Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny "mały" system na serwer WWW

KSRhaziel 18 May 2011 09:33 7391 35
    KSRhaziel
    Level 36  
    Poszukuje jakiegoś małego, niekoniecznie skomplikowanego systemu (może jakaś dystrybucja Linuxa) na serwer WWW. Jedyne co tak naprawdę w nim potrzebuje to właśnie usługi WWW typu SQL, PHP, WWW. Rzecz polega na tym, że zdarza się czasem potrzeba powieszenia jakiejś małej stronki (np. informacyjnej na temat "prac konserwacyjnych") na danym IP i głupio tak za każdym razem wykorzystywać do tego (a jeszcze gorzej stawiać na nowo) jakiś normalny serwer.

Czy zatem ktoś może polecić jakiś mały system na serwer WWW ?
    bogiebog
    Level 43  
    google: WAMP server,
    postawisz to chyba też na windowsie, jak stary komputer to jakaś distrybucja linuxa z tych małowymagających.
    gumof
    Level 12  
    Nie wiem o jak małym myślisz? Na urządzenie embended?
    Jeżeli jest to zwykły komputer desktop/laptop,
    to Ubuntu server, podczas instalacji określasz, co chcesz zainstalować i to tyle.
    Jeśli jesteś zaawansowanym Linuxowcem, to slackware możesz zmieścić na 500 MB _kompilacja, ręczna obróbka,
    jeżeli wash&go == ubuntu server
    User removed account
    User removed account  
    anonim206
    Level 13  
    Ja też polecam Ubunu Server edition.
    I mam pytanie do kolegi wyżej czemu niby ubuntu server nie nadaje się na serwer?
    User removed account
    User removed account  
    jarlath
    Level 10  
    Witam,
    Pomyśl może o routerze z zainstalowanym OpenWRT - małe, działające i nie zjada dużo prądu.
    Będzie to taki serwerek "embended"
    Można kupić router Asusa z USB za "dobrą" cenę i szybko zrobić działający serwer, a jak braknie flash, to pendrive bez problemu da radę i będzie dużo miejsca na dane/aplikacje/
    User removed account
    User removed account  
    gumof
    Level 12  
    rezasurmar wrote:
    Freesco, NND (chociaż już nie rozwijana), polecam to forum http://forum.freesco.pl/

Dodano po 51 [sekundy]:

rezasurmar wrote:
    Freesco, NND (chociaż już nie rozwijana), polecam to forum http://forum.freesco.pl/

Ubuntu na serwer, ale się uśmiałem ;)

usmiac to raczej z Ciebie, wiesz na czym bazuje ubuntu ?
    co jest nie prostego / tak rozniacego w nim od debiana ?
    User removed account
    User removed account  
    Jarosx9
    Level 35  
    Netinstall debiana i tylko najpotrzebniejsze pakiety.
    User removed account
    User removed account  
    Jarosx9
    Level 35  
    Z innej beczki to arch'a bym polecił, ale nieco trudniejeszy. NND chyba na nim bazuje.
    gumof
    Level 12  
    rezasurmar wrote:
    Wiem, że jest na debianie, ale nie jest tak przejrzysty jak debian. Dla mnie ubuntu na serwer, to jak by polecać mandrive na system serwerowy ;). Takie jest moje zdanie, mam prawo je mieć. Ubuntu dla mnie jest linuxem dla początkujących, którzy nie chcą się wgłębiać w system.
    Zresztą zrobił się offtop. Miał być mały serwer, a nie system z milionem pakietów.

PS. Obraz ubuntu-serwer ma prawie 700MB ;), faktycznie mały ten serwer. Zaraz oczywiście mi powiesz, że są wszystkie pakiety etc. ale nie wydaję mi się by ubuntu był optymalizowany pod względem rozmiaru zajmującego na dysku, a cały czas mówimy o małym serwerze, np openwrt.
    Jestem przeciwnikiem ubuntu, sam kilka lat spędziłem na gentoo (jako workstation i serwer) teraz debian.
    Ubuntu zainstalowałem u swojego ojca, który jedynie wie jak zrobić przelew i gdzie włączyć kompa. Do tego ten system jest idealny.

nie mam zamiaru sie tu sprzeczac i nurkowac w offtop'a
    faktem istotnym dla tej dyskusji jest Twoje podejście:
    najpierw gloryfikujac "Lubię zunifikowaną obsługę w konsoli"
    pozniej podpierajac wypowiedzi swe bezpieczenstwem i wsparciem
    generujesz tu haos ktory ma na celu tylko jedno: promocje wlasnego ego..
    co to jest zunifikowaną obsluga ? -jakias app w ncurses czy skrypt bash'a w dialog (gui) do konfigurowania??, jeslu laty bezpieczenstwa wychodza na kernel 2.6.xx to tylko dla debiana||gentoo ??, ludzie jak łatają wlasne apz'y to tez tylko pod deb ?, aptitude||netstat jest inne ??

