Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie.

xamrex 17 May 2011 13:40 17168 32
IGE-XAO
  • Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie.
    Witam,
    Dzisiaj chciałbym zaprezentować zasilacz laboratoryjny ze znanej strony electronics lab -> Link

Wykonałem ten zasilacz razem z kolegą sebek3 (chodzimy do tej samej klasy). jako projekt do szkoły na pracownię elektroniczną.

Płytki sam trawiłem w domu metodą termotransferu.

Ja zająłem się trawieniem płytki/lutowaniem elementów, a mój kolega sebek3 zrobił obudowę.
    Gdybym ja miał ją zrobić to z pewnością nie wyglądała by tak ładnie;)

Do pomiaru napięcia/prądu zostały wykorzystane przyrządy analogowe, gdyż nie chcieliśmy za dużo wydawać na ten zasilacz.
    Problem pojawił się przy montowaniu amperomierza, gdyż trzeba było dobrać bocznik, ale dzięki pomocy tego forum, szybko wyliczyłem jaką długość ma mieć owy przewód.
    Amperomierz nie jest na pewno tak dokładny jak cyfry, powiedzmy, że ma granicę błędu ok 100mA.

Koszta:
    Transformator - 0zł (był na stanie)
    Elementy elektroniczne ~ 30zł
    Radiator - 0zł (był na stanie)
    Obudowa - 20zł

Panel przedni:
    Panel został zmodyfikowany w Corelu.
    Zmodyfikowany dlatego, iż nie jest on moim dziełem a znalazłem go na elektrodzie :)
    Z tego miejsca chciałbym podziękować użytkownikowi, który go udostępnił i przeprosić, ze niestety nie pamiętam jak się nazywał ;)

Schemacik zasilacza:
    Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie.

Oraz kilka zdjęć tego zasilacza:
    Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie. Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie. Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie. Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie. Zasilacz 0-30V 3A. Opis elementów. Schemat, zdjęcia. Proszę o opinie.

Proszę o opinie :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    xamrex
    Level 28  
    Has specialization in: komputery, avr
    xamrex wrote 1638 posts with rating 331, helped 80 times. Live in city Kalety. Been with us since 2006 year.
  • IGE-XAO
    Misiek1233
    Level 19  
    Jak na początki (uczeń) to całkiem fajnie. Dopracuj okablowanie żeby to miało jakiś ład i skład.

Wskaźniki jakie zastosowałeś mają znacznie mniejszą dokładność i raczej miernikami bym ich nie nazwał. Jakość idzie w parze z ceną, niestety. W przyszłości warto by pomyśleć o nieco lepszych ustrojach pomiarowych. Te Twoje można raczej stosować w prostownikach do ładowania akumulatorów ;)))
    sebek3
    Level 29  
    Ten zasilacz miał powstać jak najniższym nakładem kosztów, bo nie było do końca wiadomo, czy zostanie w szkole jako "model dydaktyczny" :D czy też dostaniemy go na własny użytek. Więc dlatego też wybraliśmy takie przyrządy pomiarowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas pracy z zasilaczem podłączyć do zasilacza np. multimetr :wink:
  • IGE-XAO
    Rafał 116
    Level 17  
    Mam nadzieje że przykręciłeś między czasie tą płytkę ponieważ nie mogę uwierzyć że będzie ona tak "dyndać" w powietrzu. Ja w swoich konstrukcjach zawsze daję "plus" z prawej strony wydaje mi sie że jest bardziej intuicyjnie.

