Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TMPIN1 temperatura zbyt duża

Boski Cyc 04 Cze 2011 17:04 12208 60
  • #31 04 Cze 2011 17:04
    Boski Cyc
    Poziom 11  

8cm wentylatory nie są zbyt wydajne. Myślałem żeby np. do mojej budy dać na spód jeden wentylator lub na boczną kratę(tyle że boczna kratka jest zasłonięta przez ścianę biurka)

• Pomocny post
    #32 04 Cze 2011 17:07
    fiend_
    Poziom 43  

Wydajne, nie wydajne, obniży temperaturę lepiej niż jakikolwiek na bocznej ściance, o ile podepniesz go w pobliżu "gotującego" się radiatora. Uwierz mi ;)

• #33 04 Cze 2011 17:08
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Tylko jak na tych zapinkach go umiejscowić? Jeszcze poczekam aż plicha da zdjęcie

• #34 04 Cze 2011 17:13
    fiend_
    Poziom 43  

Antec chyba miał kiedyś podpinane na śledziu wentylatory, które można było dowolnie nakierowywać.

• Pomocny post
    #35 04 Cze 2011 18:21
    plicha
    Poziom 10  

Procka chłodzi Fortis, boxowy cooler był zbędny więc go wykorzystałem do chłodzenia chipsetu...wygląda to tak:

TMPIN1 temperatura zbyt duża

Chipset tak jak pisałem wcześniej jest praktycznie cały zasłonięty przez grafę, stąd prawdopodobnie tak duża jego temperatura. Tym trikiem schładzam go, aż o 30C!

• #36 04 Cze 2011 18:23
    Boski Cyc
    Poziom 11  

No no nieźle, ja niestety jadę na boxowym coolerze więc nie mogę go wykorzystać go jak Ty.

• #37 04 Cze 2011 18:47
    fiend_
    Poziom 43  

MSI ostatnio ma naprawdę wiele powodów do wstydu z ich płytami głównymi...

• #38 04 Cze 2011 18:56
    Boski Cyc
    Poziom 11  

A czy jeśli temperatura będzie zbyt duża to sprzęt może się uszkodzić, czy po prostu nastąpi reset?

• #39 04 Cze 2011 19:01
    fiend_
    Poziom 43  

W biosie są zazwyczaj włączone zabezpieczenia przed zbyt wysokimi temperaturami, można je też chyba dowolnie zmieniać. Komputer przy osiągnięciu takiej temperatury po prostu powinien się wyłączyć i uniemożliwić ponowne uruchomienie do czasu ochłodzenia przegrzanego podzespołu. Można też "oszukać" płytę główną i wyłączyć/włączyć przycisk na zasilaczu, jednak to prośba o kłopoty i trwałe uszkodzenie.

• #40 04 Cze 2011 19:02
    plicha
    Poziom 10  

Boski Cyc napisał:
    A czy jeśli temperatura będzie zbyt duża to sprzęt może się uszkodzić, czy po prostu nastąpi reset?

Teoretycznie jakby było cos nie tak, to powinien się albo zresetowac, albo zawiesić. Jesli działa stabilnie, to powinno być ok, ale wiadomo, szkoda żyłować komponentów taką temperaturą. Poszukaj na allegro, może ktoś sprzedaje te coolery, to sobie dokupisz za grosze. o... http://allegro.pl/cooler-z-intel-box-socket-1155-1156-nowy-i1644697591.html

Nie da się ukryć, że trochę nieprzemyślane ułożenie tego chipsetu. No ale cóż, w końcu to płyta budżetowa ;)

• #41 04 Cze 2011 19:18
    Boski Cyc
    Poziom 11  

A jak dotykałeś tego radiatora to naprawdę był gorący ? Bo to może nie radiator a czujnik jest źle ułożony i mierzy łączną temperaturę wydzielaną przez GPU i właśnie ten radiator?

Dodano po 8 [minuty]:

Dobra wkurzyłem się z lekka, i wziąłem ten bok obudowy nie powiem gdzie i dotknąłem się wystającej części radiatora i mogłem palec trzymać bez końca... było z lekka czuć ciepło ale na pewno to nie było 70 stopni jak wskazywał HWMonitor. Mi się wydaje że to coś z czujnikami.

