Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon MG5150 (PGI-525 PGI-526)- dopełnienie tuszu

seba694637 07 Apr 2012 12:03 89506 156
 • #61
  seba694637
  Level 16  
  destructor_0 wrote:
  Czy ktoś potrafi dać instrukcję jak w canonie zrobić z pomarańczowego czerwony? Mniejsza o inne barwy, chodzi mi o uzyskanie czerwonego.

  Ależ proszę bardzo !
  W mojej MG5150 mam tak czasem, po uzupełnieniu zbiornika.
  1.Sprawdź, czy odkleiłeś odpowietrzniki
  2. wyjmij złe tusze (w tym przypadku czerwony i żółty?)
  3. Musisz wyczyścić miejsce przepływu tych tuszy. Czyli od zbiornika do głowicy.
  4. Dotknij chusteczką wylot pojemnika, i poczekaj kilka sekund. Następnie złóż chusteczkę i przytrzymaj ją przez chwile w karetce z kąd wyjąłeś tusz (z głowicy trzeba wyciągnąć jak najwięcej tuszu.
  5. Teraz wkładamy pojemniki, dokładne czyszczenie.
  6. Drukujesz na zwykłej kartce a4/ 2x A5 zadęcie z linku w standardowej jakości (nie wysokiej ani szybkiej).
  Canon MG5150 (PGI-525 PGI-526)- dopełnienie tuszu
  7. Jeśli kolor nadaj jest zmieszany z sąsiednim wydrukuj ponownie.
  8. Jeżeli po trzech wydrukach jest źle, to trzeba zastosować inną metodę.
  9. I oczywiście test dysz.

  **Wszystko musisz zrobić szybko i sprawnie. Gdy głowica wyjedzie do wymiany tuszy robisz wszystko w max 4 minuty.
 • #62
  destructor_0
  Level 18  
  Zrobię to wieczorkiem. Dodam że na tym wydruku "sprawdzanie dysz" wszystkie kolory wydrukowane są prawidłowo, nie ma żadnych przerw. Natomiast wydruk tego rysunku który załączyłeś daje oczywiście pomarańcz zamiast czerwonego. no i niebieski nie wchodzi w taki fiolet jak na obrazku. Reszta wygląda ok.
 • #63
  Jurtv
  Level 20  
  A jaki zafarb widać na wydruku skali szarości ?
  Tak na oko to spróbuj dorzucić w sterowniku sporo magenty.(jakieś+30)
  Quote:
  **Wszystko musisz zrobić szybko i sprawnie. Gdy głowica wyjedzie do wymiany tuszy robisz wszystko w max 4 minuty.

  Dlaczego?
 • #64
  destructor_0
  Level 18  
  Jeśli chodzi o szary, ten z załaczonego wyżej obrazka to 2 i 3 rząd są identyczne można powiedzieć.
  Po dodaniu do magenty (a właściwie do amartynowego bo taki jest w opcjach) 30 niewiele się zmieniło, nadal pomarańcz, miejscami trochę inne przejście tonalne.

  Wykonałem te wszystkie czynności, zmienić się nic nie zmieniło jeśli chodzi o załączony obrazek "testowy". Ale w paincie porysowałem linie i koła w tym czerwony, pomarańczowy i takie tam. No i w sumie czerwony może być od biedy ale wyraźnie różni się od czerwonego jaki uzyskiwałem z oryginałów.

  Jeśli chodzi o czyszczenie wskazanych miejsc, to było tam czyściutko prawie, delikatne pozostałości po wyciągniętych tuszach, nic porozlewanego.

  No cóż, nic się nie wymyśli, tak musi być.
 • #66
  destructor_0
  Level 18  
  Zmienie jak mi się te skończą ;) Tak przyglądając się pojemnikom z tuszami, które są przezroczyste mam wrażenie że żółty podchodzi pod pomarańczowy ale może to złudzenie.

