Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lincoln Electric Powertec 205C, aluminowe uzwojenia??

17 Maj 2011 19:54 11423 16
  • Poziom 11  
    Witam
    Zdjęcia przedstawiają środek migomata Lincoln Electric POWERTEC 205C,

Czy z tych zdjęć wynika że uzwojenia transformatora są aluminiowe?? Czy może tylko same końcówki są pokryte jakąś srebrną powłoką?? Czy możliwe jest żeby spawarka kosztująca grubo ponad 3000zł porządnej firmy miała aluminiowe uzwojenia??
    pozdrawiam i proszę o odpowiedź
    (prosze o nie zamykanie tematu, umieściłem go w tym dziale ponieważ wiele osób pyta sie tu o zakup spawarki)
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    No ja mam nadzieję że to nie jest aluminium tylko pokryte jakąś srebrną powłoką. Urządzenie ma 3 lata gwarancji, spawa mi się nim jak narazie bardzo dobrze tylko właśnie chciałbym sie dowiedzieć czy to jest miedź (skrobać nie chce bo to nówka sztuka spawareczka (:) Jeśli ktoś zna odpowiedz na pytanie czy uzwojenia w tym urządzeniu są aluminiowe czy miedziane to proszę o pomoc
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Wg mnie, trafo jest miedziane a końcówki są pobielane (cyna), żeby nie występowała korozja na styku różnych metali (śruba).

Poza tym na aluminium sprzęt miałby dużo gorsze parametry pracy (cykl) i by się grzał.

Pozdrawiam. :D
  • Admin DIY, Automatyka
    Cytat:
    Poza tym na aluminium sprzęt miałby dużo gorsze parametry pracy (cykl) i by się grzał.

W przypadku spawarki lepszym rozwiązaniem są uzwojenia aluminiowe ponieważ łuk jest bardziej miękki i tym samym lepiej się spawa. Wielu dobrych spawaczy bardzo sobie chwali stare spawarki nawijanie aluminium. Tak więc nie koniecznie aluminium jest złe.
  • Computer Controls
  • Poziom 21  
    Nie wiem co tu chwalić - chyba 3 letnią gwarancję....
    Uzwojenie jest na 90% aluminiowe bynajmniej tak wygląda, tak samo jak w nowych besterach, malowane dla zmyłki w kolor miedziany a jeszcze ta śruba stalowa cynkowana.... Zabezpieczenie termiczne pewnie na prostowniku a nie na trafo, co przy zimnym otoczeniu daje idealną szansę na wytopienie się plastikowego karkasu - wiem bo już doświadczyłem osobiście tej wady. Na szczęście lakier na uzwojeniach jakoś to znosi chociaż u mnie są już czarne. Poza tym niewiem co dobrego w aluminiowym trafo w migomacie, no może trochę lżejsze, ale "twardość" łuku to się dławikiem z odczepami ogranicza a nie ilością ciepła wydzieloną w uzwojeniu transformatora. Po 3 latach pewnie przy przełączniku zakresów utlenią się aluminiowe druty (pierwotne też), i będą kolejne problemy - to u mnie też miało miejsce w besterze. Także ogólnie polecam... zastanowić się.
  • Moderator Samochody
    bestler napisał:

W przypadku spawarki lepszym rozwiązaniem są uzwojenia aluminiowe ponieważ łuk jest bardziej miękki i tym samym lepiej się spawa.
    Kolega zastanowi się czasem, zanim zacznie znowu nową fizykę tworzyć. Aluminium jako materiał o gorszej przewodności cieplnej i elektrycznej, oraz takicj sobie parametrach mechanicznych (trudno lutowalny, podatny na korozję) jest słabym substytutem miedzi jako materiał nawojowy - miękkość łuku jest kształtowana min. budową transformatora - przypominam [transformatory spawalnicze budowane są jako transformatory rozproszeniowe, z opadającą charakterystyką, czyli dużą rezystancją wewnętrzną, uzyskiwaną nie poprzez rezystancję uzwojenia, która ma wpływ tylko na sprawność, ale przez odsunięcie uzwojeń od siebie i rdzenia. Aluminium za za to jedną zaletę w obecnych czasach - jest 5 krotnie tańsze od miedzi.
    Cytat:
    Wielu dobrych spawaczy bardzo sobie chwali stare spawarki nawijanie aluminium. Tak więc nie koniecznie aluminium jest złe.

