Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Patent Apple: klawiatura ze sprzężeniem zwrotnym w postaci nadmuchu

exti 14 May 2011 12:04 3716 12
 • Patent Apple: klawiatura ze sprzężeniem zwrotnym w postaci nadmuchuKlawiatury komputerowe przez całe lata za bardzo się nie zmieniły, pomijając zaokrąglone tu i tam klawisze, a także ewentualnie tylne podświetlenie, które pojawiło się jakąś dekadę temu. Nie oznacza to jednak, że nie można wprowadzić jednego czy dwóch ulepszeń - tak właśnie postąpiło Apple. Firma opatentowała niedawno nowy typ klawiatury z dotykowym sprzężeniem zwrotnym.  Sprzężenie to ma być realizowane przez różne czujniki zbliżeniowe i nadmuch powietrza zamontowany pod każdym klawiszem. Po co to wszystko? Chodzi o zwiększenie komfortu pisania na cienkiej lub małej klawiaturze, na której nie ma wyczuwalnego "kliku" podczas naciskania klawiszy. Apple myśli przyszłościowo, ponieważ klawiatury w laptopach stają się coraz cieńsze i coraz mniejsze.

  Patent opisuje system, w którym powietrze jest wydmuchiwane z urządzenia wejściowego (czyli klawiatury). Nie jest jasne, o co dokładnie chodzi. Być może powietrze będzie płynęło przez małe dziurki w każdym klawiszu, być może z przestrzeni otaczającej klawisz. W każdym z tych wypadków rezultatem będzie klawiatura z "powietrznym" sprzężeniem zwrotnym.

  Źródło:
  http://www.crunchgear.com/2011/05/13/apple-files-patent-for-special-keyboard-with-airflow-feedback/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2420 posts with rating 152, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #3
  Frog_Qmak
  Level 25  
  na dobrą sprawę, why not? idea ciekawa, zawsze można wyłączyć funkcję w laptopie (zasilanie bateryjne), a jakby na to nie patrzeć, idea ciekawa
 • #4
  daavid117
  Level 42  
  Klawiatury mają być coraz mniejsze? To chyba głupota. Laptopy jako takie mogą być coraz cieńsze, ale wielkość klawiatury zależy od wielkości matrycy laptopa, a jak wiemy te z matrycą mniejszą niż 15 cali obsługuje się już nieco niekomfortowo.
 • #5
  TomekB123
  Level 20  
  Mam nadzieje, że przy okazji będzie wydmuchiwać te wszystkie okruszki i włosy spomiędzy klawiszy klawiatury :)
 • #6
  Qujav
  Level 22  
  daavid117 ma całkowitą racje, pisanie też na super małych klawiszach będzie w 100% niewygodne i nie praktyczne. Zwykła klawiatura wymiata!
 • #7
  780810
  Level 17  
  Można reż skierować powietrze z chłodzenia wnętrzności, raz zniknął by efekt zagotowania laptopa przy obsłudze na kocu czy kolanach jeśli miał wyloty w dół, dwa że zimą w paluszki cieplej.
 • #8
  Gigantor
  Level 19  
  Jeśli już uda się zrobić bardzo cienką klawiaturą, i pozbawić ja elementów "klikanych", Appel skutecznie pogrubi ją systemem nadmuchu. Już widzę ten system zaworów, elektromagnesów i kanałów.

  Poza tym, jak wiadomo, Maki mają problemy z przegrzewaniem. Może to rozwiąże problem? Ni i będzie pretekst by zamontować dodatkową dmuchawę.
 • #9
  arkady25
  Level 16  
  I do tego jeszcze filtry powietrza

  TYLKO oryginalne z iTunes :D
 • #10
  ElektroTME
  Level 14  
  780810 wrote:
  Można reż skierować powietrze z chłodzenia wnętrzności, raz zniknął by efekt zagotowania laptopa przy obsłudze na kocu czy kolanach jeśli miał wyloty w dół, dwa że zimą w paluszki cieplej.


  A w lato w paluszki gorąca(grasz od 3h w najnowsza gre, procek i grafa już płoną), pociły by się i zapychały otworki z którego powietrze się wydobywa. Nie raz miałem długa noc spędzoną na jakiś wyścigach, a potem czyściłem klawisze ze startego naskórka.
  Jednym słowem takie rozwiązanie ciekawe, ale znajdzie zastosowanie w netbokach, lub u użytkowników sporadycznie piszących na klawiaturze. Programiści i gracze będą obstawali przy tradycyjnych klawiaturach.
  Bardziej od tego pomysłu podobał mi się wyświetlacz z panelem dotykowym z mikro wypustkami które się podnosiły(były wtedy wyczuwalne) i przejeżdżając palcem wyczuwaliśmy czy trafiliśmy w ten klawisz co trzeba :p
  Albo w jednej motorolce były takie fajne klawisze które blokowały się gdy nie miały fizycznej funkcji podczas np słuchania muzyki( były nie podswietlone i nie można było ich wcisnąć)

  Rozpisałem się :p
  Pozdrawiam
 • #11
  skaktus
  Level 37  
  Komplikacja urządzenia tylko zwiększa jego awaryjność. Coś to powietrze musi pompować - więc coś musi pracować i zjadać energię.

  Takie nasiłe udoskonalanie. To ja wolę 3 mm grubiej ale w standardzie.
 • #12
  mateusz.c
  Level 13  
  jeżeli dłużej się zastanowić to przecież jakieś miniaturowe dysze, którymi będzie to powietrze wydmuchiwane bardzo szybko się zatkają - czy to od kurzu, elementów pokarmowych czy nawet potu.

  Poza tym, znając politykę Appla to taka rewelacja będzie jedynie kompatybilna z iphone/ipadem/itabem/makiem :|
 • #13
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Z mojego punktu widzenia to miałoby działać w ten sposób, że każdy klawisz to swoisty balonik z maleńkim otworem (lub kilkoma) przez który podczas nacisku wydostanie się powietrze pod ciśnieniem z wnętrza tego klawiszo-bąbelka. Dlaczego nikt na to wcześniej nie wpadł? Wtedy klawisze mogłyby być oporowe lub pojemnościowe a użytkownik miałby świadomość, że rzeczywiście nacisnął klawisz. Chciałbym "poczuć" pod swoimi palcami jak by się takie coś sprawowało.