Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poczwórna końcówka mocy Andrzeja-N

Andrzej-N 10 Nov 2004 13:05 12273 45
  • Jest to konstrukcja z przed kilku lat co po zdjęciu obudowy stało się bardzo widoczne.
    Koncepcja minimalistyczna (ówczesna fascynacja NADem) zakładała ograniczenie do niezbędnego wszystkich prac mechanicznych. Stąd gotowa obudowa Diory 30x6x20cm, płyta czołowa surowa, jedynie tylny panel wykonany samodzielnie. W środku cztery "monobloki" z TDA1514 w typowej aplikacji producenta. Teoretycznie 4x50W na 4Ohm, w praktyce ze względu na trafo 150VA sumaryczna moc nie przekracza 75W - domysł, bo nie mierzyłem.
    Gra to tak jak TDA1514 pozwala, czyli przyzwoicie.
    Jest to jedna z nielicznych moich konstrukcji, która wyszła z pudełka po butach i zamieszkała w całkowicie skończonej obudowie.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Andrzej-N
    Level 15  
    Has specialization in: elektroakustyka
    Andrzej-N wrote 157 posts with rating 10, helped 2 times. Live in city Katowice. Been with us since 2003 year.
    elektronik8
    Level 19  
    Fajny sprzęt naprawde , ale jak dla mnie to troche mała moc :) ale i tak pewnie nieżle daje:)ja planuje zrobić 2X150W przy 8R na TDA7294 jako konstukcja estradowa w obudowie obitej kocem:)
    Ptolek
    Level 36  
    Nie wiem jaką sprawność ma ten wzmacniacz, ale wydaje mi się że ten radiator jest za mały do takiej mocy. 2x75W to najwyżej mocy muzycznej może być. Do mechaniki nie mam zastrzeżeń :)
    Andrzej-N
    Level 15  
    Transformator ma 150W, sam wzmacniacz gdzieś połowę z tego. Wzmacniacz pracuje w mieszkaniu w bloku i do tego był przeznaczony. Miał być częścią kina domowego po uzupełnieniu o suba aktywnego. Jednak koncepcja się zmieniła. Przy podłączeniu do dwóch kolumn z GDN 25/60/1 8Ohm słyszę go przy otwartych oknach będąc ok. 70-80m od bloku. Wtedy przyspieszm.
    ALTON
    Level 38  
    Więc małe trafo nie przeszkadza w uzyskaniu ładnej mocy :).Bardzo mi sie podoba ten wzmacniacz...naprawde śliczna robota!
    zippermann
    Level 15  
    Fajny wzmaczek.
    Kończę właśnie podobną konstrukcję jako napęd do k. domowego, które aktualnie projektuję....
    Radiator trochę mały. Ja mam duużo większy i się grzeje przy pełnej mocy.
    :arrow: stroboskop1 - nie ściągaj :)
    Andrzej-N
    Level 15  
    Rzeczywiście radiator na granicy wytrzymałości. Ale TDA1514 mają wewnętrzne zabezpieczenie termiczne. Nie miałem nigdy okazji testować go na pełną moc - brak czterech głośników odpowiednio wytrzymałych. Najczęściej jest wykorzystywany w połowie, czyli jako wzmacniacz stereo i wtedy się grzeje ale nie parzy. Grzeje się trochę nawet bez sygnału. Dla mocy ok. 75W i to osiąganej sporadycznie radiator wydaje się wystarczający. W założeniu miał napędzać cztery głośniki po 20W i posiadać pewien zapas mocy.
    ALTON
    Level 38  
    Hmmm jedno pytanie.Podczas używania jako stereo 2 pozostałe TDA1514a chodzą?.Z budowy wynika że tak.Nie warto zaaplikować jakiegoś przełączania 2/4 kanały?.Po przełączeniu na 2 wyłączy automatycznie 2 pozostałe TDA i oszczędzisz na grzaniu :)

P.s czy to trafo jest ze sklepu BNS na tysiącleciu ?? :)....Troszke drogi od mojego domu ,przez auchan (mostek nad rawą ;) )....Blokowisko koło armi krajowej ;) hehehe
    Andrzej-N
    Level 15  
    Minimalizm mechaniczny wykluczył wszelkie przełączniki, co ekonomicznie może być nie rozsądne. Ale coś za coś. Wzmacniacz jako emeryt pracuje już tylko na pół etatu. Dwie nieużywane końcówki są także włączone, pobierają jakiś tam prąd spoczynkowy, trochę się grzeją i czekają na lepsze czasy. Na zdjęciach nie za bardzo widać, że TDA1514 nie są wlutowane tylko wsadzone w podstawkę. Kierując się zasadą, że elementy łatwo wymienialne psują się sporadycznie, niezgodnie ze sztuką montażu wsadziłem układy mocy w dość liche gniazda. Umożliwia to ich szybką wymianę lub zamianę, czego jak dotąd nie musiałem robić (cholera, żebym tylko nie wykrakał!).
    Tak, trafo zamówione u Gienka w "kukurydzy".
    Pozdrawiam Kolegę, też znam z dzieciństwa plaże tej wspaniałej rzeki tylko jakieś 5km w dół.
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Urzadzenie podoba mi sie, ale mam pare zastrzezen ;) Prostota konstrukcji jest jak najbardziej w porzadku - ale co to za kabelki? Wiem, ze prady niewielkie, jednak sama koncowka nie jest az tak tragiczna, zeby glosniki laczyc poprzez takie kabelki, na dodatek nie oznaczone - po odczepieniu nie wiadomo czy sie uda we wspolnej fazie podlaczyc obie kolumny, nie mowiac co by bylo przy 4...0,75mm kwad. z plecionki beztl. kosztuje juz od 90 gr za metr - a od razu bedzie inaczej wygladalo.