Wyciąłem zdania mówiące o ilości punktów za projekt, nie na temat. Jeżeli brakuje punktów to zapraszam na PW, chętnie się podzielę.
    /Faces/
    Qujav
    Level 22  
    Pozwól, że się przyczepie... Zasilacz labolatoryjny cechuje się dużą dokładnością i stabilnością, czego o Waszym zasilaczu powiedzieć nie można. Jest to raczej zasilacz warsztatowy. Podoba mi się za to prostota przedniego panelu, żadnych bajerów, mierników na uC, światełek, pstryczków i przełączników, diodek, latarek golarek... Można by było to nieco zmniejszyć, wtedy wszystko było by cacy :)
    Pozdrawiam
    sebek3
    Level 29  
    Qujav wymiary obudowy podyktowane były w głównej mierze wymiarami transformatora, mniejszego nie mieliśmy, a obudowa która jest była najmniejszą, do której to trafo się miesci.
    didii0074
    Level 12  
    Transformator jest ze sporym zapasem mocy, można by było dorzucić tranzystor aby wyciągnąć nieco 4-5 A.
    Pozdrawiam
    Ele_Tronik
    Level 13  
    Bardzo ładnie ci to wyszło. Mam pytanie czy testowałeś go już na pełnym obciążeniu?? i czy bardzo grzeje się radiator? Mam zamiar zrobić coś podobnego mam trafo 2x24v 200w Jak myślisz czy się nada na ten zasilacz gdybym robił 2x24v?
    leonsocio
    Level 28  
    Ja myślę, że jak najbardziej, co prawda nie potrzebujesz dwóch odczepów, ale prądowo na pewno wystarczy. Posiadając 2x24V możesz zrobić symetryczny zasilacz lub dwa niezależne w jednej obudowie.
    xamrex
    Level 28  
    Trochę się grzeje, ale nie bardzo.
    Ale jak będziesz robił 2x24V to z pewnością radiator będzie musiał być większy.
    stepawel
    Level 15  
    Zasilacz z zewnątrz miły dla oka, ale w środku straszy trochę plątaniną przewodów. Nie wiem, czy przykręcenie takiego radiatora do plastikowej obudowy to dobre rozwiązanie, może kiedyś zechce opuścić wnętrze zasilacza przez przegrzanie :)
    Jeszcze sprawa gniazd bananowych- wyższy potencjał zawsze po prawej.
    Drobne poprawki i na prawdę jest pięknie :)
    Pozdrawiam
    sebek3
    Level 29  
    Radiator nie grzeje się do takiej temperatury, aby stopić plastik. Poza tym nie dotyka on bezpośrednio obudowy, pod śruby podłożyłem tulejki.
    Stepawel mógłbyś napisać, dlaczego plus zawsze powinien być z prawej strony? Moim zdaniem, to nie ma znaczenia, jak komu wygodnie.
    stanley019
    Level 15  
    Z plusem po prawej to jest tak że im wyższy potencjał tym bardziej z prawej, a bierze się to z tego że jak zwiększasz jakąś wartość np głośność w tv czy napięcie w zasilaczu skala idzie od lewej (mała wartość np.0) do prawej (duża wartość). Tak się przyjęło :)
    Andy74
    Level 25  
    Witam.
    Któryś już raz czytam o tym rozmieszczeniu zacisków wyjściowych, i o tym że + ma być z prawej strony. Faktycznie, tak to jest praktykowane w fabrycznym sprzęcie, jakaś logika tez w tym jest, ale nie zgadza się ona z moją logiką, bo dużo schematów rysuję, i tam podstawową zasadą jest że prąd płynie od lewej do prawej i z góry na dół... Czyli dokładnie tak jak piszemy i czytamy. Dlatego też mnie osobiście (proszę zwrócić uwagę że to jest moja subiektywna ocena) drażni + z prawej strony w zasilaczu fabrycznym, którego na co dzień używam. A właściwie wszystkie "plusy" bo ma ich cztery. To co napisałem - napisałem w obronie autora tematu, bo ja kilka zasilaczy popełniłem w życiu już (jak każdy kto by się elektronikiem prawdziwym chciał nazwać chyba...:D), i z pełną świadomością w każdym umieściłem + z lewej strony. Tak mi jest wygodniej po prostu. I autorowi tez ma prawo być tak wygodniej. I o.:)
    Pozdrawiam.
    x98pl
    Level 15  
    Sprawa jest jeszcze jedna. Radiator zawsze zeberkami pionowo a nie poziomo. Powietrze zimne leci z dolu podgrzewa sie i leci do gory chlodzac zeberka radiatora. W tym przypadku nie ma przeplywu powietrza miedzy zeberkami (jest znikomy). Ale projekt bardzo ciekawy :). Ktos tu mial racje, ze mozna by wyciagnac z tego 5A, wskazniki rzeczywiscie tylko pogladowe (duzy blad). No i ta plytke przymocujcie na jakichs kolkch dystansowych do obudowy.
    User removed account
    User removed account  
    xamrex
    Level 28  
    Bardzo proszę czytać posty po kolei, to wtedy można dowiedzieć się czemu zostało zrobione to w taki sposób a nie inny.
    rezasurmar wrote:
    Ogromne trafo

Jest ogromne bo takie było pod ręką!
    Było trafo jeszcze większe, ale wybraliśmy te mniejsze.
    Czemu?? Bo tak jak mówiłem, miało zostać to wykonane małym kosztem, bo do końca nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli sobie wziąć ten projekt, czy będzie on musiał zostać w szkole.
    rezasurmar wrote:
    radiator na którym najwyżej parę watów można wydzielić

Po raz kolejny mówię.
    Nie jest on bardzo ciepły! Ale tak jak ktoś zwrócił uwagę obrócę go aby żeberka były pionowo.

