Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada transmisji analogowej i cyfrowej...

10 Lis 2004 09:05 1548 13
  • Poziom 9  
    Witam...to jest już mój 3 post...musze napisać prace kontrolną bo inaczej nie zalicze egzaminu :((( Prosze pomóżcie mi...
    ZASADA TRANSMISJI ANALOGOWEJ I CYFROWEJ...
    PORÓWNANIE WŁAŚCIWOŚCI...
    z góry wielkie dzięki za pomoc... Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Witam...
    Transmisje cyfrowa mozna podzielic na synchroniczna i asynchroniczna jak i szeregowa i rownolegla. Transmisja synchroniczna to taka gdzie oprocz lini danych wystepuje takze linia zegara, sygnal z lini danych jest wowczas zczytywany tylko w momencie sygnalu zegarowego, odbiornik moze wowczas reagowac na zbocze opadajace lub narastajace lini zegarowej. Przy transmisji asynchronicznej nie wystepuje linia zegarowa, dane sa transmitowane z stala predkoscia, wazne jest w tym przypadku aby nadajnik i odbiornik pracowaly na tej samej predkosci (czestotliwosci). Do strawdzenia poprawnosci transmisji stosuje sie najrozniejsze algorytmy jak np. bit parzystosci.
    W transmisji rownoleglej dane sa wysylane kilkoma liniami (najczesciej 8 ) rownoczesnie,wiec przy takiej samej czestotliwosci jest ona 8 razy szybsza od transmisji szeregowej gdzie bity ida jeden po drugim.
    W sygnale cyfrowym moze wystopic TYLKO stan niski okolo 0.2V i wysoki 4.7V.
    TRansmisja analogowa przyjmuje wszystkie napiecia z danego zakresu tak wiec jest ona bardziej podatna na zaklocenia i znieksztalcenia wywolane warunkami zewnetrznymi.
    ECh chyba sie troche rozpisalem :) Zapodajcie jeszcze cos bo mi sie juz pisac nie chce :)

POzdawiam
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki...naprawde jestem wdzięczny... Jednak praca musi mieć około 4stron... jeśli masz jeszcze jakieś informacje na ten temat...to będe ogroooomnie wdzięczny...Jeszcze raz dziękuje... Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    No 4 stron to ja na forum pisac nie bede, poszukaj w necie jest tego naprawde duuuuuzo, trzeba tylko chciec.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ja niemogłem nic znalezc... jestem początkujący i nie wiem co mam znalezc tak naprawde... jeśli moglbys podrzucić jakieś linki... bo naprawde długo szukałem i nic :( wielkie dzięki Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam ponownie....przejrzałem wiele z tych linków wyszukanych na google i nie ma tam informacji dotyczących trans. analogowej i cyfr. (są programy studiów itd. ale tego nie moge znaleźć :((( ). Proszę ponownie o pomoc, bo juz zbliża sie termin :((( z góry wielkie podziękowania...
  • Poziom 27  
    "W sygnale cyfrowym moze wystopic TYLKO stan niski okolo 0.2V i wysoki 4.7V. "
    w tym jednym wypadku mam wątpliwości
  • Poziom 27  
    staszeks napisał:

To moze napiszesz jakie watpliwosci?? Odnosnie stanow czy napiec?? bo wrozek tu nie ma, sa to wartosci typowe (nieraz zamiast 0.2V jest podawane 0.7V).
  • Poziom 9  
    Widze że rozpoczęła się dyskusja :) Moge prosić o więcej matieriałów na temat pracy w/w. Jestem laikiem w tych sprawach i nie wiem wogóle czego mam szukać...Dziekuje bardzo....Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    przemo.t napisał:
    staszeks napisał:

To moze napiszesz jakie watpliwosci?? Odnosnie stanow czy napiec?? bo wrozek tu nie ma, sa to wartosci typowe (nieraz zamiast 0.2V jest podawane 0.7V).

a może słyszałeś o czymś takim jak pętla prądowa???
    Przecież to tez słuzy do transmisji.Trudno tam mówić o napięciach.
    Prawda??
  • Poziom 27  
    Slyszalem, z tego co sie orientuje sluzy do zwiekszania odleglosci miedzy urzadzeniami. SKoro wystepuje tam prad to i napiecie musi byc, moze nie takie jak napisalem ale sa to jak juz wspomnialem napiecia typowe (TTL), a jesli chodzi o petle pradowa to napiecie jest zmniejszane dla zwiekszenia pradu a co za tym idzie zasiegu,. pozniej jest to spowrotem konwertowane do odpowiednich napiec zeby yrzadzenia cyfrowe mogly czytac stany....
  • Poziom 27  
    chodziło mi o to,że moim skromnym zdaniem istotą transmisji cyfrowej jest fakt przyjmowania przez sygnał DYSKRETNYCH wartości w zadanym przedziale.Przy czym nie koniecznie dwóch.
    Jeżeli ktoś kiedyś zbyduje komputer pracujący w logice trójkowej
    t z załozenia będą to trzy wartości.
    Przy transmisji analogowej sygnał może przyjmować WSZYSTKIE
    wartości z zadanego przedziało.
    Do transmisji niekoniecznie muszą służyć sygnały elektryczne.
    Może to być nawet pociąganie sznurka.
    Wtedy przykładem transmisji analogowej będzie określanie siły z jaką ten sznurek ciągniemy ,natomiast cyfrowej czy w danej chwili sznurek ciągniemy,czy nie.
    Jeżeli mój chłopski rozum się myli,proszę o sprostowanie.
  • Poziom 27  
    Tak, masz racje... Sygnal cyfrowy to nie tylko prad i napiecie ale mysle ze oto wlasnie chodzilo pytajacemu...
    Co do wartosci to takze masz czesciowo racje, oczywiscie nie musi to byc dokladnie 4,7V zeby to bylo 1 logiczna... dla 3V tez to bedzie 1 i dla innych z tego przedzialu takze, analogicznie jest dla stanu niskiego... Chodzilo mi raczej o glowne 'progi'...

Pozdrawiam