Sie doczepilem jak ;)

Dlaczego braklo podkladek tej samej srednicy przy srubach na radiatorze? (jestem upierdliwy, tak mam dzis kaca).
    Problem wentylacji rozwiaze maly wentylatorek procesorowy przyklejony superglutem do srodka radiatora i ograniczony dobranym rezystorkiem - 8zl. :)

Aha - bardzo mozliwe, ze wykonam podobne urzadzonko, ale wykorzystam, jak juz uczynilem, uklad korektora graf. (nie sa takie znowu tragiczne te unitrowskie).
    Andrzej-N
    Level 15  
    Te paskudne zielone kabelki, do tego jeszcze dość długie są zakamuflowanym zabezpieczeniem wzmacniacza i głośników przed nieprzewidywalnymi i niepoczytalnymi działaniami syna. Układ często jest karmiony przydźwiękiem, sprzężeniami i sygnałami niewiadomego pochodzenia. Poprzez kompa podłączona jest gitara wymagająca solidnego remontu przynajmniej w części elektrycznej. Nie stosuję natrętnej pedagogiki z nadzieją, że zostaną wykorzystane doświadczenia z popełnionych błędów. Tylko dlaczego tak ich wiele?
    A podkładki były, ale się pogubiły.
    Była opcja z wentylatorkiem, tyle że się nie mieści, 30x6x20 cm z zewnątrz. Możę i dobrze bo wtedy przejął by funkcję odkurzacza.
    timon125
    Level 24  
    wzmacniacz wygląda dość ładnie.Wymień trafo na wieksze to będzie jeszcze lepiej!Mam zamiar wyprodukować sprzet 2x200W4Ω ale jest narazie w fazie produkcji jak skończe to ją wysle na te stronke
    Andrzej-N
    Level 15  
    Większe trafo nie wejdzie. Na zdjęciu widać jak trafo jest wpiłowane w boczny element konstrukcyjny obudowy.
    ALTON
    Level 38  
    Andrzej-N możesz mi jeszcze powiedzieć gdzie zdobyłeś ten świeży przód do tej obudowy??.Z tego co wiem ona pochodziła z WS315 albo 311.
    Andrzej-N
    Level 15  
    Cześć Alton - płytę czołową kupiłem na giełdzie elektronicznej jeszcze w Dąbrówce Małej. Firma handluje obudowami własnej produkcji m.in. kompatybilnymi z Diorą Dzierżoniów. Mieści sie w Gliwicach a jej wyroby są w większości sklepów elektronicznych, także w BNS-ie
    -RoMan-
    Level 42  
    Andrzej-N wrote:
    Jest to konstrukcja z przed kilku lat co po zdjęciu obudowy stało się bardzo widoczne.
    Koncepcja minimalistyczna (ówczesna fascynacja NADem) zakładała ograniczenie do niezbędnego wszystkich prac mechanicznych. Stąd gotowa obudowa Diory 30x6x20cm, płyta czołowa surowa, jedynie tylny panel wykonany samodzielnie. W środku cztery "monobloki" z TDA1514 w typowej aplikacji producenta. Teoretycznie 4x50W na 4Ohm, w praktyce ze względu na trafo 150VA sumaryczna moc nie przekracza 75W - domysł, bo nie mierzyłem.

A ja będę przekorny i będę Cię chwalił ;-P

1. Wbrew pozorom radiator nie jest za mały - TDA1514 potrafią pracować w naprawdę wysokich temperaturach bezboleśnie a gorący radiator... lepiej odprowadza ciepło (znacznie maleje jego rezystancja termiczna). Sprawdone przez długie lata eksploatacji 'pająka' 2 * TDA1514 z kitów, przykręcone do tak śmiesznie małego radiatora, że na pierwszy rzut oka nie miało to prawo działać a jednak działało sprawnie pomimo radiatora rozgrzewającego się niemal do 100 stopni :-)

2. Trafo 150W też nie jest za małe. Przy słuchaniu muzyki _średnia_ moc pobierana z zasilacza jest wielokrotnie mniejsza niż moc szczytowa. Stosowanie małych, 'okradzionych' z miedzi i żelaza, transformatorów jest od ładnych kilkunastu lat powszechną praktyką we wzmacniaczach. To ma służyć słuchaniu muzyki a nie czystego sinusa godzinami.