Gdy ktoś zrobi zwarcie, jest zabezp. poleci max 3A.
    Więc w ciągu kilku sekund nie zdąży się zagrzać się tak ten radiator, aby wszystko się popaliło, a nie sądzę, że ktoś zrobi zwarcie i będzie tak działało przez kilkanaście minut.
    Ale na szczęście radiator jest już w domu i nikt zwarcia specjalnie robił nie będzie.

Jeśli ktoś ma problem z radiatorem, to bardzo proszę o wysłanie mi większego ZA DARMO, który będzie mieścił się do obudowy, bo również radiator pochodził z odzysku.
    Tak czy siak dziękuje za opinie :)
    User removed account
    User removed account  
    xamrex
    Level 28  
    Tak jak już pisałem zasilacz jest w domu a nie w pracowni.
    Zwarcia specjalnie nikt nie zrobi

Radiator przy prądzie 3A pewnie byłby okropnie ciepły, w nocie wyczytałem, że tranzystor może wytrzymać do 200C

Naprawdę, ja nie widzę potrzeby wymiany radiatora, nie używam tego zasilacza do zasilania urządzeń, które ciągną dużo prądu.
    A jeśli nawet ciągną, to nie przez długi czas.
    User removed account
    User removed account  
    devolt
    Level 21  
    Witam, bardzo udana konstrukcja jak na początek. Sam mam nieco zmodyfikowaną wersję tego projektu, dodatkowo mam przełącznik uzwojeń, co by za bardzo nie grzały mi się tranzystory.
    Co do wskaźników, to polecam projekt na atmega8. Od razu masz amperomierz, sterownik wentylatora i woltomierz. Koszt wcale nie taki duży.
    lyha13
    Level 11  
    Witaj!
    Jeśli możesz, to powiedz, z czego zrobiłeś bocznik amperomierza..?
    Jest to jakiś drut oporowy ? Jaka średnica, jaka długość, jaką ma rezystancję? Obecnie mam podobny zasilacz, wskaźniki wychyłowe lecz niestety do amperomierza brakuje mi bocznika...
    sebek3
    Level 29  
    Bocznik wykonany jest ze środkowej żyły przewodu koncentrycznego, o średnicy 0,9mm, o ile dobrze pamiętam długość wynosi około 57cm, rezystancji nie pamiętam, a wymiary bocznika były obliczone ze wzoru przez kolegę xamrex'a.
    Bocznik spokojnie wytrzymuje prąd przez niego płynący i nie przegrzewa się.
    Drut oporowy nie nadaje się na bocznik bo ma dużą rezystancję, a opór bocznika jest bardzo mały. Bocznik musisz dobrać odpowiedni do swojego miernika.
    lyha13
    Level 11  
    Dzięki wielkie!
    Idę jutro po metr koncentyka do sklepu. A rezystancję przy okazji zmierzę. Mam identyczny wskaźnik ( pseudo- amperomierz) jak ty.
    sebek3
    Level 29  
    Wątpię, że zmierzysz tak małą rezystancję. O ile pamiętam było to coś poniżej 1 oma, dlatego trzeba ją obliczyć ze wzoru.
    lyha13
    Level 11  
    W czym dałeś ten "bocznik" ? Wygląda mi to na wężyk pompki akwariowej ? Muszę też pomyśleć nad czymś takim, aby nie zrobić przypadkiem zwarcia ;-)
    sebek3
    Level 29  
    Środkowa żyła przewodu koncentrycznego, po prostu zdjęty ekran i izolacja zewnętrzna.
    epablon1
    Level 10  
    mam pytanko. Czy mogę podpiąć 30V zmienne z trafo do tego zasilacza.
    sebek3
    Level 29  
    Nie, to jest stanowczo za dużo.
    Po wyprostowaniu będzie to ponad 40V. Transformator na 24V to jest maksimum.
    epablon1
    Level 10  
    Ok. Dzięki

Jeszcze jedno pytanko.
    Czy jest możliwość obniżyć napięcie z trafo z 30V na 24V zmienne.
    Mam trafo ze wzmacniacza AKAI, wychodzi tam napięcie 2x30V 3A (Model: AM-U02T-40