Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz samochodowy do laptopa robi zwarcie, pali bezpiecznik we wtyczce

18 Maj 2011 12:11 3520 4
  • Poziom 12  
    Witam

Mam taki tani zasilacz do lapka (pewnie chinol) i zasilałem nim jakiś stary model acera. Działał prawidłowo choć trochę się grzał. Pożyczyłem go kilka razy znajomemu i niestety już nie działa. Od razu po włączeniu (nawet bez obciążenia go lapkiem) pali bezpiecznik we wtyczce samochodowej. Sam przewód sprawdziłem miernikiem i jest ok, nie ma przebicia, wygląda jakby gdzieś na płytce zrobiło się zwarcie choć go nie widać. Co sprawdzać po kolei co mogłoby dać taki objaw (do sprawdzenia mam miernik i stację lutowniczą)? Na próbę przelutowałem już płytkę ale to nie pomogło. Zasilacz jest tani ale może spalił się jakiś drobny element i uda się go ożywić? Jeśli nie to zostaje śmietnik :)

Pozdrawiam

• RenexRenex
  • RenexRenex
  • Poziom 39  
    Skoro przelutowany to zimnych lutów chyba nie ma. Z widoku trochę trudno dociec jaki jest element miedzy przyłączem 12 V a komutatorem i tutaj warto sprawdzić. Przewody są dwa a ten na wyjściu też może być uszkodzony. I na początek klucze komutacyjne Q1 i Q2.
    Jakie są funkcje przełącznika i jego stan?
  • Poziom 15  
    Sorry za odkop z góry :)

Ale właśnie dopadło mnie to samo :) W tym samym wręcz identycznym chińskim sprzęcie :) Wydaje mi się, że zastosowano za słabe tranzystory i one zdechły. Podczas podłączania zaświeci się dioda na ułamek sekundy i pstryk po bezpieczniku. Orientuje się ktoś jakie bezpieczniki można tam zastosować zamiennie? Mocniejsze jakieś :)
  • Poziom 8  
    Odświeżam, ponieważ mam podobny problem: mam 3 spalone zasilacze uniwersalne, ale nie samochodowe tylko zwyczajne.

Czy bezpieczniki to te na drugim zdjeciu na których pisze uF 25v220uF? (jestem laikiem).

Jak wymienia się bezpiecznik w takim urządzeniu? Trzeba lutować?

Dzięki.
    Moderowany przez Olek II:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.