
Witam
Chciałbym zaprezentować zasilacz +48V (tzw PHANTOM) dla mikrofonów pojemnościowych - studyjnych. Nie jest to może jakaś wyszukana konstrukcja ale w związku z licznymi zapytaniami i prośbami o pomoc w zbudowaniu czegoś takiego postanowiłem udostępnić publicznie ten układ. Jak widać na schemacie jest to najprostszy powielacz napięcia z dołączoną regulacją napięcia wyjściowego na tranzystorze TIP121 (na schemacie BD139). Użyłem takiego ponieważ musiałem do innego urządzenia zakupić ich większą ilość więc leżałyby sie marnując. Tranzystor ten musi wytrzymywać napięcie powyżej 80V i mieć stosunkowo niską oporność pomiędzy złączami. Wysoka spowoduje spadek wydajności i grzanie się tranzystora. Tranzystor TIP121 należy wstawić na płytkę odwrotnie tj w stosunku do narysowanego BD139. Ważne jest to iż podłączony zasilacz musi dawać napięcie przemienne - czyli kupujemy np na allegro zasilacz 12V napięcia przemiennego (nie może być stałego ani tym bardziej stabilizowany). Ja kiedyś kupiłem takowe zasilacze po 4,50pln za szt. Zasilacz może być 12V ale też może 15V. Byle nie przesadzić. Trzeba też uważać z amperażem tj mi na zasilaczu 1A grzeje się dioda D13 i jest to dioda zenera 51V lub 56V. Wniosek z tego taki, że należałoby zmienić rezystor R13 na większy. Układ po zmontowaniu wymaga jedynie ustawienia napięcia wyjściowego potencjometrem PH 10k. Ustawia się naraz napięcie dla obu wyjść. Układ ma możliwość podłączenia 2 mikrofonów, które chcemy zasilać i niezależnego wlączania napięcia dla nich. Miejsce gdzie wpina się przełączniki załączające to PH1 i PH2 (załączenia poprzez zwieranie).
Konektory PWR, PWRCO oraz SW służą: PWR - miejsce podpięcia zasilacza; PWRCO - można tu podłączyć kolejną taką przetwornicę w celu zasilenia 4 mikrofonów przy użyciu tylko jednego zasilacza sieciowego; SW - wyłącznik urządzenia. Złącza SV1, SV2, SV3, SV4 służą: SV1 i SV2 - miejsca podłączenia mikrofonów; SV3 i SV4 - miejsca podłączenia wyjść np do miksera. SV1 i SV3 dla mikrofonu nr 1, a SV2 i SV4 dla mikrofonu nr 2. Złącze LED służy do podłączenia lampek kontrolnych zarówno włączonego zasilania globalnego jak i włączonego zasilania poszczególnych mikrofonów. Płytka ma wymiary ok 67x55 mm.
Ja w swoich zasilaczach ustawiam napięcie wyjściowe na ok 49-51V, które po podłączeniu mikrofonu i tak spada. Widok płytek jest jakby przez płytkę.
Dodam jeszcze, że mimo tego iż na kondensatorach panuje wyższe napięcie niż ich napięcie nominalne nie powoduje to szkody.
Małe płytki mają wymiary ok 34 x 13 mm. Złącze PW podpina się do złącza LED na płytce przetwornicy; PWlnk podpina się do następnej takiej małej plytki do złącza PW i każdą kolejną małą płytke w ten sam sposób; złącze PHON do kolejno dla poszczególnych małych płytek do PH1 i PH2 na płytce przetwornicy. Można też użyć małej płytki jako włącznika zasilania ale wtedy złącze PHON trzeba podłączyć na plytę przetwornicy do złącza SW. Każde załączenie przełączników jest wtedy sygnalizowane zaświeceniem się diody LED nad nim (lub pod nim zależnie od orientacji małej plytki).
UWAGA! Na schemacie podane są błednie oznacznia diod: zamiast 4148 powinny być 4007 (4148 mają większe pola lutownicze w EAGLE, a nie chce mi się poprawiać wszystkich bibliotek).
Na dole w załączeniu również projekty EAGLE.

Tutaj zastosowałem tą samą przetwornicę do zasilenia mikrofonów jako Phantom oraz przy okazji lamp (napięcie anodowe). Całość to niedokończony premap powiedzmy lampowy;)







Cool? Ranking DIY