  Takie pytanie jeszcze mam, czy zostawiacie swojego canona w trybie czuwania, czy wyłączacie go? Czy w trybie czuwania może się zdarzyć przyschnięcie dysz? Bo coś czytałem że dopiero po wyłączeniu urządzenia zamykają się głowice chroniąc dysze przed zaschnięciem czy coś w tym rodzaju.
 • #67
  Jurtv
  Level 20  
  Po każdym wydruku głowica parkuje w stacji serwisowej i nie ma znaczenia czy drukarka jest włączona czy wyłączona. Jedynie gwałtowne odłączenie prądu, czy to przez wyjęcie wtyczki (jeszcze przed zaparkowaniem karetki) czy to przez ewentualną awarię sieci energetycznej w domu, może powodować problemy z zasychaniem, wynikające z niezaparkowania karetki.
  Sam nie wyłączam obsesyjnie drukarki, jeśli planuję w ciągu dnia wznowić druk. Nie lubię jak po włączeniu mieli bez potrzeby, chociaż ostatnio przy tanich tuszach nie zwracam na fakt wyłączania specjalnej uwagi. A niech sobie mieli, nawet lubię jak od czasu do czasu sama się poczyści czyścioszka. ;)
  Co do żółtego tuszu, to on w kartridżu, czy w butelce ma taki ciemny bardziej pomarańczowy kolor, ale drukuje czystym żółtym. :)
 • #68
  destructor_0
  Level 18  
  Chodzi mi o ten kawałek instrukcji urządzenia:
  Quote:
  Naciśnięcie przycisku WŁ. w celu wyłączenia zasilania powoduje automatyczne ukrycie dysz głowicy drukującej w celu zapobieżenia ich zaschnięciu. W przypadku odłączenia kabla zasilania od gniazdka elektrycznego lub przedłużacza przed zgaśnięciem kontrolki włączonego zasilania (POWER) głowica drukująca nie jest chowana, co może spowodować zaschnięcie lub zatkanie dysz.  Pamiętaj o postępowaniu zgodnie z tą procedurą przy wyłączaniu zasilania.

  :)
 • #69
  Jurtv
  Level 20  
  Wlaśnie o tym piszę w poście wyżej. Z tym że treśc instrukcji jest nieprecyzyjna. Dokowanie glowicy następuje ok. 20s po wydruku. Jeśli przed uplywem tego czasu naciśniesz przycisk wylączania to zanim nastąpi wylączenie, drukarka wykona procedurę parkowania i dopiero po tym wylączy się. Natomiast jeśli przed uplywem tego czasu wyjmiesz wtyczkę z prądu, glowica nie ma szans zaparkować. Po uplywie tych 20s glowica zaparkje i reakcja na przycisk wylączenia jest wówczas blyskawiczna, tak samo niczym nie grozi po tym czasie gwaltowne odcięcie zasilania.
 • #70
  User removed account
  User removed account  
 • #71
  seba694637
  Level 16  
  Sługa WSI wrote:
  Mam pytanie – czy w pamięci MG5150 jest jakaś strona testowa, na której znajdowałyby się pola kontrolne z kolorami podstawowymi i II rzędu (C+M, C+Y, M+Y)?

  Tak.
  1. Standardowo-poprzez wydrukowanie testu dysz
  2 Tryb serwisowy (win xp +Canon Service tool v2000)

