Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryk, Monter Elektronik, z czym to się je?

16 Maj 2011 20:33 3414 5
 • Poziom 13  
  Witam drogich panów. Własnie zakończyłem dobór szkoły ponadgimnazjalnej, dałem sobie dwa licea do których mam nadzieję się dostać, na trzeci wybór dałem sobie owe zawodówki.

  Byłbym wdzięczny za powiedzenie

  A) czym mógłbym się zajmować po samej szkole zawodowej (czytelnie dla laika, w miarę możliwości)
  B) ile taki pan zarabia
  C) jaka jest szansa na prace w tym zawodzie?

  Dodano po 2 [minuty]:

  PS: naturalnie szukałem informacji w internecie, ale prawdę mówiąc nie wiele rozumiem z tego technicznego slangu/bełkotu.
 • Poziom 39  
  Elektryk wykonuje instalacje na podstawie projektów, naprawia je, robi pomiary.
  Monter ma podobną pracę z tym, że częściej montuje w nowych budynkach kable, osprzęt.
  Elektronika to szeroki dział zajmujący się sprzętem elektronicznym (chyba wiesz co to jest urządzenie elektroniczne). Montuje je, naprawia, serwisuje.
  Zakres możliwych zajęć jest bardzo szeroki możesz pracować w dziale utrzymania ruchu w fabryce, w warsztacie samochodowym, w firmie budowlanej, w serwisie montującym i naprawiającym sprzęt, w telekomunikacji, jako konserwator w spółdzielni. Możesz zakładać bramy, domofony, alarmy, pracować przy obsłudze technicznej imprez. Możesz mieć własny zakład produkcji, montażu instalacji, naprawy RTV, AGD... .
  Ile się zarabia to zależy od kilku czynników. Wiedza, praktyka, chęć do pracy, mobilność, dyspozycyjność. Jeśli chcesz ciężko pracować i rozwijać się masz większą szansę na pracę niż magister zarządzania. Musisz to polubić, chcieć rozwijać się nie dla tego, że w szkole każą. Jeśli zdobędziesz dużą wiedzę możesz siedzieć przy stole i naprawiać sprzęt a jeśli nie zostanie Ci ciężka robota jak kucie, mocowanie kabli a lżejszą zrobią bardziej douczeni. :). Ale to przyszłościowy zawód. Jeszcze długo będą produkowane sprzęty które da się naprawiać, jeszcze długo prąd będzie przesyłany kablami i będą się budowały nowe domy. No i pomyśl lepiej o technikum będziesz miał mniej pod górkę. W prowincjonalnych technikach poziom jest niższy niż w wielkomiejskich zawodówkach :). Jeśli będziesz naprawdę PRO możesz myśleć o własnej firmie a potem o tym, żeby ludzie na Ciebie pracowali :).
 • Spec od sprzętu Unitra
  Nie zaczynaj od końca, nie myśl teraz ile będziesz zarabiał, tylko skończ szkołę, naucz się czegoś potem praktyka, praca i myśl o zarobkach. W zawodówce się więcej nauczysz.
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  Najpierw zwróć uwagę, na różnicę między Elektryk, a ElektrONIk...
 • Poziom 10  
  Witam Cię kolego mikołaju

  Otóż ja na twoim miejscu zrobiłbym tak:
  -wybrałbym technikum budowlane , ( jeśli zdecydujesz się pracować zawodowo jako elektryk) ,
  lub
  -tech. elektroniczne ( jeśli zdecydujesz się pracować zawodowo jako elektronik)

  (ale polecam tech. budowlane ) żadne tam liceum

  - podczas lat edukacji w czasie wolnym od szkoły staraj się o pracę na budowach
  zaufaj pół roku na budowie jako pomocnik da ci więcej umiejętności i praktyki
  niż 3 lata zawodówki

  -no i jak ukończysz technikum , skończ studia budowlane !!!

  Jak podołasz tym warunkom napewno o zarobki nie będziesz musił się martwić a szanse na pracę w budowlance tym bardziej jako inspektor budowlany były , są i będą .

  pozdrawiam i życzę powodzonka
 • Poziom 13  
  ;) Witaj, nawiązując do twoich pytań, dodam tylko że elektronik to również informatyk. W tym temacie jest morze możliwości. Dobry informatyk, śledzący na bieżąco zmiany i doskonalenie programów użytkowych, rozliczeniowych i typu ERP, to niekończąca się praca polegająca na aktualizowaniu oprogramowania i archiwizacji, a także stawianie serwerów i połączenia sieciowe - również z netem.

  Jedno jest ważne czy lubisz się uczyć, a po drugie czy pracę będziesz traktować jako zło konieczne, czy stanie się twoją pasją.

  ;) powodzenia i pozytywnego podejścia do życia - :) pozdrawiam