Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o profil hali przemysłowej do projektu zaliczeniowego

JohnySpZOO 16 Maj 2011 14:57 1695 4
  • #1 16 Maj 2011 14:57
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Mam do Państwa nietypowe pytanie lecz związane pośrednio z 'elektryką', mianowicie mam do wykonania na zaliczenie pracy dyplomowej projekt inst. el. małej hali przemysłowej i nie mam pomysłu na profil tej hali.
    Dlatego chciał bym się zapytać Państwa jaki najczęściej profil hal przemysłowych wykonujecie? Jakie przykładowe odbiory tam się znajdują?
    Chciał bym żeby to było coś praktycznego a nie jakaś zbieranina urządzeń nie wiadomo z skąd.

Pozdrawiam: JohnySpZOO

0 4
  • #2 16 Maj 2011 15:37
    retrofood
    Moderator

Najlepiej udaj się do jakiegoś zaprzyjaźnionego człowieka, pracującego w sporym zakładzie i niech Ci udostępni obejrzenie go. Chociażby pod pozorem, że chciałbyś się tam zatrudnić. Naprawdę to się da zrobić, a jeśli sam zobaczysz - nie trzeba Ci będzie żadnych opowieści.

Na Twoim miejscu uwzględniłbym kilka rzeczy: przygotowanie elementów, obróbka części (np. obróbka mechaniczna) i montaż końcowy. Oczywiście, należy też pamiętać, że musi być utrzymanie ruchu, magazyny części i narzędzi, może być np. podoczyszczalnia ścieków itp.
    W utrzymaniu ruchu należy uwzględnić np. transport - ładowanie wózków akumulatorowych, ślusarnię, warsztat elektryków, warsztat gospodarczy itp. Na całej hali - suwnice duże, małe, żurawie. Obróbka mechaniczna - tokarki, frezarki, wytaczarki... zresztą, tutaj najlepiej przygotować instalację uniwersalną, na szynoprzewodach. Wtedy obrabiarki konfigurujemy dowolnie. Montaż końcowy, to doprowadzenie energii dla urządzeń pozwalających na to. W zależności od branży - urządzenia mogą być różne: wkrętarki, spawarki, zgrzewarki, obrotnice, stacje prób, a wcześniej myjnie, malarnie... itp. itd...
    Wszystko oświetlone, zwentylowane, posiadające łączność i dające możliwość podłączenia komputera oraz przekazania danych.

Nie zapomnij obok hali (może nawet przylegać), zaprojektować części biurowej ze wszystkimi instalacjami i gabinetem dyrektora (z klimą) :D
    O to Ci chodziło? :D

0
  • #3 17 Maj 2011 20:12
    JohnySpZOO

Witam.
    Ładnie kolega napisał i w sumie bardzo rzeczowo :)
    Miałem przyjemność pracować w delegacjach na paru większych zakładach.

Pomysłu nie miałem na przykładową część obliczeniową jaki i profil zakładu ale zrealizuję ją w oparciu o zmodyfikowany projekt mojego szefa u którego pracowałem w wakacje i który go pseudo projektował na zasadzie: 'a tu się da 4mm2 bo to tylko gniazdo 40A', 'a tam się walnie 120 bo to do GR'.
    - A jakie zapotrzebowanie hali?
    - Nie wiem, jak się większy dobierze to będzie lepiej.
    Albo 'co ty kur_a robisz, zostaw tego druta' a w projekcie przekrój taki i taki. Szefa miałem starej daty ale przynajmniej można było się pośmiać jak szef zaczął się włączać do pracy :)

Pozdrawiam :)

0
  • #4 17 Maj 2011 21:01
    retrofood
    Moderator

Byłem kiedyś szefem UR na takiej hali :D kilka hektarów.
    Poza tym było jeszcze kilka instalacji zewnętrznych, rurociągi, obróbka cieplna, suwnic było ponad 1200 sztuk... biurowiec, oświetlenie zewnętrzne, linie transportu podwieszanego, Trzy placówki obróbki mechanicznej żeliwa i aluminium, dwa oddziały montażu, Obrabiarki konwencjonalne, OSN-y, centra obróbcze... produkcja cywilna i oddzielnie wojskowa...
    Ale projekt instalacji tej hali to musiałby robić tabun projektantów. Zresztą nigdy nie było dokładnego. Nie nadążano nanosić poprawek. Całe zasilanie poprzez szynoprzewody, z których zasilano rozdzielnie żeliwne. Bo nie mogło być kolizji torów i zasięgów suwnic z szynoprzewodami. Tam, gdzie była konieczność transportu, zasilano kablami i montowano żurawie.
    Wszędzie były zapasy i rezerwy. Rezerwowe skrzynki żeliwne na nowe odbiory, możliwość montowania skrzynek rozdzielczych na szynoprzewodach... Pobrać dodatkowe 100A z zasilania w dowolnym punkcie hali, nie było żadnym problemem.
    Ech, to były czasy...

0
  • #5 17 Maj 2011 22:13
    JohnySpZOO

Pisząc część teoretyczną pracy troszeczkę o tym czytałem.
    Co innego jest zaprojektować instalacje na zakładzie przemysłowym gdzie Sc ~ X MVA a co innego jest jakaś mała halka jaką miałem możliwość robić.
    W przypadku tej pierwszej opcji zarówno system zasilania jak i sieć zakładowa jest obszerna gdzie poszczególne hale (wydziały) mają własne jednostki transformatorowe o odpowiednim napięciu dedykowanemu danemu typowi odbiorów, itd.

Nad projektem takiej instalacji siedzi sztab projektantów, asystentów - speców w danym zagadnieniu gdzie każdy odpowiada za daną część. Projektując taki obiekt zwraca się uwagę na rezerwę mocy, koszty, przewidywany wzrost obciążenia w perspektywie czasu jak i sam proces technologiczny od którego wiele zależy :)
    Temat rzeka, niestety to co w literaturze niewiele ma wspólnego z realiami :( i pisane było w latach 80'tych.

0