Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkość gazu butlowego w przewodzie

p310 17 Maj 2011 20:33 1026 9
  • #1 17 Maj 2011 20:33
    p310
    Poziom 8  

Witam. Prowadzę doświadczenie fizyczne i niezbędna mi jest znajomość szybkości gazu w przewodzie. Ściślej wartość ta ma mi pomóc ustalić jaka masa gazu w danym czasie ulotniła się z butli. Pomiar masy przy butli ważącej kilkanaście kilogramów oczywiście odpada. Macie może jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem? czy pomocna byłaby znajomość ciśnienia panującego w butli?

0 9
  • #2 17 Maj 2011 21:11
    jannaszek
    Poziom 39  

Nie za bardzo, bo ciśnienie jest przyporzadkowane temperaturze, będzie spadać w trakcie poboru, (parowaniu cieczy) ale po ogrzaniu wzrośnie-właściwość mieszaniny aezotropowej.
    To znaczy nie do końca jest to prawdą- przy wykorzystaniu wiekszej części gazu będzie ono już mniejsze, ale to jest mało miarodajne.
    Miarodajne byłoby mierzenie ciśnienia postaci gazowej w butli.

0
  • #3 17 Maj 2011 21:47
    p310
    Poziom 8  

a w danej chwili? np. 10s poboru gazu nie zmieni temperatury ani ciśnienia w butli o znaczącą wartość

0
  • #4 17 Maj 2011 21:59
    jannaszek
    Poziom 39  

Po mojemu prawie w ogóle, to co pobierzesz, uzupełni parowanie cieczy- zaś spadek temperatury będzie znikomy i taki też spadek ciśnienia:D
    Nie masz do dyspozycji jakiegoś manometru?

0
  • #5 17 Maj 2011 22:23
    p310
    Poziom 8  

wtedy bym nie pytał :P. Może jutro spróbuje zmierzyć samochodowym o ile końcówka nie będzie za mała. Mam nadzieje że ogarnie zakres ciśnień w butli?

0
  • #6 17 Maj 2011 22:34
    jannaszek
    Poziom 39  

Nie pamietam jakie tam jest ciśnienie, ale nie zbyt wysokie, w granicach 2-3 Bary w pełnej butli.
    Nagrzana na słońcu pewno może mieć i z 10. :D

0
  • #7 17 Maj 2011 23:21
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

jannaszek napisał:
    Nie za bardzo, bo ciśnienie jest przyporzadkowane temperaturze, będzie spadać w trakcie poboru, (parowaniu cieczy) ale po ogrzaniu wzrośnie-właściwość mieszaniny aezotropowej.

Jesteś pewien, że wiesz o czym piszesz? Jesteś pewien, że rozumiesz znaczenie terminu, którego użyłeś?

0
  • #8 18 Maj 2011 06:34
    jannaszek
    Poziom 39  

Tak rozumiem go doskonale mając na myśli gaz propan butan oczywiście. nie nazwałem tego poprawnie- azeotrop, odniosłem się do niego.
    Ale nie o to tu idzie, a o zachowanie się cieczy gazu w zbiorniku zamkniętym.
    PROPAN-BUTAN TECHNICZNY
    Typ produktu Gazy z ropy naftowej, skroplone. Pozostajaca pod cisnieniem własnych
    par skroplona mieszanina weglowodorów alifatycznych, której głównymi
    składnikami sa propan i butan.

Gaz ten pozostaje jak dla mnie w równowadze termodynamicznej, po wyparowaniu, łatwo go skroplić i wraca do fazy ciekłej nie zmieniony- wykonałem kiedyś na nim instalację chłodniczą.
    Temperatura wrzenia ok.-25 st.
    Więc pobierany intensywnie z butli, potrafi schłodzić ją do wspomnianej temperatury- ciśnienie w butli będzie wtedy wyjątkowo niskie bliskie zero Bara. Jeśli zostawimy ją w spokoju na kilka godzin temperatura podniesie się od otoczenia i wzrośnie również ciśnienie.
    Zatem ciśnienie nie może dzwierciedlać ilości płynnego gazu w butli, bo jest zależne od temperatury.
    A nasz fizyk też będzie rozumiał zagadnienie, jak sobie podłączy manometr.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 18 Maj 2011 19:06
    p310
    Poziom 8  

Po co każesz mi mierzyć ciśnienie skoro wiesz że do wyliczenia masy mi się w ogóle nie przyda :P? A gdybym przez 10 sekund napełniał balonik gazem a potem zmierzył jego objetość, ew. zważył o ile będzie to miało sens.? Czy ciśnienie jakie będzie wywierał balonik na gaz w przewodzie i butli w jakiś znaczący sposób zachwieje mój pomiar, tj. czy przez 10 sekund do balonika wleci znacząco mniej gazu niż wyleciało by weg w powietrze? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że noszenie w ręku balonika z butanem jest dość niebezpieczne :)

0
  • #10 18 Maj 2011 19:42
    jannaszek
    Poziom 39  

Nie mam pojęcia, bo tego nie robiłem, ale możesz próbować.
    Są chyba jakieś metody np: przepływomierz.
    Pozdrawiam.

0