Chwalą je wcale nie za rodzaj mat. nawojowego, tylko za potężną, przewymiarowaną konstrukcję ( z zapasem) - kiedy można było sobie pozwolić na ogromny rdzeń i regulację prądu poprzez odsuwanie uzwojeń od siebie układem mechanicznym.
    Co do pokazanej na fotografiach konstrukcji - uzwojenie aluminiowe, dużo tańsze i gorsze niż miedziane, pozostaje albo kupić i po zamortyzowaniu nabyć następne, albo szukać zwojonego miedzią, dużo droższego raczej.
  • Poziom 11  
    No dobra a orientujecie sie moze czy we wszystkich spawarkach serii Powertec zakładają aluminiowe uzwojenia (chodzi mi o Powertec 255C i 305C i inne Powertec nawet te na 230V ) i wogóle czy w większości Lincolnów i Besterów zakładają aluminium?
    Jak wygląda sprawa z innymi firmami produkującymi spawarki, czy tylko Lincoln i Bester robią takie jaja i zakładają aluminiowe dla oszczędności? a np. ESAB albo Kemppi to zakładają tylko miedź nawet w słabszych modelach około 200Amprer??

pozdrawiam
    PS. Ja chciałbym żeby ta spawarka posłużyła z 10 lat- a z tego wynika że nie posłuży? To w takim razie z czasem będzie traciła właściwości dobrego i stabilnego łuku -spawania?? Czy może się po prostu "nagle" zepsuje ??
  • Moderator Samochody
    Aluminium ma kilka wad, jak już napisałem gorszą przewodność cieplną i elektryczną - urządzenie będzie miało mniejszą sprawność. Dalej - mechaniczne połączenie aluminium nie dość że ulega dość szybkiej korozji, to jeszcze samoistnie się luzuje, z racji tzw. płynięcia . Następstwem tego może być upalenie końców uzwojenia, bądź też jego spalenie. Jeśli je kupisz - trzeba dbać, aby nie miało do czynienia z wilgocią i żrącymi oparami, potem regularnie je konserwować.
  • Poziom 11  
    No dobra ale inny znani producenci stosują miedź a nie aluminium??
    Bo niby te półautomaty Powertec są uznawane za dobre i ogólnie Lincoln jest uznawany za firmę dobrą to czemu oni zdecydowali się na stosowanie aluminium- czy to nie wpływa negatywanie na ich renomę (jesteś pewien na 100% że to aluminium?? bo niby sprzedawca twierdził że jest tam miedź)
    pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi
    ps, no i cykl pracy tej spawary nie jest taki najgorszy bo przy maks. prądzie czyli 200 A jest 35%- możliwe by to było przy zastosowaniu aluminium??
  • Poziom 43  
    bestler napisał:
    Cytat:

W przypadku spawarki lepszym rozwiązaniem są uzwojenia aluminiowe ponieważ łuk jest bardziej miękki i tym samym lepiej się spawa. Wielu dobrych spawaczy bardzo sobie chwali stare spawarki nawijanie aluminium. Tak więc nie koniecznie aluminium jest złe.
    Pod względem sprawności energetycznej transformatora spawalniczego na pewno nie - wszak wartość konduktywności miedzi jest średnio 1.6 razy większa od wartości konduktywności glinu.
    A więc chcąc zachować te same wartości strat mocy w uzwojeniach należy co najmniej zwiększyć pole przekroju przewodów o 1.6 razy, ale takie uzwojenie zajmuje więcej miejsca i jest z tego powodu dłuższe, czyli praktycznie w transformatorach dużych mocy (piecie oporowe) zalecało się stosowanie przekroju dwa razy większego w porównaniu do przewodu wykonanego z miedzi.
    I to miało sens, ale kosztem zwiększenia gabarytów (i objętości) ferromagnetycznego rdzenia, a co z kolei zwiększało straty w żelazie i w efekcie sumaryczne straty w takim transformatorze - przy znamionowym obciążeniu - były porównywalne z transformatorem z uzwojeniami miedzianymi, ale ten pierwszy miał zdecydowanie większe gabaryty, choć porównywalne była ich masy (dla tej samej wartości nominalnej mocy przenoszonej).

Natomiast policzony wg w/w zasad transformator spawalniczy - dla spawania prądem przemiennym z regulacją wartości prądu spawania za pomocą zwory - byłby 'wielką kolubryną' ... dlatego też przeważnie rdzeń magnetowodu nie różnił się rozmiarami od rdzenia z uzwojeniami wykonanymi z miedzi a uzwojenie, by zmieściło się w takim rdzeniu, miało mniejszy przekrój przewodów, a więc generowało większe straty na ciepło Joule'a w porównaniu z transformatorem z uzwojeniami wykonanymi z miedzi i były one (jedne i drugie) projektowane do pracy dorywczej, a więc były one przeciążane w stosunku do wartości nominalnych wynikających z obciążenia ciągłego.
    Zaś ową "miękkość łuku" należy właśnie tłumaczyć większą wartością rezystancji strat w schemacie zastępczym transformatora z uzwojeniami aluminiowymi, a więc większą "miękkością" jego charakterystyki wyjściowej.
    A co dla stabilizacji łuku elektrycznego - którego charakterystyka prądowo-napięciowa jest mocno nieliniowa i wykazuje na pewnym odcinku ujemną rezystancję dynamiczną - jest korzystne, ale kosztem zwiększonych strat, czyli mniejszą sprawnością.
    Oczywiście przy dorywczym użytkowaniu takiego transformatora spawalniczego nie miało to większego znaczenia, ale już do ciągłego spawania taki transformator zdecydowanie nie nadawał się.
    Dlatego też w stoczniach nie można było spotkać transformatorów spawalniczych, a powszechnie używano - choć bardziej skomplikowane - agregaty maszynowe i dające na swym wyjściu napięcie stałe.

