Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Bosch TCA 6709 Benvenuto B65 - woda leci tylko do szuflady

Roman_5000 15 May 2011 12:28 19091 5
    Roman_5000
    Level 19  
    Witam serdecznie

Problem dotyczy ekspresu Bosch TCA 6709 Benvenuto B65.
    W momencie uruchomienia ekspresu resztki starej wody zamiast zlecieć z "kranika" wylotu kawy o zmiennej wysokości - leci tylko do szuflady.
    W trakcie próby zaparzenia kawy woda również leci tylko do szuflady.
    W momencie wyboru pary wszystko jest ok i para leci dyszą do spieniania.
    Miejsce, z którego leci woda jest widoczne na dołączonych zdjęciach.

Wszystkie widoczne po rozebraniu przewody wodne (wizualnie) nie są zanieczyszczone. Żadnych widocznych osadów kamienia. Ponadto wszystkie te, które powinny być gorące - są gorące.
    Jednakże nie wiem dlaczego ekspres nie parzy kawy, a woda leci tylko do szuflady.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie,
    Roman

PS.
    Przejrzałem poniższe tematy, lecz nie znalazłem w nich odpowiedzi.
    ekspres cisnieniowy bosch TCA 6301
    Ekspres BOSCH TCA 5201 - migają diody
    Ciśnieniowy ekspres do kawy bosch tca 5401
    Ekspres ciśnieniowy BOSCH Benvenuto B20
    Krzysiek210260
    Level 17  
    witaj
    Nie znam tego modelu ale zasada w expresach ciśnieniowych z mechanizmem mechanicznym jest taka sama. W zbiorniczku gdzie jest zamykana kawa znajduje się zaworek ze sprężynką, który przy odpowiednim ciśnieniu otwiera wylot skierowany rurką do wylotu zaparzonej kawy do filiżanki. Znajduje się on pod sitkiem którymś z sitek.
    Proponuje go wyjąć i zobaczyć czy wtedy woda wypływa do filiżanki.
    Roman_5000
    Level 19  
    Dzięki za szybką reakcję Krzysiek210260

Jeżeli masz na myśli zbiorniczek (komorę), w której pod ciśnieniem przechodzi woda przez kawę - to sitko o którym mówisz jest drożne.
    Wydaje mi się jednak, że para tamtędy nie leci, pomimo że powinna.

Zarówno sitko, otwór wylotowy pary (strzałka po lewej na zdjęciu), jak i otwór wlotowy pary (strzałka po prawej na zdjęciu) są suche.

Dopisano później:

Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest częściowa niedrożność przełącznika wyboru funkcji (woda, kawa, para):
    - kawa. Wydaje się niedrożny cienki przewód. Przewód raczej letni, na pewno nie gorący. Przy wyłączonym i przełączeniu na w tryb kawa ruch wody w przewodzie jest minimalny
    - para (działa). Cienki przewód jest gorący, a przy wyłączonym ekspresie widać jak woda gwałtowanie się cofa w przewodzie. Wniosek - przewód jest drożny.

Dołączam jeszcze dwie fotografie, na których czerwonymi strzałkami zaznaczyłem kierunek płynięcia zimnej wody, a czerwonymi - gorącej.

Wyjście z zaworu, którego przewód oznaczyłem "?" wydaje mie się nie drożne.
    Przewód ten doprowadza wodę do komory, w której kawa miesza się z parą.

Spróbuję postąpić tak jak skalunek, w temacie

Ekspres ciśnieniowy BOSCH Benvenuto B20
    skalunek wrote:
    Witam!
    Żeby zdjąć przód trzeba odkręcić 2 śrubki z dołu, rozebrać "suwak" (w środku prowadzony jest na 2 blaszkach, które trzeba wyciągnąć do dołu) następnie odkręcić 3 śrubki pod suwakiem. Nie polecam rozkręcać od razu zaworu bo złożenie może być kłopotliwe. Najlepiej zacząć od zdjęcia grubego wężyka z zaworu (uwaga bo może buchnąć wrzątkiem) a w miejsce wlotu wstrzykiwać wodę najlepiej z kwaskiem cytrynowym strzykawką z grubą igłą.
    W moim przypadku ten zabieg pomógł. Jeśli dozownik gorącej wody działa to możliwe, że zapchanie jest w mechanizmie dozowania/parzenia kawy (wtedy nie trzeba by było rozbierać całego automatu).
    Mam nadzieję, że mój opis pomoże :)

Czy zamiast wody z kwaskiem mogę wstrzykiwać ocet (10%) lub jego roztwór?
    Krzysiek210260
    Level 17  
    witaj
    zdejmij wężyk od gorącej wody na dojściu do automatu i zobacz cz leci.
    Co do odkamieniania to expres ma taką funkcje i przykładowo co 100filiżanek ją się przeprowadza.Najlepiej użyć kwasku bo rozpuszcza kamień a ocet nie
    toscani
    Level 2  
    Sprawdź element z rysunku oznaczony numerem 0407 jeżeli jest zerwany woda nie będzie wylewać się do filiżanki tylko dołem do tacki.
    Ekspres Bosch TCA 6709 Benvenuto B65 - woda leci tylko do szuflady Ekspres Bosch TCA 6709 Benvenuto B65 - woda leci tylko do szuflady
    Roman_5000
    Level 19  
    Problem został już rozwiązany.
    Powód niedrożności okazał się bardzo trywialny. Niedrożny był sam "suwak", tj. ruchomy element (front ekspresu), z którego leci kawa - był całkowicie zapchany.

Później okazało się, że oprócz tej niedrożności była pęknięta pompa, z której bardzo powoli płynęła woda, przez noc około 150ml.
    Po wymianie pompy wszystko było już ok.