Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ewt-832 - po włączeniu pobiera wodę, grzeje ale silnik nie kręci

pawel.ccc 16 Maj 2011 14:39 5371 3
  • #1 16 Maj 2011 14:39
    pawel.ccc
    Poziom 13  

Witam. Mam kłopot. Otóż pralka ELECTROLUX ewt-832 wczoraj przestała obracać bęben. Po ustawieniu programu na D - 40 stopni, 400 obrotów, wirowanie, pralka włącza się, blokuje klapę, nabiera wodę a następnie załącza grzałkę. Słychać jak szumi ogrzewana woda ale oprócz tego cisza. Bęben nie obraca się, silnik nie kręci. Zdjąłem obudowy boczne, wykręciłem silnik i sprawdziłem szczotki - są OK. Silnik nie śmierdzi spalenizną ani nie jest okopcony. Programator nie obraca się w trakcie prania tylko stoi w miejscu tak, jak został ustawiony. Sprawdzałem ustawienie programatora na G - wirowanie i to samo, pompa wody pracuje ale silnik stoi w miejscu, programator nie kończy programu tylko stoi w miejscu. Wygląda na to, że nastąpiła awaria w układzie sterowania wirówką, zasilania silnika albo coś innego z tym związanego
    Przeszukałem bazę schematów i instrukcji i nie znalazłem niczego, co mogło by mi pomóc w naprawie. Pralka nie jest wyposażona w system diagnostyczny.
    Poszukuję instrukcji serwisowej pralki electrolux ewt-832 albo pomocy, co z tym zrobić ?

1 3
  • #2 30 Lip 2011 12:40
    Apolinary Mielczarski
    Poziom 10  

Nie wiem czy pytanie jest nadal aktualne, wcześniej nie miałem czasu zajrzeć tutaj ale podpowiadam: może być uszkodzony programator /silniczek w nim/, lub elektronika scalona z programatorem, też do wymiany programator. Nie przesuwanie się programatora spowodowane jest brakiem obrotów silniczka progr. lub uszkodzeniem przekładni program., lub uszkodzeniem elektroniki. Pozdrawiam.

2
  • #3 30 Lip 2011 18:55
    Trull
    Poziom 28  

Sprawdź triaka na sterowaniu silnika (koszt nowego to 5 zł).

1
  • #4 14 Lut 2012 09:06
    pawel.ccc
    Poziom 13  

Jako, że koszt zakupu programatora przekracza wartość pralki, po wymianie przekaźników, triaka i nieskutecznej próbie naprawy podjętej przez serwisanta programatorów, dałem sobie spokój z reanimacja nieboszczyka i oddałem pralkę na złom coby mi miejsca w piwnicy nie zajmowała. Zatem problem został rozwiązany poprzez zakup nowego urządzenia. Dziękuję kolegom za pomoc i szczere chęci ale niestety, problem musiał być bardziej złożony więc nie było sensu brnąć dalej w koszty i tracić czas.

0