• #42 04 Cze 2011 19:24
    fiend_
    Poziom 43  

To już dało się stwierdzić po kilku postach ;) Ja osobiście bym sobie głowy tym nie zawracał. I w przyszłości unikał MSI, bo u mnie ta firma powoduje uczulenie.

• #43 04 Cze 2011 19:28
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Więc jeśli się raczej nic nie uszkodzi to co, grać sobie mogę ?
    ps. To że występują takie rzeczy to nie znaczy że MSI jest złe.

• #44 04 Cze 2011 19:33
    fiend_
    Poziom 43  

Oj, gdyby tylko takie rzeczy się działy to bym tak nie mówił.
    Masz do lektury, jak chcesz się więcej dowiedzieć. Jak nie parzy, to nie przegrzewa się- proste.
    http://www.overclock.net/amd-cpus/943109-why-vrms-big-issue-why-choose.html

• #45 04 Cze 2011 19:47
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Mógłbyś w jakiś sposób krótko opisać o czym to jest bo to długie trochu :D

• #46 04 Cze 2011 19:52
    fiend_
    Poziom 43  

O fajerwerkach przy podkręcaniu, a nawet i bez, na płytach am3 msi i prockach od phenomów x4 wzwyż. Kilkadziesiąt przypadków na jednym forum, to chyba wystarczająco zniechęca do kupna ich płyt. Wszędzie pakują sekcje zasilania 4+1/+2, nawet na najdroższych płytach 790/890fx! Kupując takie płyty, każdy ma zamiar żyłować proca do granic możliwości, a oni pakują do nich syf, który potrafi nawet z niepodkręconym Thubanem sobie nie poradzić.

• #48 04 Cze 2011 19:58
    plicha
    Poziom 10  

Ja nie dotykałem, ale całkiem możliwe że mają coś zrypane z czujnikami chipsetu, bo tego problemu w necie jest od groma. Być może niedługo coś się wyjaśni i jeśli rzeczywiście tak jest, to może aktualizacja biosu czy czegoś tam pomoże.
    Mi póki co nie przeszkadza, więc niech sobie chłodzi :)

Póki płyta będzie działać dobrze, to narzekać nie będę, w końcu kupujesz płytę budżetową więc trzeba się liczyć z minusami. Następnym razem kupuje Fatal1ty P67 Professional i po problemie ;P

• #49 04 Cze 2011 20:02
    fiend_
    Poziom 43  

Fatality to nie gwarant jakości... Pewni słuchawki też takie kupiłeś?
    Nie mówię, że ta konkretna jest zła. Testy testami, ale rzadko który portal sprawdza jedną płytę przez kilka miesięcy, tak jak zwykły użytkownik. Nie zawsze od razu wszystko wychodzi na jaw. Oby płyty 1155 nie okazały się z czasem tak tragiczne, jak am3, bo nie będzie wam i wielu innym wesoło. Ja od płyt głownych tej firmy wstrzymam się na parę lat. Co innego karty graficzne.

• #50 04 Cze 2011 20:04
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Następnym razem to już bym proponował coś na Z68

Dodano po 1 [minuty]:

Edit: Jeśli możesz to sprawdź czy podczas grania ten radiatorek jest gorący bez wentylatora, chyba że Ci się nie chce to oK.

• #51 04 Cze 2011 20:08
    plicha
    Poziom 10  

Fatality to akurat konstrukcja bezkompromisowa, nie powiedziałem że gwarantuje jakość, choć patrząc na same radiatory i czytając o sekcji zasilania, ciężko nie powiedzieć "wow". Nie jestem fanboyem grania, więc żadnego tego typu sprzetu do grania nie posiadam.
    A swoją drogę, to można mimo wszytsko było sie skusić na ASRock P67 Pro3. No nic zobaczymy, jak ta msi bedzie działać.

