Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o utworzenie widoku płytki w 3D.

dawidus 16 Maj 2011 00:44 3139 11
  • #1 16 Maj 2011 00:44
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    chciałbym prosić kogoś z odpowiednim oprogramowaniem do zrobienia widoku tej płytki w 3D.
    Prosiłbym też o wskazówki jak poprawić projekt jeśli coś jest nie tak.

0 11
  • CControls
  • #2 17 Maj 2011 12:04
    Christophorus
    Poziom 41  

Sprawdź tą płytkę, bo została zaprojektowana bez synchronizacji ze schematem i są na niej błędy. Między innymi: na płytce rezystory R3 i R1 łączą się razem ścieżką (ze zworką) i nie są już połączone z innymi elementami. Natomiast na schemacie rezystory R3 i R1 w ogóle się ze sobą nie łączą. Takich rozbieżności jest więcej. Na początek trzeba poprawić płytkę, aby była zgodna ze schematem, a dopiero potem myśleć o jej widoku 3D.

Usuń plik z płytką, a następnie w edytorze schematów Eagle z menu File wybierz opcję Switch to board. Otworzy się edytor płytek drukowanych Eagle. Zobaczysz w nim biały prostokąt 80 x 100 mm - jest to dostępny w darmowej wersji Eagle rozmiar płytki drukowanej. W razie potrzeby możesz go zmniejszyć. Powiększyć się nie da, rozmieszczać elementów poza nim też się nie da w darmowej wersji. Obok tego prostokąta zobaczysz elementy twojego układu połączone cienkimi żółtymi liniami. Dopiero teraz możesz je rozmieścić na płytce i trasować ścieżki narzędziem Route. W miarę rysowania ścieżek te cienkie żółte linie zostaną zastąpione wytrasowanymi ścieżkami.

0
  • Pomocny post
    #3 17 Maj 2011 17:55
    marco47
    Poziom 41  

Nie wiem czy wkleiłeś poprawioną wersję projektu, ale mi się otworzył bez problemów.

Co nie znaczy że projekt jest pozbawiony takich problemów :D

Po pierwsze, masz do czynienia z napięciem sieci ~230V, co zmusza Cię do stosowania większej odległości ścieżek z tym napięciem.

Poniżej w czerwonej ramce masz pokazane ścieżki, które leżą za blisko siebie.
    Minimalna odległość to 1,2mm, ale zalecana to 3mm.

W żółtych ramkach masz elementy umieszczone od spodu płytki.
    Gdybyś zmienił kolor elementów leżących na warstwie Top, na inny niż te z warstwy Bottom, takich pomyłek by nie było.

Niestety płytka jest do ponownego zaprojektowania, bo teraz nie spełnia norm dotyczących prowadzenia ścieżek będących pod napięciem ~230V.

Jak przeprojektujesz poprawnie płytkę, zrobię jej rendering 3D.
    Ale musi spełniać powyższe wymagania :D

0
  • CControls
  • #4 17 Maj 2011 22:38
    dawidus
    Poziom 20  

Witam,
    dziękuję za zainteresowanie tematem.

Płytki nie poprawiałem i w pierwszym poście jaka była taka jest. Coś nie tak z Eagle chyba u Ciebie Christophorus w takim razie.

Zaraz wkleję poprawioną wersję płytki.
    Chodzi tylko o te ścieżki zaznaczone 230V i te 2 elementy?

0
  • Pomocny post
    #5 17 Maj 2011 23:17
    marco47
    Poziom 41  

Najważniejsze są te ścieżki które masz podłączone do wejść ~230V.

A inne też przerób, przestawiając niektóre elementy, aby pozbyć się mostków.
    W tak prostym układzie naprawdę są zbędne :D

A ramki nie musisz Sam rysować.
    Pobierz taką z biblioteki frames.

0
  • #7 18 Maj 2011 01:23
    lolcio
    Poziom 16  

Witam, też myślałem nad wykonaniem takiej płytki, ale nigdzie nie moge znaleść rurki która służy do pomiaru promieniowania..czy mógłbyś mi powiedzieć czy coś takiego już masz? i gdzie to można dostać?

0
  • #8 18 Maj 2011 08:10
    Christophorus
    Poziom 41  

dawidus napisał:

Płytki nie poprawiałem i w pierwszym poście jaka była taka jest. Coś nie tak z Eagle chyba u Ciebie Christophorus w takim razie.

Faktycznie nie zauważyłem, że po wczytaniu projektu płytki jest wyłączona warstwa 19 - Unrouted.

0
  • Pomocny post
    #9 18 Maj 2011 18:39
    marco47
    Poziom 41  

Jak widzisz bez żadnego problemu można zaprojektować taką płytką bez żadnych zworek.

Jednak popracowałbym nad prowadzeniem ścieżek, aby pozbyć się tych kątów prostych, po których prąd ma trudności w szybkim poruszaniu się :D

Poniżej przykład poprawnie narysowanego schematu.
    Jak widzisz ramka jest pobrana z biblioteki o której pisałem wcześniej.

Na podstawie tego schematu powstała przykładowa płytka, spełniająca wymagania pracy przy napięciu sieciowym ~230V.

Elementy są umieszczone inaczej, aby maksymalnie uprościć prowadzenie ścieżek.

Przykładowa płytka jako model 3D:

Widok od strony ścieżek:

0
  • #10 18 Maj 2011 18:58
    dawidus
    Poziom 20  

Nie pomyślałem aby poprowadzić ścieżki pod kątem innym niż prosty :)
    Dziękuję, że poświęciłeś swój czas na zaprojektowanie tej przykładowej płytki.
    Czy byłaby możliwość udostępnienia plików projektu czy powinienem sam go przerysować?
    Jeśli ma to cel edukacyjny to mogę sam to zrobić jednak jeśli byłbyś tak uprzejmy wstawić te pliki to byłbym wdzięczny.
    Płytkę projektowałem dla wujka i potrzebowałem ten model 3D aby mógł ocenić czy ta płytka spełni jego wymagania pod kątem wymiarów i rozmieszczenia elementów a także estetycznym.
    On jest tradycjonalistą i najchętniej narysowałby to markerem ale po co skoro jest termotransfer? :)
    Jeszcze raz dziękuję serdecznie za pomoc i poświęcony czas.

0
  • Pomocny post
    #11 18 Maj 2011 19:25
    marco47
    Poziom 41  

Jest to tak prosta płytka, że powinieneś bez problemu ją poprawnie zaprojektować.

Co do spełnienia wymagań Wujka, to dawnymi czasy, płytki projektowałem na papierze i mazakami na płytce laminatu.
    Najpierw przed jej ostatecznym narysowaniem na laminacie, układałem wszystkie elementy na kawałku cienkiego styropianu, udającego projektowaną płytkę.
    Wtedy mogłem zobaczyć czy jakiś element nie będzie przeszkadzał w obudowie, czy elementy nie przeszkadzają sobie nawzajem.

Dzisiaj jest prościej i szybciej (komputery), ale czasami przy niektórych projektach wolę naocznie zobaczyć czy wszystko jest poprawnie zaprojektowane.
    Dotyczy to nietypowych elementów, lub elementów w nietypowych budowach.

0
  • #12 25 Maj 2011 18:17
    dawidus
    Poziom 20  

Dziękuję serdecznie za pomoc.
    Płytka już wykonana :).

0