facet nie chce stawiac na nowo "normalny server", wiec nie chce sie wglebiac w temat chce szybkiego gotowca, niekoniecznie skomplikowanego, wiec
    distro typowo "serverowe' z 'fajnymi konfiguratorami' GUI,
    wiec jezeli nie mysli o embended to ciezko bylo by dostac pendrive 5000Mb a
    na 1-2Gb to juz kosmos, mozna sobie poinstalowac bardzo duzo pakietow
    a jak leza zainstalowane to nie boli to flash'a...
    linux to system dla ludzi z otwartym umyslem,
    jezli ktos sie lepiej poczuje dodajac siebie do plugdev czy uzywajac netconfiga
    to jego sprawa, ja nie mam zamiaru byc administratorem wlasnego systemu zycie me cale bo mnie to nie bawi, a jak potrzeba to mam na partycji slackware i sobie sam wyedytuje /etc/. -to dopiero bedzie zunifikowane..
    dlatego stukam z ubuntu, spolecznosc /tych normalnych uzytkownikow/ jest normalana i zawsze chetnie pomoga, podpowiedza, spolecznosc ubuntu nie jest mala wcale, faq od gentoo w 98% wiedze tam zawarta zastosujesz bez problemu,
    bo sa to te same aplikacje, opakowanie czyli dystrybucja jest tylko inna,
    polecam jednak angielsko jezyczne fora, gdzyz na polskich bardzo czesto wpada sie na takich super-user'ow z przerostem ego, ktorzy walkuja temat tylko po to by "popławić sie w swojej boskości", przecagajac 'prawde/fakty' na swoja strone
    wprowadzajac ludzi w blad!.

absolutnie zgadzam sie z powyzszymi wypowiedziami
    zakup czegos nowego to openwrt,
    jak to ibm_arch to moze slax ? -na memory stick, bez natywnego systemu plikow ale jest

__takie jest moje zdanie.
    Jarosx9
    Level 35  
    Gentoo chyba umiera i większość tych faq jest mocno przestarzała, z tym systemem sobie na pewno nie poradzi.
    User removed account
    User removed account  
    wtl
    Level 11  
    Witam,
    Każdy "mały" system ma swoje plusy i minusy i nie ma jednego faworyta w tym temacie. Jeśli jednak chcesz szybko uruchomić serwer mieć łatwy i szybki dostęp do podstawowej konfiguracji z poziomu przeglądarki polecam projekt TurnKey Linux www.turnkeylinux.org Są to specjalne kompilacje (bazujące na Ubuntu Server) przeznaczone do konkretnych celów idealnie nadają się do uruchomienia na terminalach i wolnych "maszynach". Osobiście używam TurnKey i jestem zadowolony.
    Pozdrawiam.
    Tommy82
    Level 41  
    Ja jestem zdania ze nie ma co kombinować.
    Pomysł z embedded serwer jest co najmniej bardzo dobry o ile się nada do założonych celów.
    Co do serwera to polecam debiana + nginx chyba ze apache jest z jakiś powodów konieczny. Debian ma ten plus ze jest oklepany z każdej strony jak u 100 letniego kowala kowadło i w razie porblemów szybko można znaleźć w necie pomoc w oparciu o już istniejące materiały i przy odrobinie determinacji rozwiązać porblem.
    User removed account
    User removed account  
    skynet_2
    Level 26  
    Mogę polecić debiana stable, 14MB ramu zajmuje base system + zależy co dokładnie chcesz uruchomić[jaka baza danych itp].
    User removed account
    User removed account  
    blue_17
    Level 32  
    Witam mi się spodobał ten FreeNAS bo daje możliwość konfiguracji przez przeglądarkę www, czyli nawet karta graficzna nie jest potrzebna na serwerze :?:

A czy na tym mogą działać wszystkie moduły jak w apaczu czy tylko stricte do udostępniania danych jest ten system :?:

Bo do większych zastosowań się nie nadaje

A może jakiś poradnik istnieje do jego instalacji i konfiguracji :?:

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Słonik1963
    Level 16  
    Witam.

@Paniki - serwerek na LightTPD sprawuję się bardzo dobrze, nie ma żadnych problemów z jego współpracą tak z PHP jak i z bazą danych (stawiałem taki w zestawieniu: Debian, LightTPD, PostgreSQL i Oracle - i działał znakomicie).

Hardware na którym to robiłem to: PIII 700MHz, HDD 10GB, RAM 386 MB ECC (pozwlała na to płyta) - działa do tej pory bez problemów.
    Wcześniej "ożeniłem" ten układ na PI 200MHZ z 128MB RAM i tez działał (po odpowiednich modyfikacjach - czytaj kompilacji pakietów).

Stawiałem też FreeBSD w takim układzie (na P133) i tez "chodził bez problemów (oczywiście kompilacja pakietów i budowanie świata "trochę" trwało - jednak opłacało się).