  Dodam, że w trybie serwisowym drukarka drukuje dokładniej, dzięki czemu można precyzyjniej wyrównać głowicę, czy ją wyczyścić.
 • #72
  rzepa84
  Level 9  
  Witam, może ktoś wie gdzie można kupić tusz SkyHorse w większych butelkach? Na allegro są tylko zamienniki. Jeżeli jest już niedostępny to jaki tusz polecacie kupić do uzupełniania kardridży cli-526?
 • #73
  User removed account
  User removed account  
 • #74
  destructor_0
  Level 18  
  Kiedy używany jest tusz CLI-526bk (cienki czarny)? Czarny gruby się skończył, kolory są po połowie a ten ani drgnie. Mam 5250.
 • #75
  rzepa84
  Level 9  
  Powinien być używany do wydruku zdjęć - mieszać się z innymi kolorami. Gruby PGI-525 jest do tekstu i drukowania na czarno.
 • #76
  KBRoman
  Level 10  
  W tym wątku polecacie tusze SkyHorse, ale są drogie na allegro z chipem 26 bez 13, w butlach w ogóle nie ma.
  Czy koś może polecić jakieś inne. Czytałem, że PrintLaby są nie złe.
  Może ktoś używał jakiś tuszy przez dłuższy czas?
 • #77
  Jurtv
  Level 20  
  PrintLabami drukuję od prawie roku. W użyciu ósmy komplet. Po ręcznych ustawieniach w sterowniku uzyskałem bardzo dobre rezultaty kolorystyczne łącznie z dobrym odwzorowaniem skali szarości. Ze względu na koszty, drukuję głównie na papierach nazwanych przez dystrybutora "papierdozdjec"
  Rezultaty kolorystyczne są takie same zarówno na satynie SG201 Canona jak i na satynie ze wspomnianej wyżej firmy. Oba materiały są na podłożach PE.
  Schody zaczynają się gdy weźmiemy pod uwagę trwałość wydruków i odporność na warunki atmosferyczne.
  Wodoodporoność jest porównywalna i dopiero po kilku godzinach moczenia w wodzie atrament zaczyna lekko puszczać, głównie cyjan.
  Z kolei testy na UV wyszły zdecydowanie gorzej na papierach z firmy "papierdozdjec" , Canon SG201, po ok 10 dniach wystawienia na letnie słońce zmienił barwy widocznie, ale do zaakceptowania. Natomiast wydruk na "papierdozdjec" zrobił się całkowicie brązowy. Wszystko to z tuszem PrintLab. Te same próbki chronione przez szkło nie zmieniły w tym czasie barwy.
  Mam jeszcze jedną próbkę na papierze Emteca i do tej pory (2 tygodnie naświetlania) zarówno wystawiona bezpośrednio na działanie słońca jak i pod szybką antyramy nie zmieniły barw. Próbka drukowana była atramentem oryginalnym Canona.
  Reasumując, przy użyciu atramentu PrintLab, można śmiało drukować do albumu. Wydruki na ekspozycję lepiej drukować tym tuszem na dobrym papierze np. SG201 (GP501 Canona reaguje na słońce jeszcze szybciej niż "papierdozdjec")
  No i bezwzględnie eksponować zdjęcia chronione przez szybę lub grubszą (2-3mm) pleksę.
 • #78
  User removed account
  User removed account  
 • #79
  Jurtv
  Level 20  
  Chipy mam z zestawu CISS z atramentem Ink_Mate. Otóż ten zestaw u mnie drukował tylko czarnym pigmentowym, pozostałe CMYK barwnikowe nie udało się zmusić do druku. Po tym zestawie mam samoresetujące się chipy. Po każdym przełożeniu liczą od nowa.
  Korzystam z papierów na podłożu PE:
  satyna-PF240SATPE
  satyna-PF270SATPE
  satyna-PF300SATPE
  wysokopołyskowy-PF240WPPE
  Testy na UV robiłem na PF240SATPE i PF300SATPE
  Ostatnio kupiłem jeszcze satynę na papierze, 180g/m2 do druku prostych grafik, wydrukowałem zdjęcie na tych samych ustawieniach co zawsze i wydruk jest bardzo dobry. Faktura powierzchni nie jest już taka szlachetna perłowa jak tych na podłożu PE. Taka sobie zwyczajna półmatowa satynka.
  U siebie nie zauważyłem jak piszesz powiększania punktów. Wydruki testowe drukowane na papierach papierdozdjec i SG201 nie różnią się, drukowane przy tych samych ustawieniach drukarki. (nośnik: Photo Paper Plus Sami-gloss, jakość-wysoka+ ręczne ustawienie koloru)
  Tusz PrintLab do MG5150 sprzedawany jest jeden nieco droższy w pudełkach, drugi ciut tańszy bez pudełek. Sam sprzedawca poinformował mnie, że poleca ten w pudełkach, jako pewniejszy od stałego dostawcy.
  Nie zauważyłem też złej jakości czarnego pigmentu do tekstu. Drukuję tekst w trybie szybkim i wykazuje się dobrą ostrością.
 • #80
  User removed account
  User removed account  
 • #81
  Jurtv
  Level 20  
  Faktycznie jest tak jak piszesz. Miałem jeszcze w zbiorach kartkę z testem dysz zrobioną na oryginałach Canona i po porównaniu z tuszem PrintLab, wyszło u mnie tak samo jak u Ciebie. To nie jest tusz pigmentowy. Przy zwykłym tekście nie zauważyłem, bo specjalnie się nie przyglądałem z tej racji, że akurat druk tekstu nie jest dla mnie najważniejszy. Nie zmienia to faktu, że PGBK nijak nie jest atramentem pigmentowym, chyba że jakieś popłuczyny.
  Ciekawe czy czarny tusz który mam z kompletu z CISSem jest pigmentowy. Tylko, że nie specjalnie mam ochotę lać do kardridża nawet jak by się okazało że jest.
  Kupujesz ten tusz w pudełeczkach, czy luzem?
 • #82
  User removed account
  User removed account  
 • #83
  Jurtv
  Level 20  
  Napełnij zużyty pojemnik, trzeba by tylko przeczyścić go jakimś płynem udrożniającym. Tak samo głowicę warto przeczyścić przed montażem kartridża.
  Też mam czarny pigment InkTeca konfekcjonowany do drukarek HP, w 40ml plastikowych buteleczkach. Ale teraz po tym doświadczeniu z "pigmentem" PrintLaba, to już nie mam pewności czy to aby pigment. Musiałbym mu się dokładniej przyjrzeć.
  Przy okazji zakupu papieru "papierdozdjec" kupię na próbę jedną sztukę PGI-525PGBK bez chipa, może będzie w środku pigment, chociaż wątpię w to.
  edycja:
  Rozmawiałem przed chwilą ze sprzedawcą w firmie PrintLab i przyznał, że w kardridżach zarówno CLI-521BK / CLI-526BK black jak i PGI-520BK / PGI-525PGBK black jest tusz barwnikowy. Mają czarny pigment w buteleczkach 500ml.
 • #84
  User removed account
  User removed account  
 • #85
  krpysz
  Level 9  
  Witam!

