Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia wzmacniacza lampowego ORANGE AD30 TC

14 Maj 2011 13:10 2200 6
  • Poziom 10  
    Witam,

od dłuższego czasu przymierzam się do zbudowania kopii Orange'wego lampiaka AD30 Twinn Channel. Chciałby poradzić się w kliku sprawach.

1. Po pierwsze postawił bym dobre piwo właścicielowi takiego Orange'a który zdjął by mi wszystkie wymiary obudowy i chassis.:D

2. Po drugie potrzebuję jakiejś sensownej sieciówki. Udało mi się znaleść Indela TSL 100/001, wszystko by się zgadzało, ma ona 2 x 260V - 2 x 120mA, 2 x 3,15 2 x 3A i 5V - 2A. No i tu powstaje moje pytanie czy ten transformator wyrobi prądowo? W szybkim przeliczeniu wychodzi, że ma on ok 100W, więc wydawało by się z zapasem, ale przeliczając prądy z kart katalogowych lamp wychodzi, że to trochę mało. No i zgłupiałem... Może ktoś mi to objaśnić?

Link do trafa

Schemat 1
    Schemat 2
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    bolton napisał:
    2. Po drugie potrzebuję jakiejś sensownej sieciówki. Udało mi się znaleść Indela TSL 100/001, wszystko by się zgadzało, ma ona 2 x 260V - 2 x 120mA, 2 x 3,15 2 x 3A i 5V - 2A. No i tu powstaje moje pytanie czy ten transformator wyrobi prądowo? W szybkim przeliczeniu wychodzi, że ma on ok 100W, więc wydawało by się z zapasem, ale przeliczając prądy z kart katalogowych lamp wychodzi, że to trochę mało. No i zgłupiałem... Może ktoś mi to objaśnić?

Wyjaśnienie proste - posumuj prądy żarzenia z kart i ci wyjdzie że transformator jest za mały, chyba że zrezygnujesz z prostownika lampowego i lampy przedwzmacniacza zażarzysz z uzwojenia przewidzianego do żarzenia lampy prostowniczej, bo tam masz jak widać dwa napiecia - 6,3V też jest dostępne.
  • Poziom 10  
    Tak wiem, ale bardziej mnie martwią prądy anodowe, które w sumie wyniosą na oko ok 150-160mA a tam jest tylko 120mA, czy jeśli da mniejsze trafo to mogę coś uszkodzić? Poza tym dziwi mnie w takim razie sprawność samego układu na 30W mocy użytecznej 100W to za mało? Mam w swoim asortymencie wzmacniacz Mesa/Boogie F-50 (50W) i miałem kiedyś pewne problemy i zrobiłem pomiar prądu na wejściu to nie przekraczał on 0,5A przy napięciu skutecznemu zasilania ok 240V, co daje max 120W.
    bolton napisał:
    Tak wiem, ale bardziej mnie martwią prądy anodowe, które w sumie wyniosą na oko ok 150-160mA a tam jest tylko 120mA

Tam jest 2x260V 120mA czyli uzwojenie 520V 120mA z odczepem pośrodku. Dla EL84 przecież nie będziesz prostował 520V przy pomocy mostka (bo ci wyjdzie ponad 700V) a zastosujesz prostownik na dwu diodach, więc średni prąd w kazdej połówce uzwojenia będzie wynosił połowę prądu pobieranego z prostownika.

bolton napisał:
    Mam w swoim asortymencie wzmacniacz Mesa/Boogie F-50 (50W)

Sprawność rozpatrując anodowe zasilanie jest podobna (jak i wszystkich innych wzmacniaczy pracujących w płytkiej klasie AB), ale w F-50 te 50W "wyciągasz" z dwu 6L6GC pobierających łącznie 1,8A z uzwojenia żarzeniowego. A w Orange masz cztery EL84 pożerające na podgrzew ponad 3A i dające mniejszą moc wyjściową...

No i jeszcze jedno - popytaj w lokalnych nawijalniach, jest wielce prawdopodobne że zrobią ci transformator w/g twojej specyfikacji i zapłacisz za to mniej.
  • Poziom 10  
    Okey, rozumiem, ale nie wgłębiając się zbytnio dalej w ten temat (bo mam jeszcze pewne wątpliwość do tego co napisałeś) jak byś mógł określić jakiego prądu anodowego w sumie będę potrzebował patrząc na ten schemat? Bo rozumiem, że na linię 6,3 wystarczy 5A, na linie 5V 2A.
    bolton napisał:
    Okey, rozumiem, ale nie wgłębiając się zbytnio dalej w ten temat (bo mam jeszcze pewne wątpliwość do tego co napisałeś) jak byś mógł określić jakiego prądu anodowego w sumie będę potrzebował patrząc na ten schemat?

Przyjąć radzę szacunek że sprawność stopnia końcowego wynosi około 50% czyli do zasilania wzmacniacza o mocy wyjściowej 30W potrzeba 60W z zasilacza. Stopnie przedwzmacniacza pobierają pojedyncze miliampery więc się w kiku dodatkowych watach mieszczą.
  • Poziom 10  
    Witam! Sprawa z tym trafem wygląda tak. Znalazłem na ebay'u oryginalne trafo od ad30 jednak cenowo było poza moim zasięgiem, ale napisałem do kolesia i uzyskałem takie informacje:

- sieciówka - ozn M4643

uzwojenie pierwotne:
    * Blue-Yellow-Red (0-100-120V)
    * Black-Purple-Brown (0-100-120V)
    * Green/Yellow - SCP

uzwojenie wtórne:
    * Purple-Gray-Purple (260-0-260V/0,2A)
    * Yellow-White-Yellow (3,15-0-3,15V/6A)
    * Red-Black (5-0V/3A)

Mains input 180 VA Kształtka na oko wygląda na EI96/96

- głośnikowy - ozn OT119SL

pierwotne:
    * Black-White-Yellow (4-0-4kohm)

wtórne:
    *Black-Brown-Red (0-8-16ohm)
    O tym trafie nie wiele udało mi się dowiedzieć natomiast myślę, że całą resztę można już sprawdzić w karcie katalogowej lamp.