Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz ATX (wersja mini) zawyżone +5 i zaniżone +12 (nieznany producent)

Gżehó 18 May 2011 16:06 2783 5
 • #1
  Gżehó
  Level 21  
  Witam

  Problem dotyczy zasilacza ATX pochodzącego z komputerka mini-itx, niestety jest problem z identyfikacją producenta, jedyne co wskazuje na jakikolwiek model to 99021 i w prawym dolnym rogu ching-sheng, czy ktoś taki produkował zasilacze? Nie spodziewam się cudów, jest to jakaś dziwna egzotyka, bez własnej obudowy, montowana bezpośrednio w malutkiej obudowie dla płyty mini-itx (oczywiście producent nieznany)

  To tyle wstępu, teraz usterka. Otóż prawdopodobnie zbyt wysoka temperatura spowodowała wylanie kondensatorów po stronie wtórnej, dalsza eksploatacja doprowadziła do uszkodzenia jednej z diod (ultraszybka-prostownicza UF2003) w miejscu zaznaczonym na zdjęciu. Dioda została zastąpiona modelem BYT03-400 i działa, jednak poziomy napięć są niedopuszczalne:
  +12V zaniżone do 11,65V - 11,82V
  +5V zawyżone do 5,19V (początek pracy) - 5,24V (na takim poziomie zazwyczaj się po chwili ustala)
  +3,3V zawyżone 3,41V
  +5Vsb w zasadzie wzorowe 4,99V


  Generalnie cudów nie oczekuję, schematów do tego chyba nikt na świecie nie widział, może jednak ktoś jakimś cudem wiedział będzie co jest przyczyną niepoprawnych napięć. Żeby nie było, takie zachowanie destabilizuje pracę sprzętu, tak bym głowy nie zawracał...

  Elementy jakie znajdziemy na tej płytce to po stronie pierwotnej:  -mosfet z radiatorem 2sk2648 7801
  -mostek prostowniczy ??7223(dokładnego oznaczenia nie widać, rozlutuję w razie potrzeby)
  -UC3842BN
  -tranzystor A1015
  -w pobliżu, jak sądzę przetwornicy pomocniczej TOP223PN
  -oraz tranzystor D1616al

  Strona wtórna to m.in:

  -A1015 (dwie sztuki)
  -KA431LZ (trzy sztuki)
  -obok głównego transformatora STTH1002CFP
  -SBL2040CT

  Jeśli zajdzie potrzeba zaznaczę gdzie one są, lub rozrysuję...

  Poniżej zdjęcia, póki co takie i proszę o ew. uwagi czego zrobić dokładniejsze

  Zasilacz ATX (wersja mini) zawyżone +5 i zaniżone +12 (nieznany producent) Zasilacz ATX (wersja mini) zawyżone +5 i zaniżone +12 (nieznany producent)

  Dziękuję za pomoc
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  darpajdp
  Level 22  
  Jeśli podałeś napięcia bez obciążenia to według mnie są w normie, obciążysz napięcie +5V to podniesie się napięcie na linii +12V.
  Napięcia mogą mieć odchyłki +-5% tak, że nawet wartości które podałeś się mieszczą. Obciąż linie chociażby żarówkami samochodowymi 21W/12V a napięcia powinny zbliżyć się do nominalnych.
 • #3
  Gżehó
  Level 21  
  To jest podczas normalnej pracy, pod obciążeniem w kwestii formalnej.
  Niestety komputer nie jest stabilny na tym zasilaczu ;)
 • #4
  darpajdp
  Level 22  
  Sprawdź pojemność "dużego" kondensatora elektrolitycznego albo w ciemno go wymień. Jeśli nie pomoże to wymień kondensatory elektrolityczne przy układzie UC3842BN ( C15, C16)i jak dalej będzie niestabilnie pracować to po pierwotnej i wtórnej stronie przetwornicy stand-by.
 • #5
  TONI_2003
  Moderator
  Kondensator elektrolityczny na 400V zostaw w spokoju tylko ewentualny jego pomiar pojemności oraz pomiar napięcia na nim.

  Reszta kondensatorów elektrolitycznych do wymiany to znikomy koszt...
  Jednak zwróć uwagę aby na każdej nodze nr. 1 elementów KA431 (trzy sztuki) było dokładnie 2.5V, a jeśli tak nie jest sprawdź opory 1% (trzy) przy każdej z nich. Jeśli są dobre wymień tę sterowaną diodę (KA431) na inną lub całkiem nową.

  Wspomnę tak tylko dla idei o potrzebie poprawy lutowania elementów oraz o dokręceniu elementów na radiatorach (można dodać pasty poprawiającej odprowadzenie ciepła). Potem podaj dokładne napięcia wszystkie jakie tam występują pod obciążeniem...

  Spytam jeszcze o element IC8 co to jest w Twym wypadku?
 • #6
  darpajdp
  Level 22  
  Niestabilna praca komputera po uszkodzeniu zasilacza (napuchnięte kondensatory - utrata ich pojemności) może być spowodowana np. uszkodzeniami kondensatorów elektrolitycznych na płycie głównej!
  Nie napisałeś na czym polega ta niestabilna praca.
  Nie napisałeś też czy wymieniłeś wszystkie kondensatory elektrolityczne po stronie wtórnej głównej przetwornicy czy tylko te napuchnięte. Powinno wymieniać się wszystkie, bo nie zawsze objawem utraty pojemności jest napuchnięty kondensator.