Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaniki sygnału DVB-T z anteny wewnętrznej.

14 Maj 2011 16:20 5016 5
  • Poziom 12  
    Witam. Telewizor LCD 32`, sygnał z Wręczycy - Klepaczki , kanał 39, antena wewnętrzna Signal (nie mam możliwości zainstalowania anteny zewnętrznej). Cały czas mam chwilowe zaniki Jakości Sygnału. Otóż dzieje się tak gdy na przykład włączę lub wyłączę lampkę nocną, oświetlenie sufitowe. Więc gdy w całym bloku ktoś coś włącza-wyłącza to jest utrata sygnału. Jakości Sygnału faluje od 99% nawet do zaniku obrazu 1%. Jak to wyeliminować? Dodam że sprawdzałem to na dwóch różnych antenach i zasilaczach do nich. To nie jest od zasilacza. Podłączyłem do anteny zamiast zasilacza dwie baterie po 6V no i jest to samo. Instalacja elektryczna w całym domu glanc nówka ma pół roku. Jedna z anten kupiona w zeszłym tygodniu. Wczoraj w nocy (tzn. już dzisiaj) oglądałem Wojewódzkiego i było bez zacięć (chyba wszyscy sąsiedzi już spali :) ).Testowałem antenę w różnych miejscach w domu, nawet wystawiłem za okno trzymając w ręku. Już nie mam pomysłów.
  • Poziom 38  
    tak już bywa z antenami wewnętrznymi, a bywa, że i z zewnętrznymi również - zjawisko normalne, można powiedzieć.

Antena taka może wyłapywać każde zakłócenie pochodzące od dowolnego urządzenia posiadającego cokolwiek wspólnego z elektrycznością - poczynając od włączników światła, poprzez lodówki, odkurzacze a kończąc na telefonach komórkowych, bezprzewodowych i sprzęcie Audio Video/SAT, etc... Może być nawet tak, że antena będzie wyłapywać zakłócenia od urządzeń sąsiadów, a nawet od przejeżdżających obok domu samochodów, motorynek i innych pojazdów...

Zakłócenia wyłapuje sama antena, kabel antenowy i wtyczka. Stopień wpływu zakłóceń na odbiór zależy od wielu warunków, w tym od typu i jakości wykonania anteny oraz jej usytuowania. Głównym jednakże problemem jest poziom sygnału DVB-T w mieszkaniu. Czym poziom sygnału DVB-T jest mniejszy, tym wpływ zakłóceń większy.

Niestety, nie ma żadnych reguł, poza doborem do skutku typu anteny i jej położenia. Trzeba powędrować po mieszkaniu z anteną próbując ustawiać ją we wszelkich możliwych miejscach i położeniach.

Dobrą sprawą bywa wystawienie anteny za okno, zwłaszcza, jeśli okna są nowoczesne, panelowe.

I jedna uwaga - nie napisałeś skąd jesteś - ale w ogólności polską DVB-T powinno się odbierać na antenach zewnętrznych, odbiór na wewnętrznych to raczej potwierdzenie wyjątku.

Jak daleko jesteś od nadajnika (miejscowość), które piętro i czy widzisz kierunek na nadajnik, czy zasłaniają go przeszkody (bloki, drzewa, etc...).

Jeśli możesz - spróbuj odbioru na testowej samoróbce pozwalającej zweryfikować rzeczywiste możliwości odbioru w mieszkaniu. Tu masz opisane: Link
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź. Do nadajnika mam 25km. Mieszkam na parterze w bloku i niestety ale wszystkie okna wychodzą mi na stronę przeciwną niż kierunek nadajnika, więc antena zew. kierunkowa odpada (zresztą spółdzielnia się pluje). Samoróbki też próbowałem ale nic nie złapałem.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    W takich warunkach to i tak masz szczęście, że coś w mieszkaniu łapiesz. Jedyne to antenę na zewnątrz, na parapet, do ramy okiennej albo do muru. i odbiór z odbicia. Powinno się udać. Digit Activia Telmoru z regulowanym zasilaczem (jest przewidziana, tak jak i Atrax300 do pracy na zewnątrz). Może masz jakiś sklep w okolicy, żeby wysiąść na próbę. A jeśli nie, możesz kupić w Internecie, w sklepie lub firmie, i wtedy masz 10 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny. Rozpakować można. Wiec rozpakowujesz. podłączasz, próbujesz - jeśli nie działa - zwracasz i kupujesz kolejny model...

Przygotuj sobie też kilkumetrowy przedłużacz antenowy, tak, aby móc swobodnie pospacerować z anteną po mieszkaniu lub wystawić ją za okno. I zrób tę antenkę testową - warto spróbować - kto wie...
  • Poziom 26  
    _cheetah_ napisał:
    Rozpakować można.

Można, ale wtedy nici z oddania.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie. Niestety problemu zaniku sygnału nie rozwiązałem. Dziękuję za wszystkie pomysły. Ostatnią rzeczą jaką zrobiłem to prowizoryczne pociągnięcie przewodu antenowego i zasilania na dach. Poziom sygnału na stałym poziomie. Bez zaników. Więc antena pokojowa nie zdała egzaminu. A że wykupiłem jedna z platform i mam w niej te same kanały, temat dla mnie jest zamknięty. Pozdrawiam wszystkich.