Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kondensatora pod diody led, 230V

16 Maj 2011 13:20 10782 5
 • Poziom 14  
  Witam, zamierzam podłączyć 64 zielone ledy pod napięcie z sieci. Sporo czytałem na forum, doszedłem do wniosku że najlepiej będzie je podłączyć jako dwa przeciwne łańcuchy po 32 sztuki wg schematu. Do obliczeń wziąłem rezystor 5k gdyż jestem w posiadaniu owego.
  Spadek na jednej diodzie ma być 2v do optymalnego świecenia, więc pozostaje: 325V-(2x32)=263V do odłożenia na kondensatorze i rezystorze.
  Przy prądzie 0,02A mamy:5000x0,02=100V spadku na rezystorze.
  Na kondensator zostaje 325V-64V-100V=161V.
  Obliczam potrzebną rezystancję kondensatora przy 50Hz R=161/0,02=8050Ohm.
  Wyliczyłem pojemność z wzoru na rezystancje pojemnościową: R=1/(2PifC) więc: C=1/(2pifR) po podstawieniu mamy: C=1/(2x3,14x50x8050)=390nF.
  Moje pytanie o rady czy można to lepiej zrobić oraz czy taki układ zadziała? Chyba nie musze pisać dlaczego w obliczeniach jest 325V a nie 230V?
  Dobór kondensatora pod diody led, 230V
 • Poziom 33  
  Kolego "Artur K":
  Gdyby nie zastosował tego drugiego łańcucha LED włączonego przeciwnie, to musiałby zastosować mostek prostowniczy na wejściu LUB zrównoleglić LEDy zwykłą diodą przeciwnie spolaryzowaną. Oba te rozwiązania są gorsze i droższe.
  Kolego :norbis 15":
  Zmieniając wartość rezystora lub kondensatora zmieniamy prąd płynący przez LEDy. Ale nie jest obojętne czym dobierzemy prąd.
  Duża wartość rezystancji szeregowego opornika i duża pojemność kondensatora ma tę wadę, że na rezystorze wydziela się dużo ciepła, sprawność układu jest gorsza, wymiary kondensatora większe.
  Mała wartość rezystancji szeregowego opornika i mała pojemność kondensatora ustawi ten sam prąd diod LED, przy mniejszej ilości wydzielonego na oporniku ciepła, wymiary kondensatora są mniejsze, ale wadą jest większy prąd w impulsie podczas przeładowywania kondensatora, co LEDy mogą nie wytrzymać. Dlatego też zawsze stosuje się szeregowe połączenie RC stanowiące kompromis.
 • Moderator
  wieswas - dlaczego nie spojrzałeś na schemacik z linku wyżej?? Bo to wynika z treści Twego postu.
  Przedstawione przez autora rozwiązanie ma jedną wadę - co się stanie w przypadku przerwy w którejś z gałęzi?
 • Poziom 43  
  wieswas napisał:
  Kolego "Artur K":
  Gdyby nie zastosował tego drugiego łańcucha LED włączonego przeciwnie, to musiałby zastosować mostek prostowniczy na wejściu LUB zrównoleglić LEDy zwykłą diodą przeciwnie spolaryzowaną. Oba te rozwiązania są gorsze i droższe.
  Totalna bzdura, przy takiej ilości LED połączonych szeregowo oraz odwrotnie równolegle nie można zastosować połączenia przedstawionego przez autora tematu: Dobór kondensatora pod diody led, 230V
  Nie należy zapominać jak wygląda charakterystyka prądowo-napięciowa LEDa w kierunku zaporowym oraz jakie są jej rozrzuty dla poszczególnych egzemplarzy LED tego samego typu.
  Więcej nie mam zamiaru tu tłumaczyć, a dlaczego tak to odsyłam do samodzielnego dociekania ... :idea: :!:

  Natomiast autorowi tematu nie radzę tego układu podłączać do sieci - należy go uzupełnić o szeregowo włączoną zwykłą diodę prostowniczą w kierunku przewodzenia - np. 1N1007 - z każdą grupą połączonych szeregowo LED, ale to i tak jest rozwiązanie CDD, ponieważ w dalszym ciągu brakuje ochrony przed impulsem prądowym jaki może pojawić się w chwili załączenia takiego układu do sieci jak źle 'trafimy' w wartość przebiegu sinusoidalnego.
  Reasumując, nie należy "poprawiać" - mając 'węża w kieszeni ' - już dawno sprawdzonych układów z klasycznym mostkiem prostowniczym oraz z koniecznie dołączonym po stronie prądu stałego kondensatorem elektrolitycznym, a który to kondensator stanowiąc 'zwarcie', w chwili włączenia układu do sieci, przejmuje impuls prądowy, a więc chroni kiepskie pod względem przeciążenia prądowego LEDy.
 • Poziom 30  
  norbis15 napisał:
  Cytat:
  Przy prądzie 0,02A mamy:5000x0,02=100V spadku na rezystorze.
  Na kondensator zostaje 325V-64V-100V=161V


  Że się tak głupio zapytam: Od kiedy to spadki napięć na R i C sumują się algebraicznie? Mnie uczono inaczej, ale to było 40 lat temu.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek