Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Amica ZZA 4625 I - przecieka zawór trójdrożny

mirolud 16 May 2011 10:01 4163 1
 • #1
  mirolud
  Level 2  
  Witam,

  Wyżej wymieniona zmywarka odmówiła współpracy. Po rozebraniu okazało się, że dno zmywarki jest zalane wodą i zadziałał system antyzalaniowy. Krótkie śledztwo wykazało, że woda wycieka z zaworu trójdrożnego a dokładnie mówiąc - padło uszczelnienie ośki przenoszącej napęd od silniczka do tarczy znajdującej się w komorze zaworu. Uszczelnienie to wydaje się dość mizerne - jeden oring i być może jakieś smary odporne na wodę. Szczerze mówiąc ten element po prostu musi zacząć przeciekać - oby później niż wcześniej.  Telefon do serwisu - i już wiem, że zaworu tego się nie naprawia tylko wymienia na nowy, tj. producent oczekuje, że wydam 131 zł na nowy zawór zamiast kilku zł na oring i (być może) jakieś dodatkowe uszczelniacze. To mniej więcej tak jakby producent baterii umywalkowej kazał kupować mi nową baterię za każdym razem gdy uszczelka padnie ...

  W związku z tym mam następujące pytania:
  1) Czy gdzieś mozna dostać (w sensie "zakupić") zestaw uszczelniający do zaworu trójdrożnego?
  2) Czy macie może jakieś doświadczenia z uszczelnieniami tego typu, tj. czy sam oring to wszystko, czy też trzeba tam dać jakieś dodatkowe elementy (które być może się zużyły u mnie) albo smary?
  3) Jeśli nie ma dostępnego zestawu naprawczego, to czy można gdzieś dostać jakieś zamienniki, tj. ktoś już przetestował jakieś inne oringi?
  4) Czy może ktoś wie kto jest producentem tych zaworów? Może u producenta da się kupić niezbędne elementy?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
  Mirolud
 • #2
  mirolud
  Level 2  
  Witam ponownie,

  Poszperałem trochę po Internecie i znalazłem smary uszczelniające na bazie silikonu (np. Smar Silikonowy CX-80, który posiada "atest PZH zezwalajacy na kontakt z woda wodociagową oraz zezwalający na stosowanie do konserwacji maszyn w przemyśle spożywczym", że zacytuję opis producenta).

  Zakupiłem tubkę tego smaru (koszt - jakieś 10 zł; ilość jest i tak kilka lub nawet kilkanaście razy za duża w stosunku do potrzeby) po czym rozebrałem zawór trójdrożny i nałożyłem smar wokół ośki zarówno powyżej jak i poniżej oringu. Może nawet trochę przesadziłem z ilością - ośka kręciła się z pewnym oporem (smar jest gęsty i lepki).

  Zmywarkę poskładałem do kupy i jak na razie jest spokój - kilka myć testowych oraz dwa mycia z programem codziennym i żadnego przecieku. Tak więc sprawę uważam za załatwioną ...

  Pozdrawiam,
  Mirolud