Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani filtr dolnoprzepustowy dla początkujących + zasilacz

neo_dc 14 Maj 2011 22:00 9280 15
  • Witam.

Techniką audio zajmuję się już jakiś czas (głównie hobbystycznie). Ostatnio znajomy poprosił mnie, bym zrobił mu prosty filtr dolnoprzepustowy do kolumny aktywnej. Jako, że w internecie jest mnóstwo projektów, ale nie było żadnego dostosowanego do moich potrzeb, skorzystałem z narzędzia do projektowania FilterPro. Jest to darmowy programik, pozwala w kilka(naście) kliknięć zaprojektować filtr na wzmacniaczach operacyjnych. Nie będę szerzej opisywał, bo wszystko można o nim znaleźć w Google :) Pewnie ktoś zarzuci mi, że nie liczyłem na piechotę, ale zawsze byłem nastawiony jak "pies do jeża" do wzmacniaczy operacyjnych, także jest to swojego rodzaju przełamanie lodów ;)

Prezentowany filtr ma wzmocnienie = 1 dla częstotliwości, które ma przenosić bez zmian, częstotliwość odcięcia = 120 Hz. Układ wykonałem w oparciu o TL084. Co ciekawe, filtr nie wprowadza żadnych zakłóceń w tor audio, jak na tak tani i dostępny scalak jestem mile zaskoczony.

Dla zainteresowanych zamieszczam płytkę w Eagle oraz schemat. Pewnie mogłaby być ładniejsza, ale potrzebowałem takich wymiarów (było akurat miejsce w kolumnie). Oczywiście można przystosować do swoich potrzeb.

Filtr musi być zasilany napięciem symetrycznym, jest wyposażony w stabilizatory, kondensatory oraz diody Zenera. Diody Zenera przed stabilizatorami mają za zadanie obniżyć napięcie dla stabilizatorów (78xx/79xx nie mogą mieć więcej niż 35 V na wejściu). Jeśli napięcie zasilania jest mniejsze niż 35 V, można je pominąć. W moim przypadku było to 40 V, więc użyłem diod 10 V. Scalak zasilany jest +/- 12 V (7812/7912). Jeśli ktoś nie ma takich, to można użyć innych, jednak napięcie zasilania TL084 nie może być większe niż +/- 18 V.

Jest to propozycja głównie dla początkujących, którzy chcą fajny filtr za małą kasę (całość za ok. 10 zł), który działa od razu przy poprawnym montażu. Zdjęć nie mam, bo nie mam czym zrobić, ale nie ma czego też pokazywać - po prostu zmontowana płytka :)

Fajne!
  • #2 14 Maj 2011 23:00
    rad3ks
    Poziom 9  

Rzeczywiście proste, tanie i skuteczne. Mógłbyś opisać trochę dokładniej co to za kolumna ?:)

• #3 14 Maj 2011 23:19
    neo_dc
    Poziom 32  

Kolumna to jakiś no-name aktywny, do której parę lat temu dorabiałem wzmacniacz Perun ( też do znalezienia na Elce) :)

• #4 16 Maj 2011 14:31
    owocowy89
    Poziom 20  

Czegoś takiego właśnie szukałem! TL084 kojarzę, bo już w przedwzmacniaczu stosowałem. Posłużyć mi to ma do subwoofera samochodowego, a więc stabilizatory nie są potrzebne, a napięcie można spolaryzować diodami prostowniczymi.
    ----
    Ale zaraz zaraz, tam masz układ TL074...
    Fajnie gdyby jeszcze jakiś sumator sygnału był... Zapytam jak doświadczonego w tej dziedzinie, jak mógłbym zrobić połączenie dwóch kanałów? poprzez rezystor, czy może coś bardziej złożonego trzeba zastosować?

• #5 16 Maj 2011 17:56
    rad3ks
    Poziom 9  

Jak połączenie dwóch kanałów? Do auta, do jednego suba, potrzebny jest jeden kanał.

• #6 16 Maj 2011 22:26
    owocowy89
    Poziom 20  

rad3ks napisał:
    Jak połączenie dwóch kanałów? Do auta, do jednego suba, potrzebny jest jeden kanał.

No jeden kanał wystarczy, ale dźwięk mamy stereofoniczny, a subwoofer moim zdaniem powinien grać dźwiękami z jednego i drugiego kanału, dlatego zastanawiam się nad jakimś sumatorem kanałów.

