Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty zasilacz\ sterownik oświetlenia LED

15 Maj 2011 13:07 5785 10
  • Poziom 18  
    Witam

Jak w temacie prosił bym o sprawdzenie zasilacza opartego na lm 317 w wersji smd. Prawdopodobnie będzie on służył jako prosty ściemniacz do LED.
    W załączniku plik w Eagle

• PCBway
  • Poziom 22  
    Hej

Mam parę uwag:
    1. Poszerz ścieżki przy mostku i kondensatorach
    2. Potencjometr i diodę led zrób też w smd

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Równolegle z kondensatorami elektrolitycznymi zastosuj kondensatory ceramiczne 100n.

Prowadzenia masy musisz tak zmienić, aby biegła od mostka, przez kondensator C1, przez elementy układu stabilizatora, przez kondensator C2, do wyjścia.

Wyjścia VO stabilizatora potraktuj jako radiator i maksymalnie powiększ ich powierzchnię.
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Chivo napisał:
    Hej

Mam parę uwag:
    1. Poszerz ścieżki przy mostku i kondensatorach
    2. Potencjometr i diodę led zrób też w smd

Pozdrawiam

Co do diody i potencjometru będą wyprowadzone goldpiny by dać je na obudowie
    Co do Marco47

dodałem te kondensatory 100n, lecz nie wiem o co chodzi z tymi połączeniami kondensatorów zrobiłem to tak

• Pomocny post
    Poziom 41  
    Już jest lepiej, z tym że nie możesz prowadzić osobnej masy do potencjometru i kondensatorów C3, C4.

Na schemacie kondensatory C3, C4 umieściłeś poprawnie, i tak samo musisz je umieścić na płytce.
    Równolegle do kondensatorów elektrolitycznych.
  • Poziom 18  
    No to może teraz
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Kondensatory ceramiczne masz już dobrze umieszczone, została jeszcze niepotrzebnie prowadzona ścieżka masy do potencjometru.

Aby dużo nie opisywać pokazuję jak powinieneś rysować schemat.

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce z zastosowaniem wcześniejszych uwag na temat prowadzenia masy.

Aby lepiej wyobrazić sobie jak taka płytka wygląda, poniżej model w 3D.

• Poziom 18  
    A mógł byś udostępnić plik o rozszerzeniu .brd czy raczej sam muszę przerysować wszystko?
  • Poziom 18  
    Mam pytanie jak w eagle zrobić tak aby masa była zalana jak na twojej płytce. Oraz cz jak podłączę o tego układu zasilacz 24v to taki układ się sprawdzi rezystory mają wartość 120 om to będzie ok (diody będą białe)
  • Poziom 29  
    Moim zdaniem, jeżeli to ma być dedykowany układ do zasilania LEDów, to należy go przerobić. W tym układzie można regulować napięcie. Ledy są wrażliwe na przekroczenie prądu i na tym należy się skupić. Wykorzystując ten sam LM317 można bardzo łatwo wykonać ograniczniki (regulator prądu stosując potencjometr). Zajrzyj do noty katalogowej.
    Jutro zamieszczę układ oparty na tej zasadzie, to będziesz mógł zobaczyć o co chodzi, chociaż w nocie jest bardzo dobrze to pokazane i wyjaśnione.

Jeszcze jedno. W tej obudowie regulator ma wydajność prądową max 100mA. Lepiej poszukać innego modelu. Są także smd 1A.