Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik ESR, również niskich wartości

marek_34 18 Maj 2011 20:19 11246 6
 • Miernik ESR, również niskich wartości

  Miernik ten jest idealnym urządzeniem dla osób zajmujących się naprawą sprzętu elektronicznego, inżynierów, hobbystów. Ten podręczny przyrząd mierzy wartość ESR kondensatorów elektrolitycznych w układzie. Jest to ważny parametr kondensatorów większych od 1 µF.

  Miernik zbudowano w oparciu o takie układy, jak: ICL7107, 4049, NE555, TLC274 - wzmacniacz operacyjny. Może mierzyć wartości oporu od 0,01 - 19,99 Ω. Wartość ESR jest wyświetlana w Omach na 4-cyfrowym wyświetlaczu LED. Pobór prądu wynosi tylko 8 mA przy zasilaniu z baterii 12 V. Konstrukcja urządzenia, jak i budowa jest bardzo prosta.

  Im mniejszy ESR, tym lepszy kondensator. Parametr ten wzrasta z wiekiem kondensatora oraz przy wysokich temperaturach. Wysoki ESR może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu.

  Autor zbudował prototyp na płytce uniwersalnej, natomiast obecnie jest do pobrania ze strony wzór płytki pcb w formacie PDF.

  Schemat:

  Miernik ESR, również niskich wartości

  Źródło: http://electronics-diy.com/esr-meter-low-resistance-meter.php

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  marek_34
  Poziom 18  
  Offline 
  marek_34 napisał 332 postów o ocenie 257, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2006 roku.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  piotrmak
  Poziom 11  
  A czy ma ktoś pomysł jak to w warunkach amatorskich skalibrować? Chętnie bym coś takiego zrobił, choć wolałbym jako przystawkę do miernika.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #3
  Paolo1976
  Poziom 24  
  Kalibracja jest prosta. Sam właśnie kończę podobny miernik ESR i jedyne czego potrzeba to częstotliwościomierz i źródło napięcia odniesienia np. 100mV. Reszta jest już dziecinnie prosta. Jeśli kolega chce coś takiego zrobić, to są schematy prostych mierników ESR ze wskaźnikami wychyłowymi.
 • #4
  piotrmak
  Poziom 11  
  Bardzo bym prosił a takie schematy. Częstotliwościomierz i dokładne źródło napięcia odniesienia mam, więc może sobie poradzę.
 • #5
  Paolo1976
  Poziom 24  
  piotrmak napisał:
  Bardzo bym prosił a takie schematy. Częstotliwościomierz i dokładne źródło napięcia odniesienia mam, więc może sobie poradzę.


  Wyślę koledze na Priv wszystko co mam na ten temat. Ja robię kit 261-k. Już kończę i mam z nim problem. Napięcie odniesienia ustawione, częstotliwość 200kHz ustawiona, problem w ostatnim etapie kalibracji z ustawieniem zera (pływa i to mocno, nawet od -01 do +2) i ustawieniem według rezystancji wzorcowej. Wszystko się rozjeżdża. Podejrzewam fabrycznie uszkodzony OP07, ale czy to możliwe? Jestem ciekaw jak koledze się uda. Już wysyłam.


  Mam jakiś problem z wysłaniem. Niech kolega poda swój adres e-mail.
 • #6
  Dar.El
  Poziom 40  
  Witam
  Chciałbym tylko zauważyć że pobór prądu na pewno będzie w okolicach 150mA, miernik jest na wyświetlaczach LED (ICL7107) a nie LCD (ICL7106).
 • #7
  Paolo1976
  Poziom 24  
  Dokładnie tak. Przy mierniku na LCD który właśnie kończę budować, pobór wynosi ok. 50mA, więc nie wiem jakim cudem tutaj te 8mA, chyba, że to literówka.