Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie długich ścieżek

16 Maj 2011 13:09 1119 8
  • Poziom 14  
    Mam problem z sposobem prowadzenia długich ścieżek.
    Układ składa się z 16 kluczy. Z tych kluczy wychodzą dwie wspólne linie. Do złącza JM3 jest podany zmienny sygnał o amplitudzie +/-15V i częstotliwości 1MHz.
    Poprzez poszczególne rezystory sygnał ten jest podawany do wszystkich kluczy.
    W zależności który klucz jest załączony to sygnał ten dalej jest przekazywany do określonego złącza SMB. Równocześnie z innego złącza SMB, dalej klucz, rezystor, dokonuję pomiaru na złączu JM4. Krótko mówiąc w zależności od konfiguracji pracy kluczy, raz dane złącze SMB pracuje jako nadawcze zaś drugi raz jako pomiarowe.

I tutaj mam problem jak prawidłowo powinno prowadzić się długie ścieżki. Jak widać na załączonym rysunku płytka jest dość długa. Głownie obawiam się tutaj o tzw "dzwonienie sygnału". Na razie zrobiłem tak, że jest wspólna linia a dopiero potem poprzez rezystory sygnał rozprowadzam je do kluczy. A może lepiej zrobić w tzw gwiazdę. Z punktu złącza JM3 i JM4 poprowadzić ścieżki??

Może ktoś ma doświadczenie w tych sprawach.

Pozdrawiam

Zrobiłem drugą wersję z opcją na tzw gwiazdę. Jak myślicie która wersja jest lepsza?
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Druga płytka nie spełni Twoich wymagań, bo to jest błąd, tak prowadzić te ścieżki jako tzw. gwiazda.
    Gwiazda była by wtedy, gdyby jedne wyprowadzenia wszystkich rezystorów spotkały się w jednym miejscu.
    Dopiero ich drugie wyprowadzenia odprowadzały sygnał bezpośrednio do odpowiednich wejść układów.

Lepszym przykładem jest ten pierwszy, z tym że linie możesz prowadzić na jednej warstwie, używając rezystorów jako mostków dla drugiej linii.
    Nie zapomnij wzdłuż linii poprowadzić masy, również na drugiej warstwie.
  • PCBway
  • Poziom 14  
    Chyba robienie mostka z rezystorów nie wchodzi w rachubę. Jak pisałem wcześniej na jedną linie będzie podawany sygnał zmienny a obawiam się jeżeli zrobię mostki to ta linia będzie przenosiła jakieś wzbudzenia na drugą pomiarową linię.

Zrobię wersję pierwszą ale nie wiem jak będzie w tym przypadku z niedopasowaniem impedancyjnym. Również nie wiem czy umiejscowienie złącza JM3 i JM4 jest OK. A może lepiej umieścić je na początku linii????

Nawet zastanawiałem się czy nie wykonać wielowarstwowej płytki.
  • Poziom 15  
    Witam
    Mógłbyś załączyć schemat? Będzie znacznie łatwiej coś doradzić. Myślę, że dwuwarstwowa płytka powinna być wystarczająca dla sygnału 1 MHz (sygnał prostokątny czy sinusoidalny).

Generalnie to jak już zostało powiedziane dodaj masę na płytce. Ponadto w kwestii przełączania sygnału to lepiej zrobić w jednym punkcie na zasadzie demultipleksera. Eliminujesz w ten sposób niedopasowanie impedancyjne.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Załączam schemat i PCB z naniesioną masą. W końcowej wersji planuje również nanieś masę na TOP layer.

Sterowanie poszczególnych kluczy będą pochodzić z dodatkowej płytki, podpiętą na "kanapkę". Jak widać linię z napięciem wymuszenia (sygnał prostokątny) pociągnąłem na TOP Layer, zaś pomiarową na BOTTOM Layer.

"Ponadto w kwestii przełączania sygnału to lepiej zrobić w jednym punkcie na zasadzie demultipleksera."

Nie bardzo rozumie o co chodzi?

Jeszcze zrobiłem na zasadzie demultipleksera (chyba że źle zrozumiałe).
  • Poziom 15  
    Witam
    Dzięki za schemat. Znacznie lepiej się analizuje przypadek Twojej płytki. W kwestii multipleksera to miałem na myśli sytuację, że masz jeden punkt/pin wejściowy (wg. schematu IN_GEN) i za pomocą odpowiedniego połączenia multiplekserów rozprowadzasz do gniazd SMB i wejść pomiarowych (wg. schematu IN_POM). Coś na zasadzie "drzewka". Minus taki że masz więcej multiplekserów (większy koszt). Ewentualnie proponowałbym użycia multipleksera analogowego z większą ilością kanałów np.16 (Maxim takie ma w ofercie). Ale jeśli musisz użyć tych kostek co teraz to proponuję dodać rezystory (może nie będziesz musiał ich lutować) równolegle między masę a wejście każdego multipleksera. Będą one terminować każdy koniec ścieżki. Obecne połączenia tworzą gwiazdę której nieużywane wejścia mogą powodować odbicia.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Problem polega na tym że sygnał (nazwijmy go) wymuszenia IN_GEN musi być podawany równocześnie na wszystkie klucze MAX333.
    Chodzi tutaj o to, że będzie on przesyłany w tym samym czasie dalej przez kilka SMB. Znaczy to, że sygnał wymuszenia może pojawić się równocześnie na SMB1 i SMB2 lub na kilka innych. Wszystko zależy od metodyki. Zastosowanie multipleksera z tego powodu zostało odrzucone. Najlepszym rozwiązaniem było by zastosować klucz o 1 wejściu i 16 wyjściach, gdzie każdy klucz byłby niezależnie sterowany. Takich nie ma o dobrych czasach przełączania. Taki klucz w projekcie został rozbity na 16 kluczy w którym wykorzystano jedne wejście. Problem polega na dostarczeniu tego sygnału tak aby nie było wzbudzania.

To samo dotyczy linii pomiarowej. Z założenia projektu będzie konieczność równoczesne dokonania pomiaru z kilku SMB, czyli tak jakbyś ten sam sygnał pomiarowy podłączył do kilku SMB. Oczywiście sygnał wymuszenia i pomiarowy nie może się pojawić na tych samych SMB.

Faktycznie mogę dołożyć kilka rezystorów dla każdej linii.

Według ciebie która załączona wcześniej wersja będzie lepsza: z prostym prowadzeniem czy w sposób na gwiazdę.
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem zrobić to z prostym prowadzeniem. Jeśli "odczepy" od głównej linii do każdego z multiplekserów będą krótkie to zredukujesz wpływ niedopasowania impedancyjnego. Wspomniałeś o jednej ważnej sprawie a mianowicie o sytuacji kiedy sygnał będzie pobierany z kilku wyjść na raz. Im więcej aktywnych wyjść tym wypadkowa impedancja obciążenia będzie mniejsza. Poziom mierzonego sygnału będzie zależał od tego ile wyjść będzie aktywnych, szczególnie jeśli odbiorniki będą miały małą impedancję (na schemacie masz 47k do masy na każdym wyjściu).

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    O tym zmieniającym się obciążeniu to zapomniałem (rezystory 47k wstawiłem na zapas). Całe szczęście że zawsze będą pracowały taka sama liczba wejść i wyjść.
    Dzięki za pomoc. Temat zamykam.

Pozdrawiam