Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujniki PT100 i siemens Logo - niepewny odczyt temperatury

Los_sandalos 18 May 2011 09:35 5537 8
  • #1
    Los_sandalos
    Level 27  
    Witam, mam następujący problem:
    mam 6 czujników PT100 podłączonych do 3 kart dedykowanych do tych czujników do LOGO. Czujniki podłączone 3 - przewodowo ekranowanym przewodem o długościach 15 - 30 m. Przewody od czujników idą osobnym korytkiem metalowym (z deklem) po blaszanej, uziemionej konstrukcji hali. Nie ma w pobliżu żadnych przewodów mocowych.
    Problem polega na tym, że odczyt temperatury ulega ciągłym wahaniom o 3-4 stopnie na każdym z czujników. Ekran przewodów podłączony jest do zacisków PE na kartach sterownika a te bezpośrednio do płyty montażowej w szafie.
    Myślę o jakimś dodatkowym rezystorku i kondensatorku na wejściu karty - nie zależy mi na dokładnej wartości temperatury ale na stałym odczycie. Generalnie układ ma za zadanie wyłapywać kilkustopniową różnicę temperatury między czujnikami i odpowiednio załączać wentylatory mieszające więc jak oszuka o 2 -3 stopnie to się nic nie stanie ale wszystkie czujniki muszą się zachowywać podobnie.

    Z góry dziękuję za pomoc, dzwoniłem do siemensa ale nie potrafią mi pomóc, może na forum ktoś mi coś podsunie.
  • #2
    pafciowaw
    Automation specialist
    Wejścia analogowe są typu napięciowego (0-10V) więc można zwiększyć ich bezwładność przez równoległe dodanie pojemności (tak jak proponujesz rezystor ograniczający prąd + kondensator). Te 3-4 stopnie to zmiany o 0,03-0,04V (niewielkie ale wpływające na wynik pomiaru)
    Można również sprawdzić czy zasilanie LOGO+AM2 jest na stabilnym poziomie (+24V?).
    Kolejna możliwość: rozbudować program o uśrednianie wyniku w dłuższym czasie (tzw. filtr analogowy wejścia pomiarowego)
  • #3
    Los_sandalos
    Level 27  
    Problem w tym, że wejścia analogowe są typu PT100 a nie 0-10 V. Nie wiem, czy mogę dodać ajkiś kondensatorek - nie chcę czegoś spalić.
  • #4
    roks
    Automation specialist
    Witam

    Kilka pytań :
    1. Czy na pewno ekran przewodów do czujników uziemiony jest tylko z jednej strony ( tak jak piszesz ) ?
    2. Sterowanie wentylatorów - załączenie bezpośrednie ?
    3. Czy w szafie masz zamontowane jakieś falowniki ?

    Dla diagnostyki odłączyłbym czujniki od sterownika i sprawdził rezystancję czujników , czy też się waha ?

    pozdrowienia
  • #5
    Los_sandalos
    Level 27  
    Ekran jest na 100% podłączony tylko z jednej strony - sam zakładałem, przewód jest odizolowany ok 20 cm od sterownika, sygnał jest podany na karty bezpośrednio, nie przez złączki. Wentylatory (3x0,55 kW) sterowane bezpośrednio, wahania odczytu występują nawet przy niepracujących wentylatorach.
    W szafce nie ma żadnego falownika, jedynym urządzeniem z przetwornicą jest zasilacz LOGO 2,5 A 24 V. Myślę, czy coś dało by zbocznikowanie PT100 rezystorem np. 47k? NAjwiększy problem, że instalacja jest 400 km od Poznania i jak tam pojadę to muszę to zrobić tak, aby było ok.
  • #6
    kk.2000
    Level 26  
    Daj sobie spokój z rezystorem 47k bo NIC nie da. Jeśli chcesz wyrównać charakterystykę zapodaj równolegle kondensator met. prób i błędów zaczynając od 1mikroF.
    To nie wyrówna charakterystyki w pełni więc zrób w programie uśrednianie 100 wyników pomiaru.
    Koniec tematu.

    (nie mam fabryki bez falowników ale choć są wyłączone to i tak pływanie PT100 występuje. Napięciowe pomiary nie sprawdzają się na fabryce!
  • #7
    bestsim
    Level 2  
    Mam podobny problem z odczytem wartości temperatury w LOGO. Czy w jakiś sposób poradziłeś sobie z tematem. Jeżeli tak proszę napisz jak to rozwiązałeś.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #8
    pm.001
    Electrician specialist
    Witam
    W takiej sytuacji proponuję odpiąć ekran. Wiem że jest to wbrew logice ale kiedyś przy cz. temp. NTC 10 pomogło (co prawda było to połączone z wpięciem kond 10-22nF). Same czujniki PT w układzie 3 lub 4 przewodowym są dokładnym i stabilnym źródłem sygnału (sprawdzone w ciężkich warunkach przemysłowych).
    W skrajnym przypadku proponuję rozważyć wymianę portów PT na porty analogowe (np. 4..20mA) a do głowic czujników domontować przetworniki R/I. Zdaję sobie sprawę że taka zmiana generuje całkiem spore koszty ale coś za coś. Można też próbować (tylko czy logo to zrobi?) wstawić do softu moduł ograniczający dopuszczalne zmiany sygnału w jednostce czasu.
    pozdrawiam
    pm001
  • #9
    Los_sandalos
    Level 27  
    Witam, w piatek byłem w Szczecinie i muszę z wielką przyjemnością stwierdzić, że problem rozwiązałem ;) Powodem wszystkich cudów było niepodłączenie przeze mnie minusa zasilacza do PE. Wpadłem na to odpinając właśnie Ekran - po odpięciu (aby łatwiej dojść do przewodów sygnałowych na karcie) zauważyłem znaczny spadek "pływania". Podłączyłem minus zasilacza do PE i cały problem zniknął ;)
    Przedtem próbowałem z rezystorami bocznikującymi Pt100 (bez rezultatu) oraz kondziami 1uF (istniała widoczna poprawa odczytu).
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi ;)