Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wał korbowy z silnika AFN do silnika AAZ

kamiladam4 15 Maj 2011 21:58 6786 12
  • #1 15 Maj 2011 21:58
    kamiladam4
    Poziom 10  

Witam mam taki problem mam wyrobiony wał przy kole rozrządu na klinie i jestem zmuszony wymienić cały wał. Moje pytanie brzmi czy wał korbowy z silnika 1.9 TDI AFN pasuje do 1.9 TD AAZ. Jeśli pasuje to czy koło zębate rozrządu na wale w silniku AFN będzie pasowało do mojego paska rozrządu i ogólnie do koła pasowego osprzętu ???

0 12
  • Pomocny post
    #2 15 Maj 2011 22:01
    robokop
    Moderator Samochody

Jeśli da się skręcić w całośc to zakładaj, nie jestem pewien, ale jedyna różnica w tych że wałach to właśnie osadzenie kółka rozrządu.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Maj 2011 22:03
    dabu
    Poziom 31  

Rożnica w osadzeniu kółka rozrządu, zamienny z wałem z AAZ-eta.

0
  • #4 16 Maj 2011 02:01
    kamiladam4
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za pomoc jutro zamawiam wał i może do końca tygodnia uda mi się poskładać silnik.

0
  • #5 09 Lip 2011 16:40
    benny80
    Poziom 9  

Napisz proszę jak skończyła się operacja, jako że i mnie dotknął ten temat z racji ściętego klina koła rozrządu w Passacie B4, silnik właśnie AFN.

Postanawiam wymienić cały wał, niemniej czy zamówiłeś nowy wał (gdzie?), a jeśli chodzony to czy sprawdzałeś osiowość i wyważenie przed montażem?
    No i co przy tej operacji także trzeba wymienić, bo wałki na A...o widzę po ~200zł chodzą, resztę raczej nową trza by kupić, więc pewnie panewki, simeringi, koło rozrządu (lub cały od razu), olej i nie wiem co jeszcze dojdzie?

ps. czy wałek z AFN np. z Audi lub Passata B5 spasuje, czy muszę szukać konkretnie do Passata B4 (35i)?

0
  • #6 09 Lip 2011 19:07
    robokop
    Moderator Samochody

AFN to AFN, niezależnie w jakim nadwoziu siedzi. Zamiast kupować wał, trzeba było ze starym przejść się do szlifierni i zażyczyć sobie obróbkę czopa pod koło.

0
  • #7 10 Lip 2011 08:55
    benny80
    Poziom 9  

Obróbkę czopa już przerabiałem - wytrzymała 10tkm. Obecnie chcę to zrobić raz a do porządku, stąd temat wymiany.

Mam zatem rozumieć, że podpasuje wał z dowolnego AFNa?
    A co z silnikami montowanym wzdłużnie jak w B5 lub Audi, które miały inny blok?
    Nie ma różnic na wale bądź osadzeniu koła rozrządu i zamachowego z drugiej strony?

Chodzi mi o to, że skoro muszę wymienić wał to ok, ale nie chcę przy tym wymieniać innych gratów jeśli nie ma takiej konieczności;

0
  • #8 10 Lip 2011 09:07
    robokop
    Moderator Samochody

benny80 napisał:
    Obróbkę czopa już przerabiałem - wytrzymała 10tkm.

Bo nie była to obróbka taka jak powinna być, a dwa nie zachowanie właściwej procedury dokręcania tego koła. Obrabianie frezem czołowym to zbyt mało.

Cytat:
    Mam zatem rozumieć, że podpasuje wał z dowolnego AFNa?

Ile razy jeszcze o to zapytasz? Poszukaj sobie katalogów części i zobacz numer kat. wału.

0
  • #9 10 Lip 2011 12:51
    benny80
    Poziom 9  

Coś kolega nerwowy, więc już nie zapytam. :D
    W zamian podam wyczerpującą myślę odpowiedź, bo może komu innemu się przyda:

Wał korbowy (Crankshaft, Kurbelwelle), numer VAG: 028105101L

Do samochodów:

• VW Golf III (1HXO), Polo (6N), Passat (35i/3B), Vento, Caddy, Sharan (66 kW/ 81 kW)
      Audi A4, A6, 80, Cabrio (66 kW / 81 kW)
      Seat Ibiza, Cordoba, Toledo, Alhambra (66 kW/ 81 kW)
      Ford Galaxy (66 kW / 81 kW
      Do silników:
      1Z, AHU, AFN, AVG, AFF, AHH, ALE, AEY.

ps. co ciekawe, można kupić nowy na Ebay'u w cenie ~185€ z przesyłką;

0
  • #10 12 Lip 2011 19:04
    kamiladam4
    Poziom 10  

Witam wszystkich u mnie naprawa wyglądała następująco. Kupiłem wał używany na Allegro za 200 zł z kołem zębatym rozrządu które nowe samo kosztuje ponad 100 zł a z wałem było tylko dlatego bo ktoś nie potrafił go odkręcić. Do tego uszczelniacze wału Erling i panewki Glyco wał był nominalny i prosty dlatego go nie osiowałem ani nie szlifowałem ponieważ nie był mocno zużyty zmierzyłem go mikrometrem. Ale po włożeniu go do silnika skręceniu panewek głównych okazało się że nie obraca się płynnie powodem tego prawdopodobnie były zamienione stopki panewek w silniku byłem zmuszony kupić drugi blok kupiłem taki za 400 zł po szlifie bez progów z tłokami w stanie idealnym do tego kupiłem pierścienie Goetze w trakcie okazało się że jeden tłok jest pęknięty kupiłem nowy firmy mahle. Zmieniłem także olej filtry i rozrząd wszystko kosztowało mnie jakieś 1500 zł ale uważam że było warto samochód przejechał już 2000 km i spisuje się bardzo dobrze jak ktoś chce jakieś wskazówki to niech pisze udzielę informacji jak i co. Pozdro dla wszystkich posiadaczy AAZ :)

2
  • #11 12 Lip 2011 20:43
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

Za takie pieniądze to bym przewałkę całego silnika zrobił a nie bawił się w bezsensowne remonty, które są nic nie warte.

0
  • #12 12 Lip 2011 22:15
    robokop
    Moderator Samochody

Potwierdzam - za kompletny silnik AAZ z turbiną, pompą, sprzęgłem i alternatorem zapłaciłem w marcu 1600zł.

0
  • #13 22 Wrz 2011 13:45
    kamiladam4
    Poziom 10  

Nie byłem jakiś czas na forum bo nie miałem czasu. Chciałbym tylko powiedzieć że taki remont jaki ja przeprowadziłem w swoim AAZ dla mnie się opłacał samochód od remontu przejechał już 13000 tyś kilometrów i silnik pracuje jak marzenie nie kopci nie bierze oleju i ładnie odpala. Uważam że kupowanie silnika na szrocie itp to też nie najlepszy pomysł z racji tego że nigdy nie wiesz co kupisz ja w swój silnik zainwestowałem sporo pieniędzy ale to dlatego że nie oszczędzałem i używałem możliwie jak najlepszych części. Wszystkie naprawy wykonałem sam i dlatego wiem co jest w nim nowe. A jeżeli chodzi o używane silniki to skąd ktoś może wiedzieć w jakim stanie tak właściwie jest ten silnik czy np dojedziesz do celu w moim przypadku robię nawet 1000 km jednego dnia i jak dotąd mój Passat mnie nie zawiódł i tego życzę wszystkim posiadaczom AAZ- eta pozdrawiam :)

1
  Szukaj w 5mln produktów