• #7 16 Maj 2011 22:46
    rad3ks
    Poziom 9  

Nie znam się na car audio, ale myślałem, że takie konstrukcje podłącza się przez wzmacniacz, żeby cokolwiek zagrało. Proste wzmacniacze mają wyjścia monofoniczne większej mocy, tak mi się wydaję.

• #8 16 Maj 2011 23:34
    neo_dc
    Poziom 32  

owocowy89 napisał:
    Czegoś takiego właśnie szukałem! TL084 kojarzę, bo już w przedwzmacniaczu stosowałem. Posłużyć mi to ma do subwoofera samochodowego, a więc stabilizatory nie są potrzebne, a napięcie można spolaryzować diodami prostowniczymi.

To już lepszy jest dzielnik napięcia i stabilizacja diodami zenera.

owocowy89 napisał:

Ale zaraz zaraz, tam masz układ TL074...
    Fajnie gdyby jeszcze jakiś sumator sygnału był... Zapytam jak doświadczonego w tej dziedzinie, jak mógłbym zrobić połączenie dwóch kanałów? poprzez rezystor, czy może coś bardziej złożonego trzeba zastosować?

można zastosować TL074/TL084 jak i każdy inny pasujący poczwórny wzmacniacz - warto eksperymentować.

Co do sumatora - można oczywiście rezystory.

Dodano po 1 [minuty]:

rad3ks napisał:
    Nie znam się na car audio, ale myślałem, że takie konstrukcje podłącza się przez wzmacniacz, żeby cokolwiek zagrało. Proste wzmacniacze mają wyjścia monofoniczne większej mocy, tak mi się wydaję.

Filtr ma za zadanie obcinać dźwięki wysokie, które niepotrzebnie tylko obciążają głośnik niskotonowy. Oczywiście włącza sie go przed wzmacniaczem.

W niektórych utworach uderzenia w bębny są inne w dwóch kanałach - stąd można zsumować te kanały i będziemy słyszeć w subwooferze wszystkie niskie tony w utworze.

• #9 17 Maj 2011 09:36
    owocowy89
    Poziom 20  

neo_dc napisał:

W niektórych utworach uderzenia w bębny są inne w dwóch kanałach - stąd można zsumować te kanały i będziemy słyszeć w subwooferze wszystkie niskie tony w utworze.

O to właśnie mi chodziło.
    Dzięki, poeksperymentuję.

• #10 17 Maj 2011 17:20
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Witam.

Mam końcówkę mocy TDA7294 i chciałbym ten filtr wrzucić do wzmacniacza pod tą końcówkę. Nada się?
    A jeśli tak, to czy mógłby mi ktoś opisać według tego rysunku zasilanie wejścia i wyjścia?

• #11 17 Maj 2011 17:46
    neo_dc
    Poziom 32  

Nada się :)

1, 2 , 3 - zasilanie

6,7 - wyjście
    4, 5 - wejście

Przed wydrukowaniem należy kliknąć w przycisk Ratsnest w edytorze PCB - płytka obleje się masą :)

• #12 21 Maj 2011 18:39
    galica7
    Poziom 26  

Ta częstotliwość odcięcia nie jest jakaś boska ale nie którym możne właśnie akurat taka przypasować jak najbardziej mi sie podoba pozdrawiam:D

• #13 17 Cze 2011 19:03
    krzysiuc
    Poziom 25  

Kolego można prosić o schematy w PDFach?

• #14 18 Cze 2011 08:29
    neo_dc
    Poziom 32  

Myślę, ze nie ma sensu dublować tego samego. Ściągnij sobie Eagle, jest darmowy, niewiele zajmuje i nie zamula kompa, więc nawet do samego przeglądania schematów z Elki będzie dobry :)

• #15 19 Cze 2011 00:17
    krzysiuc
    Poziom 25  

Kolego, jeśli piszesz układ"dla początkujących" to miej na uwadze tych, którzy nie znają Eagle, lub go nie stosują. Choć sam nie jestem w tych sprawach początkujący to Eagle'a po prostu nie znam. Proszę po raz kolejny o schemat w PDFie, jeśli nie zrobi ci to wielkiego kłopotu.

• #16 19 Cze 2011 07:08
    neo_dc
    Poziom 32  

Proszę bardzo, choć nie wiem skąd ta niechęć. Nikt nie każe od razu projektować od nowa obwodu czy płytki, a kliknąć na ikonkę pliku chyba każdy umie... :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME