Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny.

niumann 15 May 2011 18:12 3351 11
    niumann
    Level 10  
    Witam,
    niedawno otrzymałem popsuty telewizor Grundig Vision 6 32-6951 T, matryca popękana. Chciałbym z podświetlenia matrycy tego telewizora zrobić oświetlanie do mojego studia fotograficznego.

Najlepiej by było gdybym mógł podłączyć 24 V zasilacz do elementu 2 (patrz zdjęcie) pomijając całkowicie element 1. A gdybym mógł do tego jeszcze ustawiać jasność świecenia to było by super. Ale samo świecenie też by by wystarczyło.

Podkreślam że jestem laikiem. Jak myślicie da się to zrobić? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny.
  • Helpful post
    damiano713
    Level 15  
    Oczywiście, że się da. Zrób proszę zdjęcie makro tabelki z płytki 2.
    Chodzi o rozpiskę kabli w złączu, pod trójkątem z napisem "FUSE MARKED AS RISK OF FIRE".

EDIT:
    Zielone kable to +24V.
    Szare to Masa.
    Czerwony kabel należy dołączyć do masy (jest to włącz/wyłącz).
    Reszta jest nieczytelna w tej tabelce ze zdjęcia. Uważam, że to sterowanie jasnością podświetlania.
    niumann
    Level 10  
    Dzięki za pomaganie :P

Poniżej umieszczam tabelkę.

• Helpful post
    damiano713
    Level 15  
    Kabel 2 od końca i 4 od końca (czyli licząc od strony z czerwonym kablem) należy połączyć razem i podać tam jakieś napięcie. Najlepiej zrobić to przez potencjometr np 100k. (jedna końcówka do masy, druga do 24V), koniecznie zaczynać podawanie napięcia od 0V w górę.
    niumann
    Level 10  
    Ten potencjometr się nada?Link

Teraz co do zasilacza ile Amperów powinien mieć?

Dodano po 18 [minuty]:

Znalazłem stary potencjometr 200K. Też się nada?

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Zrobiłem mały schemat poglądowy. W taki sposób to podłączyć? Nie jestem pewny co do potęcjometru... Ach tak na marginesie okazało się że piny 11 i 14 nie był użyte.

damiano713
    Level 15  
    Jeszcze tylko masa do trzeciego styku potencjometru.

Ten sygnał ON/OFF czyli kabel czerwony idzie albo do masy albo do +. Tyleże nie wiem czy wartość +24V go nie uszkodzi.
    Bo może być też tak, że podświetlanie jest włączane np +5V.

EDIT:
    Dla pewności ten sygnał ON/OFF można dać przez jakiś rezystor 10k do +24V. Zawsze to jakaś ochrona.
    niumann
    Level 10  
    Zrobiłem zdjęcia układu zasilającego może coś to pomoże?
    LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny.

Nie lepiej najpierw spróbować na +5V a później na +24V + rezystor?

Acha i tu aktualizacja schematu poglądowego.
    damiano713
    Level 15  
    ON/OFF idzie do płytki zasilanej +12V i +5V. Także trzeba tam dać własnie 5V. Najlepiej zrobić to na dzielniku napięcia. Link

R2 = 1k
    R1 = 4,7k
    niumann
    Level 10  
    Jestem Happy :)

Panel świetlny działa! Użyłem zasilacza uniwersalnego do laptopa Tracer z możliwością ustawienia 24V. Po za tym zasilacz ma wbudowane gniazdo USB posiada zasilanie +5V. Więc problem z dzielnikiem napięcia rozwiązany. Jedyne co nie da się regulować jasności świecenia. Przy włączeniu podaje +5V do ON/OFF i później kręcę potencjometrem od 0 do 2 (w skali do 10) i panel się zaświeca. Kręcąc dalej do 10 natężenie światła nie ulega zmianie.

Wielkie dzięki za pomoc damiano713!!!

Zastanawiam się teraz czy zamykać temat czy nie... Bo problem jest rozwiązany, ale konstrukcja nie. Po za tym jeszcze muszę do tego jakiś statyw zbudować. Nie wiem czy jesteście zainteresowani efektami dalszej pracy?

Acha i jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś z was przypadkiem czy te światło z tego panelu jest szkodliwe?
    damiano713
    Level 15  
    Łaski nie robi. Działać musi. :)

Quote:
    Przy włączeniu podaje +5V do ON/OFF i później kręcę potencjometrem od 0 do 2 (w skali do 10) i panel się zaświeca. Kręcąc dalej do 10 natężenie światła nie ulega zmianie.

Być może trzeba sterować napięciem od 0 do 5V. Podłącz do potencjometru nie 24 a właśnie 5V.

Quote:
    Acha i jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś z was przypadkiem czy te światło z tego panelu jest szkodliwe?

Skoro jest wykorzystywany w telewizorach to zakładam, że nie jest szkodliwy.

Pochwal się później jakie efekty uzyskujesz przy wykorzystaniu owego panelu.

Pozdrawiam
    Damian Kmiecik
    niumann
    Level 10  
    Tak jak pisałeś. Podłączyłem do 5V i rzeczywiście można teraz regulować, co prawda zakres regulacji jest niewielki bo przy zbyt niskim nastawieniu świetlówki migają :P Ale zawsze coś, do celów foto i film jak najbardziej. Jeszcze raz wielkie dzięki :)
    niumann
    Level 10  
    Początkowo chciałem sam zbudować obudowę do panelu świetlnego, ale stwierdziłem że to nie ma sensu, bo o wiele mniejsza by nie była od obudowy telewizora. Po za tym buda trafiła by na śmietnik a ja wykorzystał bym niepotrzebnie inne surówce. No i oczywiście leń też był za starą budą :P

Więc zamontowałem tylko potencjometr, zrobiłem wtyczkę zasilająca i wypuściłem kabel usb. Nic wielkiego.

Obawiam się trochę o zasilacz, bo nieźle się grzeje po pewnym czasie.

Po za tym zważyłem "Panel TV" waży 8 KG ... więc muszę zrobić pożądany stelaż.

Panel oświetlił bezproblemowo pokój 8 x 5 m, świeci naprawdę intensywnie.

Pozdrawiam

LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny. LCD, Grundig, Vision 6 32-6951 T, Chciałbym z tego zrobić panel świetlny.