Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyrzuca niebieski ekran, resetuje się i jakby odłącza dysk

Rafał Wr 14 Maj 2011 17:38 3337 7
  • #1 14 Maj 2011 17:38
    Rafał Wr
    Poziom 2  

Witam,

mam niecodzienny problem z komputerem:
    Komputer podczas pracy zaciął się przy wypakowywaniu danych z archiwum .rar, wyrzucił na ułamek sekundy niebieski ekran którego nie sposób było przeczytać bo od razu zgasł, po czym komputer się zresetował samoczynnie. Przy tym resecie nie wykrył dysku twardego. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu kompa, dysk już został wykryty.
    Sytuacja powtórzyła się kilka razy jeszcze podczas:
    - nagrywania danych na płytę dvd (programem nero)
    - próby zapisania obrazu płyty na dysku (programem magic ISO)
    - próby rozpakowania sporego (ok. 1GB) archiwum .rar na dysk
    Za każdym razem objawy były takie same, w trakcie procesu komputer zacinał się, po krótkim czasie wyrzucał ten sam niebieski ekran (zdążyłem na nim przeczytać że problem dotyczył pamięci chyba fizycznej, ale pewności nie mam) i reset, po którym "znikał" dysk twardy.
    Po kilku takich akcjach komp zaciął się na stałe. Windows nie chciał się uruchomić w normalnym trybie, dopiero w awaryjnym poszło.
    Sformatowałem partycję systemową i wgrałem system od nowa, jednak problem nadal występuje... Nie wiem co może być przyczyną takiego zachowania się komputera.
    BARDZO PROSZĘ O POMOC.

Mam komputer:
    Intel Core 2 Duo 3.0 GHz
    Płyta główna: ASUS P5Q pro
    Karta: GF GTX 260
    RAM: 2x2GB DDR2
    System: Win XP Home SP3
    Karta dźwiękowa: SB X-Fi
    Dysk: 500GB Segate - 2 partycje

Rafał.

0 7
  • #2 14 Maj 2011 17:44
    daavid117
    Poziom 42  

Podaj screen wszystkich temperatur z programu SIW z zakładki sensors. Podaj jaka moc i marka zasilacza.

Może być problem właśnie z temperaturą procesora, mostka północnego lub karty graficznej (która mogła nawet ulec uszkodzeniu). Oczywiście powodem tych problemów może być niesprawny zasilacz.

Jeśli Windows się nie uruchamia to sprawdź temperatury w BIOS'ie.

0
  • #3 15 Maj 2011 12:35
    helmud7543
    Poziom 42  

1. To co pisze kolega wyżej.
    2. SMART - może być padnięty dysk.
    3. Niełączący kabelek zasilania dysku.

0
  • #4 15 Maj 2011 14:03
    dmx215
    Poziom 10  

BSOD to objaw poważnego błędu systemu operacyjnego Microsoft Windows lub uruchomionej w nim aplikacji. Gdy wystąpi, system przechodzi w specjalny tryb pracy, w którym m.in. pozwala na dostęp do pamięci RAM z innego komputera podłączonego przez port RS-232 lub port USB. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, niebieskiego koloru tła, na jakim wyświetlany jest komunikat (człon Blue Screen) oraz od faktu, że po wyświetleniu tego komunikatu system nie reaguje na polecenia wprowadzane przy użyciu klawiatury (człon Of Death). Aby system działał prawidłowo, zazwyczaj jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

Dodano po 1 [minuty]:

Format pomoże:|

Moderowany przez jankolo:

Otrzymujesz ostrzeżenie za szkodliwą poradę. Równocześnie proponuję wstąpienie do fanclubu format c:

0
  • #5 15 Maj 2011 14:13
    daavid117
    Poziom 42  

@UP: Skąd się biorą takie posty? Najpierw definicja Blue Screen'a, a potem bezsensowna rada. Reinstalacja systemu to ostateczność zawsze!

0
  • #6 15 Maj 2011 15:42
    Rafał Wr
    Poziom 2  

daavid117: oto plik z temperaturami: https://obrazki.elektroda.pl/1278244300_1305465917.jpg

Zasilacz Corsair 550W

Dodatkowe info jakie ostatnio zauważyłem, to że komputer wyrzuca błąd (BSOD) i się resetuje odłączając jednocześnie dysk, gdy próbuje np. otwierać niektóre pliki (kilka już takich zidentyfikowałem i przy próbie ich kopiowania/otwarcia/usunięcia/itp się wiesza i resetuje). Również zresetował się przy próbie pobrania i zainstalowania aktualizacji do windowsa.
    Windows po tym błędzie się uruchamia (powoli ale jednak).

Co do formatowania, to już to przerabiałem, więc mogę powiedzieć, że to problemu nie rozwiązało. System jest nowo wgrany a błąd nadal występuje. Jedna uwaga tylko: nie dało się zrobić pełnego formatowania partycji, jedynie szybkie, bo na pełnym się wieszał.

Czy to może być problem z dyskiem twardym (uszkodzony talerz etc) ?

Jeśli chodzi o kabelki zasilające i taśmę SATA to oczywiście próbowałem podpiąć do innego gniazda / innymi kabelkami itp. ale to nie to jest powodem błędu.

Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #7 15 Maj 2011 15:44
    daavid117
    Poziom 42  

Podaj więc jak kolega wyżej prosił screen z programu HDTune po pełnym skanie (error scan) oraz z zakładki Health.

0