Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem

Witold B 18 Maj 2011 20:56 15345 29
  • Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem
    Przedstawiam swoją wersję mikrofonu pomiarowego na podstawie schematu Eric Wallin Preamp2.
    Wkładka Panasonic WM61A jest na końcu rurki o średnicy zewnętrznej 3/8 cala, a przedwzmacniacz w rurce 3/4 cala, obie połączone zwężką.
    Przewód to skrętka 2-żyłowa z ekranem, zasilanie z baterii 9 V podłączanej na czas pomiarów po stronie wtyczki.
    Rurki i zwężka są od urządzeń klimatyzacyjnych.
    Płytka drukowana ma wymiary 100 x 17 mm.
    Niektóre elementy są umieszczone po stronie druku, żeby się zmieściło w rurce 3/4 cala.
    Muszę jeszcze kupić jakiś lepszy statyw i dorobić odpowiednie mocowanie.

Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem

Oryginał jest na tej stronie:
    http://mysite.verizon.net/tammie_eric/audio/preamp2/preamp2.html

Fajne!
  • #2 19 Maj 2011 02:53
    Paolo1976
    Poziom 24  

Projekt bardzo ciekawy. Warto by było pomalować proszkowo na czarno. Wtedy wyglądałby jak fabryczna, profesjonalna konstrukcja.

• #4 19 Maj 2011 08:40
    Witold B
    Poziom 12  

Jest to stabilne napięcie zasilania 4.166 V dla wkładki mikrofonowej.
    Typowa aplikacja wzmacniacza nieodwracającego:
    Vout = wzmocnienie x Vref
    Vout = (R2+R3)/R3 x Vref
    Vout = (22+33)/33 x 2.5 = 4.166 V

• #5 19 Maj 2011 15:14
    PEJO
    Poziom 21  

jakie to ma szumy własne czy nie lepiej zrezygnowac z tej stabilizacji napiecia zasilania wkładki?

• #6 19 Maj 2011 18:31
    c4r0
    Poziom 36  

Witold B napisał:
    Jest to stabilne napięcie zasilania 4.166 V dla wkładki mikrofonowej. Typowa aplikacja wzmacniacza nieodwracającego
    Domyslam sie ze to zasilanie mikrofonu, ale nie wyglada to na typowa aplikacje wzm. nieodwracajacego. Mam na mysli zasilanie zrodla napiecia odniesienia z wyjscia wzmacniacza - po co to i czemu tak?

• #7 19 Maj 2011 19:18
    Witold B
    Poziom 12  

Stabilizacja jest po to aby spadek napięcia baterii nie wpływał na działanie układu.
    Nie mam przyrządów żeby zrobić pomiary ale według data sheets LM6134 ma szumy wejściowe w nV a LM4040 w microV.
    Dodatkowo jest kondensator filtrujący C1. Myślę że w tej aplikacji to powinno wystarczyć bo pomiary są co najmniej rzędu mV.
    Masz pomysł na jakieś lepsze rozwiązanie?

c4r0:
    Zasilanie napięcia odniesienia z wyjścia wzmacniacza zwiększa współczynnik regulacji - opisane jest to na stronie Eric Wallin.

• #8 21 Maj 2011 20:21
    Yarec
    Poziom 15  

Układ ciekawy , a zastosowanie i ewentualny sprzęt pomiarowy ?
    (Rhode-Shwartz?).
    Dedykowany do pomiarów ? (czego).
    A co z kalibracją pomiarową ?
    Czy jest to "ciekawostka"
    fajne ale do czego ? - Yarec (była kontrola jakości MERATRONIK-W-wa)

• #9 21 Maj 2011 21:50
    Witold B
    Poziom 12  

Mikrofon jest do mierzenia głośników (drivers) przy pomocy Speaker Workshop lub Holmimpulse dlatego go umieściłem pod działem akustyki.
    Wiem że nie jest on kalibrowany ale te wkładki Panasonica są dosyć dobre, są na necie pliki z typową korekcją.
    Używam go z kartą dźwiękową M-Audio Audiophile 192.

• #10 22 Maj 2011 04:45
    Yarec
    Poziom 15  

Przepraszam za sarkazm, łatwo się domyślić zastosowania co przy zapewnieniu warunków do pomiaru (domowego) i użycia sprzętu f-my M-AUDIO ma sens . (używam:EchoAudio Layla 3G).

• #11 28 Gru 2011 19:24
    amundsen1
    Poziom 8  

Witam

Czy mikrofon ten można zastosować jako mikrofon do nagrywania dźwięku w aparacie canon 600D (ma wejście na jack|) byłaby to alternatywa np dla shotgunów marki RODE które kosztują 500 pln?

• #12 28 Gru 2011 23:06
    Witold B
    Poziom 12  

Można tylko że ten aparat nie ma "phantom power" do zasilania mikrofonu więc trzeba by używać osobnej baterii 9V.

• #13 29 Gru 2011 16:08
    amundsen1
    Poziom 8  

Oczywiście zdaję sobie sprawę z uzycia dodatkowego zasilania. Jeśli już o tym mowa to czy zasadne jest uzycie 3 bateri typu CR2032 zamiast zwykłych baterii 9V - zmniejszyłoby to wymiary obudowy mikrofonu. Nie wiem tylko czy niespowoduje to spalenia układu elektroniki aparatu. Kolejne pytanie to czy mikrofon bedzie tak samo spełniał funkcje jak ten ze stony: http://www.wildlife-sound.org/equipment/technote/micdesigns/index.html

• #14 03 Sty 2012 15:25
    amundsen1
    Poziom 8  

czy więc słusznym jest twierdzenie że każdy mikrofon pomiarowy (czytaj mikrofon opisany w tym temacie) może być mikrofonem do głosu (rozmowa, śpiew) ale nie każdy mikrofon do głosu może być mikrofonem pomiarowym ?