RoMan
    piterek-23
    Level 33  
    Witam :)
    Mam takie pytanie (sorki ze podpinam sie)
    Mam amplituner do kina domowego pioneer vsx-409rds niby to ma 5x80W (niby) do kina jest ok, przy muzyce wysiada.Mam kolumny 2x220W,moc max 400W,czy mozna zrobic do tego jakas koncowke mocy aby pociagnac te glosniki,sygnal by wychodzil z tego amplitunera przez ta koncowke no i do tych glosnikow.To mialo by byc 2x tylko na przod(ale zamieszalem) :)
    z gory wielkie dzieki
    Pozdrawiam
    Andrzej-N
    Level 15  
    Końcówki mocy stosowane są dość powszechnie n.p. na estradzie. Istnieje wiele rozwiązań, należy tylko poszukać. Kopiowanie mojej ze względu na względnie małą moc, w Twoim przypadku jest nie celowe.
    Powodzenia
    Andrzej-N
    piterek-23
    Level 33  
    A jak to sie fachowo nazywa ??
    I czy dobrze kombinuje zeby do amplitunera (tam gdzie normalnie podlacza sie glosniki) podlaczyc taka koncowke i do niej dopero glosniki ??
    plik4
    Level 26  
    a ja mam pytanie co do kosztów ile jedden taki modul koncowki kosztuje ?? Jak to podlaczyc aby mialo wieksza moc ?? Np po 4 koncowki takie na kanal. Jaka moc mozna z czegos takiego uzyskac??
    Andrzej-N
    Level 15  
    TDA1514 kosztuje od 12,00 PLN. Większą moc ,teoretycznie 4x można uzyskać w układzie mostkowym dającym podwojenie napięcia wyjściowego. Jednak ze względu na ograniczenie prądowe i mocowe samego układu uzyskiwana moc jest podwojona. Dla 2xTDA1514 jest to 100W. Układ taki opisywany był w Elektronice Praktycznej. Aby z mojej poczwórnej końcówki uzyskać 2x100W należy na wejściach zastosować odwracacze fazy i przede wszystkim wymienić transformator na 400 watowy, oraz zapewnić odpowiednie chłodzenie układów.
    PANCIO WIŁ
    Level 22  
    Kozackie przewody od głośników.
    Bez bubla.
    Andrzej-N
    Level 15  
    Przewody: czytaj wyżej!
    plik4
    Level 26  
    a mnie chodzi o moc 4X 150-200W. Bo chce zrobic te tuby EQT a w nich GDN 25-100 Stx'a ale musze miec czym to napedzic na poczatek robie cztery wiec chce zrobic jeden wzmacniacz 4X150-200W lub dwa wzmaki po 2x150-200W. Czy da rade ?? Jak sadzicie jak moc do glosnikow czy nie zaduzo ??
    poeta5
    Level 23  
    Kiedyś chciałem zrobić wzmacniacz na tym układzie, ale użytkownicy elektrody odradzili mi to, że żekomo wybucha!!! Czy to prawda. I gdzie ty to kupujesz bo już od dawna tego nie widziałem
    piterek-23
    Level 33  
    A co myslicie o takiej koncowce ???
    2 kanaly, na jeden kanal przypadlo by zmostkowane 2xtda7294
    I teraz moje pytanie znalazlem na allegro plytki do zmostkowanego tda,czyli plytka(schemat niby gratis) jest tda jest, ale czy jeszcze cos potrzebuje do takiej koncowki po za transformatorem (jaki on mialby byc)
    Popak
    Moderator on vacation ...
    piterek-23 wrote:
    I teraz moje pytanie znalazlem na allegro plytki do zmostkowanego tda,czyli plytka(schemat niby gratis) jest tda jest, ale czy jeszcze cos potrzebuje do takiej koncowki po za transformatorem (jaki on mialby byc)

tranfo minimum 200W do tego mostek i kondy i jakis potenciometr i duzeeee chłodzenie :) bo ta kostka w mostku ładnie sie poci :)

Pozdrawiam
    Logan
    Level 30  
    popak20 wrote:
    piterek-23 wrote:

tranfo minimum 200W do tego mostek i kondy i jakis potenciometr i duzeeee chłodzenie :) bo ta kostka w mostku ładnie się poci :)

Pozdrawiam

2xTDA na kanal x 2 (ilosc kanalow) to wychodzi 280W + straty to trafo jakies 500-600W. Z reszta poszukaj bo bylo walkowane.
    PS po ile sa te plytki na allegro ? moze jakis KIT bedzie bardziej oplacalny ?