Natomiast we współczesnych transformatorach spawalniczych z prostownikami i najczęściej sterowanymi oraz przeznaczonymi do pracy ciągłej zastosowanie uzwojeń z aluminium to nieporozumienie - patrz wyżej ...
  • Poziom 11  
    Dzwoniłem dzisiaj do Lincolna i zapytałem się jakie uzwojenie jest w Powertec 205c i powiedział że jedno jest aluminiowe (chyba to zewnętrzne jest alu) a drugie jest miedziane. powiedział też że mają swoje laboratorium gdzie testują te części i powiedział że to dobry produkt (wiadomo że zachwala) no i powiedział też że oni musieli to wprowadzić bo juz konkurencja od dawna wprowadziła aluminium (chyba chodzi o koszty) . Co o tym myślicie że jedno uzwojenie jest alu a drugie miedź ?? No i jak to jest z innymi firmami też dają alu??
    pozdraiwam
  • Poziom 23  
    Esab też nawija na aluminium. SELCO ma transformatory nawijane tylko na miedzi, ale i odpowiednio droższe - 240A ze synergią kosztuje około 7500 złotych. Obecnie bardzo dużo firm przeszło na aluminium, jedyna rada przy zakupie rozkręcić i zobaczyć jakie są zewnętrzne rdzenie - gwarancja od tej czynności na pewno nie zniknie. :)
  • Poziom 11  
    no dobra ale w takim razie jeśli większość firm przeszła na aluminium (wydaje mi się ,że dobrze że z aluminium w przypadku Lincolna jest tylko jedno uzwojenie) to jedyna opcja zeby kupić nowy półautomat 200Amper z miedzią to trzeba zapłacić z minimum 5000 tys. Tak??
    A czy zastosowanie jednego uzwojenia z aluminium wiąże się z tym że spawarka za np. 3-5 lat się zepsuje?, i nie ma szans na to żeby tak jak w stare besterowskie spawarki pracowała przez 10 lat bez większych awarii ??
  • Poziom 23  
    Patrzysz zbyt pesymistycznie nie chodzi oto że się popsuje tylko w przypadku transformatorów aluminiowych parametry szybciej ulegają pogorszeniu. Z migomatami jak i z samochodami kiedyś miało chodzić długo i niezawodnie dzisiaj liczy się zysk i migomat ma się zużyć szybciej. Druga prawda jest taka czy przyglądając się dwum migomatom które mają po 240A jeden byłby z transformatorem miedzianym drugi zaś z aluminiowym pierwszy kosztowałby 6000zł drugi 3000. jaki byś wybrał różnica jest wielka i na pierwszy rzut oka niby niczym się nie różnią?
  • Poziom 2  
    Sory że odgrzewam mocno nieświeżego kotleta ale ostatnio zastanawiałem się nad zakupem migomatu i rozważałem zakup Lioncolna Powertec 191C ale po lekturze tego tematu, odeszła mnie na to ochota. poszukam chyba coś pełnoletniego w dobrym stanie.
    Inna ewentualność to przewinąć wtórne miedzią i powinno chodzić latami. Tyle że trafo pewnie jest ramowe bo brzecież płaszczowe to większe koszty.
    Masakra.
  • Poziom 10  
    zgadzam sie z opinia, ze wczesniej sprezt byl wykonany w taki sposob,zeby sluzyc. Dzisiaj jest "masowka". Oczywiscie sa wyjatki od tego ale za to trzeba slono zaplacic.

Jezeli moj poprzednik szuka MIGOMATU z pelnym uzwojeniem miedzianym z parametrami podobnymi do lincolna to polecam TIGERA 2200
    CZESKI migomat z 4 rolkowym podajnikiem.
    135A w cyklu 100%

Posiadam takiego i jestem bardzo zadowolony.
    Posiadam rowniez TIGERA 3000 pol na pol MIEDZ z ALUMINIUM.

Moge podeslac zdjecia wnetrza dla zainteresowanych.

Uwazam,ze czeski producent przyklada wieksza wage do wykonania urzadzen niz masowka BESTERA.
  • Poziom 10  
    Uzwojenie pierwotne wykonane z drutu miedzianego.
    Uzwojenie wtórne - aluminiowe.
    Spawarki przechodzą serię testów w laboratorium. To połączenie środka gwiazdy trafora było testowane wielokrotnie w komorze klimatycznej i w testach starzeniowych. Pierwotnie było stosowane połączenie zaciskane - nie sprawdziło się - aluminium utleniało się i występowały luzy i przegrzania. Jeżeli komuś się trafi przegrzanie w tym miejscu to jest to objaw słabego przykręcenia w procesie produkcji.

polecam :

https://www.youtube.com/watch?v=muFGKvAdhxg