• #52 04 Cze 2011 20:09
    fiend_
    Poziom 43  

Kupno takich drogich płyt mija się z celem, chyba, że pieniądze nie grają roli. Radiatory na takim Gigabyte ud4 wystarczą do każdego chłodzenia powietrznego na rynku, nie trzeba od razu bulić nie wiadomo ile ;)

• #53 04 Cze 2011 20:17
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Różne serwisy robiąc testy, mierzą pewnie temperatury inaczej-nie programami. Np. taki nvision. Tam temperatura Mostek północny(Chipsetu bo w teorii mostka tam nie ma) wynosi 42,5 st. C więc możliwe że to wadliwy czujnik. Mimo to boje się trochę grać :p Grałem może z 5-7minut i TMPIN1 miało już 110stopni :E

• #54 04 Cze 2011 20:18
    plicha
    Poziom 10  

Pomyslałem o czymś jeszcze, Cyc wspominał że być może jednak ten czujnik z chipsetu jakoś łapie temp. grafy. Teraz popatrzyłem na testy z pclab i tam jest test temperatur chipsetu, mierzony po 10 minutach OCCT, wyszło im 40C. Troche dziwne, bo tyle to u mnie jest w spoczynku, ale oni robili przy temp powietrza 22C, u mnie jest min. 26 w pokoju. W kazdym razie zrobie ten sam test bez coolera i zobaczymy ile wyjdzie, jesli nie wiecej niz 50C to mozna chyba smialo uznac, ze jednak grafa dorzuca troche do pieca. Pytanie tylko czy wpływa to tylko na czujnik, czy jednak chipset tak sie nagrzewa, ale raczej czujnik tylko.

• #55 04 Cze 2011 20:20
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Testuj wraz z kartą graficzną, i dotknij radiatorka paluchem, a potem bez karty

• #56 04 Cze 2011 20:21
    fiend_
    Poziom 43  

Programem też dokładnej temperatury nie odczytasz.110 stopni to byłby kaloryfer w obudowie, zwiększyłby też znacznie temperatury wszystkich innych podzespołów, na razie bym to olał.

• #57 04 Cze 2011 20:26
    Boski Cyc
    Poziom 11  

No właśnie najśmieszniejsze jest to że karta graficzna olewa te temperatury. Karta ma 60stopni a TMPIN1 już ponad 80 heh

• #58 04 Cze 2011 20:44
    plicha
    Poziom 10  

No to zrobiłem, szybki 15 minutowy test OCCT.
    Temp z coolerem idle - 42
    Temp bez coolera idle - 47 ;) (po 5minut)
    OCCT bez coolera 68 - (15 minut)

nie wiem jakim cudem w teście pclaba było 40 stopni o.O
    Sprawdziłbym jeszcze tylko palcem te 91 jakie jest przy graniu, ale dziś już nie dam rady.

• #59 04 Cze 2011 20:59
    Boski Cyc
    Poziom 11  

To jak sprawdzisz to napisz, bo ja niestety nie lubię się z tym bawić,a pograłbym sobie. Ale i tak mimo wszystko przy 110stopniach coś by się działo a gra działała sprawnie.

• #60 05 Cze 2011 14:39
    Boski Cyc
    Poziom 11  

Jeszcze trochę szukałem na ten temat informacji, nic ciekawego nie znalazłem. Plicha pisałeś że ułożenie tego radiatora jest bez sensu i że jest tak zrobione bo to płyta budżetowa. Nie byłbym tego pewny. Dlaczego ? Pozwólcie że aby to pokazać użyję do pomocy sklep techplanet.pl
    http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/ms...67-lga1155-pciedzwglansataraidddr3,16124.html Tu jest fota naszej nieszczęsnej płyty. Popatrzcie na radiator.
    A teraz na droższe odpowiedniki
    http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/ms...a1155-pciedzwglansata3usb3raidddr3,22259.html
    http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/ms...a1155-pciedzwglansata3usb3raidddr3,19566.html
    http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/ms...67-lga1155-pciedzwglansataraidddr3,16126.html
    http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/ms...a1155-pciedzwglansata3usb3raidddr3,21260.html

Jak widać takie ułożenie radiatora jest normalne. Jeżeli w P67a-c45 jest złe to co musiały czuć radiator MSI BIG Bang? Na pewno jest to zrobione celowo lub radiatory są do tego przystosowane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME