Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magomig 400 padł podajnik drutu

bartkam 18 May 2011 16:22 6629 6
 • #1
  bartkam
  Level 15  
  Kupiłem magomiga 400 i dorabiałem w nim kable sterownicze do podajnika. Po włączeniu przycisku na uchwycie wszystko się załączało, silnik się kręcił i regulacja prędkości też była ok. Po kilku następnych włączeniach silnik działał niestabilnie, a później wcale przestał się kręcić. Sprawdziłem na płytce za tyrystorami nie ma napięcia, tak jakby nie otwierały się. Wylutowałem tyrystory, sprawdziłem przez zarówkę i są sprawne. Co mogło się zepsuć? Wina leży napewno po stronie płytki mm-01-1 bo sprawdzałem napięcie bezpośrednio na tyrystorach. Wszystko inne załącza się, tylko ten silnik nie.
  Poniżej schemat i zdjęcie płytki.

  Magomig 400 padł podajnik drutu Magomig 400 padł podajnik drutu

  zauważyłem jeszcze, że po dłuższym postoju, po włączeniu silnik zakręci przez jakieś 3 sek. i odrazu zwalnia i się zatrzymuje. Może jakiś kondensator?? Poprawiłem też wszystkie luty, posprawdzałem rezystory, diody.
 • #2
  peloks
  Level 27  
  Tranzystory sprawdź i napięcie na diodach Zenera DZ2 i DZ3 ma być 15V.
 • #3
  bartkam
  Level 15  
  Problem już rozwiązany. Sprawdziłem dosłownie wszystko, tranzystory i te diody też. Okazało się że wystarczyło przeciścić styki przekaźnika. Gdyby przekaźnik był wyjmowany w gnieździe to zrobiłbym to odrazu, a tak musiałem sprawdzać wszystko pokolei.
 • #4
  marcino2215
  Level 2  
  Wie ktoś może jakie są wartości na transformatorze tr 1
 • #5
  SQ5AZP
  Level 29  
  marcino2215 wrote:
  Wie ktoś może jakie są wartości na transformatorze tr 1
  To transformator sterujący. Przebiegi mierzalne wyłącznie oscyloskopem.
 • #6
  marcino2215
  Level 2  
  Nie chodziło o prady tam płynące a o oporność samego transformatora

  Dodano po 3 [minuty]:

  Na uzwojeniu k-pt jest 1 ochm prawdopodobnie zawarcie
 • #7
  SQ5AZP
  Level 29  
  Nie miałem jeszcze zwarcia w takim trafku impulsowym. (to tak z praktyki) A w tej chwili nie podpowiem, nie mam na magazynie niczego do naprawy z takim modułem. Jeżeli dysponujesz miernikiem indukcyjności - to bez trudu się upewnisz czy jest zwarcie. Jeżeli zmierzysz i będzie indukcyjność w granicach kilkudziesięciu milihenrów , powtarzalna na różnych zakresach - to zwarcia nie ma. W przypadku zwarcia w którymkolwiek uzwojeniu wartość indukcyjności uzwojenia spadnie niemal do zera.