Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie PWM żarówkami przez triak

14 Maj 2011 17:21 4831 13
  • Poziom 10  
    Witam, mam taki układ jak w załączniku, z Atmegi podaje sygnał PWM na optotriak, a następnie na triak, chce tym sposobem sterować żarówkami o mocy do 500W
    Chciałem zapytać, czy układ (samo podłączenie triaków) jest poprawnie wykonane oraz czy w ogóle takie założenie ma prawo bytu.
    Zdaje sobie sprawę, że triak przestaje przewodzić dopiero przy przejściu przez zero, więc zastanawiam się, czy sygnał PWM będzie działać poprawnie w tym wypadku.
    Oraz nie bardzo wiem, jak uniknąć zakłóceń generowanych przez układ.

Bardzo proszę o pomoc.
    Będę wdzięczny za wszystkie rady związane z układem.
    Pozdrawiam :)

• Poziom 38  
    Obciążenie w emiterze tranzystorów ŹLE.
    I jak kolega powiedział zły optotriak i brak detekcji zera
  • Poziom 10  
    tadzik85 napisał:
    schemat to bani ot co.

Możesz rozwinąć jakoś, żebym na przyszłość zrobił nie do bani?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    marco248 napisał:
    Chciałem zapytać, czy układ (samo podłączenie triaków) jest poprawnie wykonane oraz czy w ogóle takie założenie ma prawo bytu.
    Zdaje sobie sprawę, że triak przestaje przewodzić dopiero przy przejściu przez zero, więc zastanawiam się, czy sygnał PWM będzie działać poprawnie w tym wypadku.

PWM tu nie ma racji bytu, możesz zrobić sterowanie fazowe, ale wtedy oczywiście optotriaki nie moga być z gatunku załączających w zerze.
  • Poziom 10  
    jdubowski napisał:
    marco248 napisał:

PWM tu nie ma racji bytu, możesz zrobić sterowanie fazowe, ale wtedy oczywiście optotriaki nie moga być z gatunku załączających w zerze.

Dziękuje za konstruktywną odpowiedź. Czy mogę w takim razie podłączyć jakiś dodatkowy optotriak, "odwrotnie" sprawdzający moment przejścia przez zero i na podstawie tego podawać sygnał PWM? Czy takie rozwiązanie będzie działać?
    Czy może łatwiej wyprostować napięcie i sterować jak stałym? Żarówce chyba wszystko jedno ;p
  • Poziom 38  
    Dajesz transoptor pc814 jako detekcję zera napięcia sieciowego - najlepiej podłączyć do INT procesora. Optotriaki bez detekcji zera. I popraw sterowanie przekaźnikami. I strasznie duże te tranzystory.
  • Poziom 10  
    Czy teraz będzie dobrze? Użyłem MOC3021 (bez detekcji zera), chociaż symbol został ten sam. Resztę poprawiłem. Obliczyłem, że potrzebuje rezystora 33k na wejściu optoriaka, powinien płynąć prąd ok 8mA.

• Poziom 38  
    Daj 2x50k/0,5W z obu stron diody transoptora. Daj zewnętrzne podciąganie do INT.

I pomyśl i prowadzeniu przewodów 230V i do żarówek.
  • Poziom 10  

Dziękuje za pomoc, gotowe :) Czyli reszta wszystko ok? Mam jeszcze pytanie, planowałem włączyć wewnętrzne podciąganie na INT1, dlaczego to nie wystarcza? Oraz jestem ciekaw, czy układ gasikowy za triakiem jest potrzebny przy sterowaniu żarówkami?
    Oraz czy powinienem zadbać o redukcje zakłóceń?

tadzik85 napisał:

I pomyśl i prowadzeniu przewodów 230V i do żarówek.

Co masz na myśli?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Przemyśl sposób podłączania żarówek. Bo albo wpinasz 230 do układu dalej do żarówki i z niej do zera, Albo wpinasz oba przewody żarówki do układu, wtedy 230. alb zero musisz poprowadzić na płytce.

Gasik wystarczy, a nawet zbędny gdy sterował będziesz tylko żarówkami.

Wewnętrzne podciągnięcie może mieć za dużą wartość. I miałbyś problemy z wykrywaniem zera - za krótki impuls.

Zakłócenia hm dobry projekt płytki, kondensatory tam gdzie trzeba i wszystko powinno być OK.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    marco248 napisał:
    Oraz jestem ciekaw, czy układ gasikowy za triakiem jest potrzebny przy sterowaniu żarówkami?

Zdecydowanie powinieneś zadbać o redukcję zakłóceń - dławik + kondensator (dławik od strony triaka).
  • Poziom 10  
    Dokumentacja podaje, że rezystor podciągający jest większy niż 20k, a ja wstawiłem 10k, to za mało, wstawię w takim razie 40k - 50.

Jeśli chodzi o połączenia, to planuje podłączyć na triak 230V, potem na żarówkę i do zera, to mi uprości połączenia na płytce.

Układ gasikowy w takim razie usunę, skoro jest zbędny, nie chciałem na początku obniżać żywotności układu.

Dobry projekt płytki powiadasz? Ok, poczytam, w razie czego zawszę mogę później dodać jakiś filtr przed płytką na zasilaniu.

Dziękuje za pomoc, klikam "pomógł", pozdrawiam :)

jdubowski napisał:
    marco248 napisał:
    Oraz jestem ciekaw, czy układ gasikowy za triakiem jest potrzebny przy sterowaniu żarówkami?

Zdecydowanie powinieneś zadbać o redukcję zakłóceń - dławik + kondensator (dławik od strony triaka).

Mógł byś podpowiedzieć jak to połączyć? Gdzie dławik i gdzie kondensator? Może jakiś przykład, żebym na przyszłość wiedział? ;>
  • Poziom 38  
    10k do dobry wybór taki stosowałem.