  Jestem TOTALNIE początkującą osobą w sprawach drukarek. Nigdy nie potrzebowałem ich używać więc tego nie robiłem. Zakupiłem nie dawno drukarką CANON mg 5150. Jak wiemy jest to drukarka posiadająca 5 osobnych zbiorników.
  Nie chcę póki co drukować na zamiennikach (chyba ze ktoś tutaj mnie przekona?) a nie rozumiem do końca działania osobnych pojemników z CZARNYM tuszem

  Póki co wyczytałem, że jeden jest jedynie do drukowania tekstu. Zauważyłem też, że nawet kiedy drukuję w odcieniach szarości, wykorzystywane są tusze kolorowe.

  Moje pytania zatem są następujące:

  - korzystam głównie z druku czarno białego - jak mogę używać do niego TYLKO czarnego tuszu? Nie znalazłem takiej opcji nigdzie...
  - jak sprawić, aby drukarka drukowała, kiedy skończy się jeden z czarnych tuszy? Czy może zawsze muszę mieć pełne oba czarne tusze?
  - Czy jest jakiś sensowny, "zdrowy" sposób na zoptymalizowanie kosztów drukowania, nawet przez zamienniki?

  Będę wdzięczny za rady.
 • #86
  User removed account
  User removed account  
 • #87
  krpysz
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za dokładne wyjaśnienie, jednak mam z tym mały problem. Nie wiem czy to wina softu, czy tego że po prostu nie mogę znaleźć opisanych opcji, ale u mnie okno wygląda jak w załączniku i nie ma na nim własnie wyborów które podałeś w punktach :(

  Byłbym wdzięczny za jeszcze trochę pokierowania mnie za rękę w dobrym kierunku.

  Co do pytania o moje preferencje drukowania, drukuje głównie tekst - dokumenty różnego rodzaju, nic wymyślnego.
 • #88
  User removed account
  User removed account  
 • #89
  krpysz
  Level 9  
  Ach rozumiem! Dziękuję. Zatem z mojej strony wygląda sprawa tak, że od początku miałem takie ustawienia. Nigdy nie drukowałem dwustronnie, zawsze w odcieniach szarości oraz na zwykłym papierze. Z tą różnicą, że nie w tej zakładce a w następnej (Główny). Jeżeli jednak nie robi to różnicy w której zakładce się te ustawienia włączy, to nadal traciłem oba tusze na druku tekstu. Najpierw straciłem mniejszy, teraz kończy się już większy oraz żółty :|

  Po reszcie zaczynam uważać, że nie wybrałem dobrej drukarki :)
 • #90
  User removed account
  User removed account