełnienia. Napięcie to podajesz na jedno wejście komparatora, na drugie podajesz sygnał z generatora napięcia narastającego liniowo (wyzwalanego w momencie przejścia napięcia sieci przez zero). Wyjście z komparatora wyzwala triak (może być optotriak przy czym nie powinien to być układ wyzwalany w zerze), nie wiem czy podany przez Ciebie element zawiera układ wyzwalania w zerze.