Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ominięcie zasilacza w subwooferze Auditek.

14 Maj 2011 12:45 1652 2
  • Poziom 2  
    Hej,

Jak w subwooferze Auditeka zasilany ~230V, 4OHM, subwoofer 5" woofer, ominąć transformator żeby nic nie spalić. Jest to stary komplet głośników komputerowych. Chciałbym żebyście mi pomogli w rozszyfrowaniu przewodów na poniższym zdjęciu.

Wydaje mi się że żółte przewody doprowadzają 12V/1,5A . Czy niebieskie przewody są zasilane 6V/0,5A? Przewód AC5 jest (-) a AC6 jest (+) jeśli tak to proszę o potwierdzenie i któren z przewodów AC1 i AC2 to plus i minus.
    Jeśli źle rozumuje proszę o sprostowanie.
    Drugą sprawą jest jak otrzymać z 12V/1,5A na 6V/0,5A jeżeli te 6V jest konieczne do zasilania.

Przepraszam za moje wszystkie błędy proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy post.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 23  
    AC1 i AC2 oraz AC5 i AC6 to napięcie zmienne z transformatora dopiero na płytce są diody (takie czarne z szarym paskiem, one „prostują” napięcie na napięcie stałe).

Zgaduję, że albo chcesz zasilać to z akumulatora/samochodu albo z komputera?

Najprościej 6V osiągnąć dzięki temu link ale tylko dla napięcia stałego.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    No dobra lecimy z tym

Po pierwsze symbole AC1, AC2, AC5, AC6 nie mają znaczenia co do polaryzacji bo to prąd zmienny trzeba tylko pamiętać aby AC1, AC2 to niebieskie przewody i AC5, AC6 to żółte przewody. Pamiętaj że musisz całkowicie usunąć połączenie z transformatorem poprzez wlutowanie tych przewodów. No teraz tak jeżeli chcesz podłączyć ten układ do akumulatora to z napięcie 12V nie ma problemu bezpośrednio można podłączyć do źródła zasilania. Natomiast z napięciem 6V jest delikatny problem, bo nie wiemy czy układ czerpie stały prąd, czy prąd zmienia się w czasie jeżeli ciągnie stały prąd wystarczy wstawić za mostkiem prostowniczym odpowiedni rezystor i po problemie. Sytuacja jest inna gdy prąd zmienia się w czasie wtedy nie możemy wstawić tej rezystancji. Musimy w tym wypadku wylutować diody prostownicze, przed wylutowaniem sprawdzić na wyjściu mostka polaryzację i połączyć wejścia AC5, AC6 od strony ścieżek do wyjść mostka. Może zacząłem od końca ale dasz sobie rade. Teraz musimy zrobić sobie prostownik stabilizowany na LM317. Tutaj masz schemacik i wzór do wyliczenie R1 i R2

Przed stabilizatorem i kondensatorem musisz dodać mostek prostowniczy następnie go dołączasz do wejścia stabilizatora i wyjście stabilizatora podłączasz do utworzonych połączeń na płytce drukowanej pamiętając o polaryzacji.