Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej

16 Maj 2011 22:13 12158 14
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich. Mam zasadnicze pytanie nie wyjaśnione na forum.
    Jak wyglądają procedury postawienia elektrowni wiatrowej. Czytałem ale tematy były poruszane bardzo dawno i są niejasne odpowiedzi. Mam gotową elektrownię wiatrową i planuję ją postawić tylko chciałem zasięgnąć konkretnych informacji na temat prawa.

Dane elektrowni do uruchomienia:

Średnica wirnika - 3,8m
    Wysokość masztu 6,8m
    Moc generatora 2kW

Planowany fundament pod masztem plus fundamenty pod odciągi w promieniu 3m od masztu.

Proszę o poradę co mam robić? Czy się niczym nie przejmować i stawiać nie patrząc na konsenwencje czy ewentualnie coś załatwiać? Może ktoś coś takiego przeżył to proszę o podzielenie się informacjami. Małe foto dla zobrazowania elektrowni
  • Poziom 43  
    Witam.
    Może nie na temat, ale...wydaje mi się że to śmigło jest zbyt blisko ziemi(ludzi). Przynajmniej tak wygląda na zdjęciu.
  • Poziom 17  
    Ehhh. Zostało powieszone tylko do wyważenia. Na maszcie najniższy punkt koła wiatrowego będzie na wysokości około 5m
  • Poziom 35  
    Jest to budowla i w świetle prawa wymaga pozwolenia na budowę. To powoduje że całe przedsięwzięcie z lekka traci sens. Zazwyczaj przy takich małych wiatrakach nikt się nie przejmuje tylko stawia, jak się ktoś przyczepi (nadzór budowlany) to trzeba będzie zdemontować. Prawdziwe problemy mogą być jak spowoduje jakąś szkodę np. w czasie wichury odpadnie łopata wirnika i kogoś zrani. Wszystko zależy gdzie zamierzasz to postawić, jakich masz sąsiadów, czy nie będzie im przeszkadzało itp.
  • Poziom 10  
    Jeżeli ta "budowla" ma fundament, to zgadzam się z przedmówcą, ale jeżeli nie, a są tylko odciągi, to wystarczy zgłoszenie do Gminy i Starostwa.Warunek jest jeszcze taki że w Planie Zagospodarowania Gminy nie może być zakazu budowania Elektrowni Wiatrowych.
  • Poziom 17  
    No właśnie tak myślałem ale bałem się konsekwencji samowolki budowlanej.
  • Poziom 10  
    Procedury prawne jak i administracyjne, które są niezbędne do uruchomienia i eksploatacji elektrowni wiatrowej w Polsce obejmują:

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.
    Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
    Prawne możliwości odmowy przyłączenia OZE do sieci.
    Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej.
    Umowa na sprzedaż świadectw pochodzenia energii.
    Prace projektowe.
  • Poziom 17  
    Kolego piszesz tutaj o dużej elektrowni wiatrowej a mi chodzi o małąelektrownie przydomową z której będę się cieszył jak się będzie kręcić a nie chodzi mi o sprzedawanie energii. Pozdrawiam i czekam na komentarze
  • Poziom 20  
    Istnieje możliwość obejścia potencjalnych problemów: zabudowanie wiatraka na szczycie dachu- najlepszy maszt i nie robisz fundamentu. Takie rozwiązania już funkcjonują.
    Pozostaje "jedynie" kwestia wykonalności takiego projektu u Ciebie...
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    To byłoby niewykonalne. Zgadza się na dachu można postawić elektrownię do wysokości nie przekraczającej 3m od szczytu. Mnie nie puszcza średnica łopat wynosząca 3.8m.
    Postawiłem konstrukcję na płycie betonowej a odciągi zamocowałem do narożników zakopanych na głębokości 1.2m Wklejam fotki.

Pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej Pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowej
  • Poziom 22  
    Daj znać, czy udało Ci się uruchomić elektrownię. Na pewno masz jakieś statystyki. Sam jestem zainteresowany budową podobnej elektrowni 2KW, ale jako maszt wykorzystam swój 8m dom. Daj znać ile wyniosło Cię to przedsięwzięcie i jaką ilość energii udało Ci się wyprodukować przez jaki czas - czy jest to opłacalne - czy stosujesz jakieś akumulatory do magazynowania energii. Byłbym wdzięczny za trochę informacji.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    Elektrownia Zbudowana. Nie ma mnie w domu przez tydzien tak że jestem przy niej tylko w weekendy. Troche jeszcze musze wyregulować ogon bo za wcześnie mi się wychyla i hamuje generator. Jak narazie udało mi się zauważyć jak się wkręciła na 250 obrotów bez obciążenia.
    Nie mam narazie kasy i potrzeby na montowanie akumulatorów. Wszystko ładuje w grzałkę. Po postawieniu wiatraka od godziny 19 do 21 fajnie dmuchał wiaterek i wiadro wody zostało nagrzane go do bardzo ciepłej nie gorącej wody. Ale jeszcze nie można tego tak porównywać do zysków ponieważ w wiaderku szybko woda wystygnie. Okaże się wszystko jak się kiedyś wprowadzę i podepne grzałkę do bojlera. Ale chyba przy naszych południowych wiatrach nie ma co się spodziewać jakichś rewelacyjnych wyników. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    pawelec5 napisz jak się sprawuje elektrownia.
  • Poziom 32  
    Zastosuj metodę Drzymały. Postaw elektrownię na przyczepie /traktorowej/ i zrób odciągi.Możesz nawet odkręcić koła,w razie konieczności przykręcisz i przesuniesz o 2m.Nie jest trwale związane z ziemią.
  • Poziom 21  
    Koszty poniesione prze ze mnie po wystąpieniu o pozwolenie na budowę masztu do MEW.
    350zł mapka do celów projektowych
    1200zł projekt masztu do EW wykonany przez inż.
    144 zł pozwolenie
    350zł mapka powykonawcza.
    Co roczny niewielki podatek ( inne obiekty budowlane).