• #15 19 Sty 2012 22:05
    dsrecordss
    Poziom 18  

Mikrofony do kamer są mikrofonami o zupełnie odmiennej charakterystyce (superkardioidalnej) co zapewnia odpowiednią kierunkowość i tym samym maksymalną separację nagrywanego źródła od dźwięku otoczenia. Mikrofon skonstruowany na bazie wkładki wm-61 świetnie sprawdza się jako mikrofon typu lavalier. Aparaty z wejściem mikrofonowym zazwyczaj podają napięcie ok 3-5V do zasilenia elektretowych wkładek pojemnościowych.

• #16 01 Paź 2012 17:10
    Safarek
    Poziom 8  

jaka jest zaleta tego preampa Wallina nad np. kitem AVT 2728 na NE5532? nie chcę zakładać nowego tematu a żadnych ciekwych artykułów nie znalazłem na ten temat.

• #17 02 Paź 2012 06:13
    Witold B
    Poziom 12  

Myślę że główna rożnica to zastosowanie stabilizowanego napięcia do zasilania wkładki mikrofonowej.

• #18 02 Paź 2012 10:03
    Safarek
    Poziom 8  

No tak ale w momencie zasilania bateryjnego chyba nie ma to znaczenia, jeśli dobrze to rozumiem?

• #19 02 Paź 2012 10:15
    Witold B
    Poziom 12  

Nie zastanawiałem się jak zmiana napięcia wpłynie na wzmocnienie i pracę układu ale napięcie baterii napewno się zmniejszy w miarę zużycia.

• #20 02 Paź 2012 12:46
    Safarek
    Poziom 8  

Mam tu na myśli akumulator z którego mam zamiar zasilać wzmacniacz i przedwzmacniacz mikrofonowy w układzie pomiarowym. Pobór prądu takiego układu na NE5532 jest tak mały, że zapewne nie będzie to odczuwalne. Zastanawia mnie czy są jeszcze jakieś inne wartości dodane stosowanie układu Wallina w moim przypadku. nie wielkim ekspertem skąd chciałem spytać bardziej doświadczonych.

• #21 22 Lip 2014 22:19
    nowakus
    Poziom 19  

A powiedz kolego, czy jest możliwość porzerobienia tego na zasianie phantom 48V i założenie zwykłego gniazda XLR? Zleży mi na takim rozwiązaniu.

• #22 23 Lip 2014 05:55
    Witold B
    Poziom 12  

Wzmacniacz operacyjny nie wytrzyma 48V więc trzeba dodać regulator napięcia żeby je obniżyć.
    Rodzaj gniazda nie ma znaczenia.

• #23 23 Lip 2014 11:25
    nowakus
    Poziom 19  

Zbicie na Zenerze 9,1V i rezystorze wystarczy czy trzeba coś bardziej "wykwintnego"? Wydaje mi się że ok, bo sam przedwzmacniacz ma już żródło napięcia stabilizowanego dla wkadki, więc zasilanie nie wpłynie aż tak bardzo na to. W jaki sposób podłączyć diodę zenera, rezystor, przedwzmacniacz do pinów XLRa?
    Pozdrawiam.

• #24 23 Lip 2014 23:49
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Uważam, że temat takich mikrofonów sporo się już zdezaktualizował. Robienie preampa z liniowym wyjściem niesymetrycznym miało sens w przypadku późniejszego podłączania go do wejścia zwykłej karty dźwiękowej z wejście na mini jack. Wszystko po to żeby ominąć wbudowane w kartę wejścia mikrofonowe dla elektretów które miały podłą jakoś dźwięku. Dziś nie wyobrażam sobie nawet amatorskiej pracowni akustyka bez karty dźwiękowej wyposażonej w wejścia mikrofonowe z XLR. Potem wystarczy dobra wkładka z np preampem na wzór Behringera ECM 8000 na 2 tranzystorach. Wyrafinowane preampy na op-ampach są tu niepotrzebne.

• #26 25 Lip 2014 22:31
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Czy trudno dostać tak niewielką średnicę miedzianej rurki i redukcje do niej?

Schemat ECM 8000 na 3 tranzystorach bipolarnych i garstce elementów jest ok.

• #27 31 Lip 2014 16:05
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Ja zrobiłem takowy mikrofon jedynie podając zasilanie do wkładki. Działałem na PODSTEWIE TEGO. Zmodyfikowałem jedynie wyprowadzenie z wkładki według Linkwitza.
    Nie było problemu ze zmieszczeniem, nie ma problemu z działaniem.

No, rurki i przejściówki akurat były najdroższym elementem układanki. Dałem za zestaw (nie mogłem kupić mniej niż metr każdej z rur) jakieś 35zł.

• #28 20 Sie 2014 21:30
    nowakus
    Poziom 19  

Witam,
    Powiedzcie mi jedną rzecz jakim cudem wkładka elektretowa działa bez zasilania fantomowego?
    Zobiłem takie coś:
    Mikrofon pomiarowy z wbudowanym przedwzmacniaczem
    Na razie wkładka to zwykły tani elektet z elektronicznego za 1,50zł. Pytanie dlaczego to działa bez zasilania fantomowego? Czy fantomem czy bez nie ma różnicy gra tak samo. Gdy jest P-48V to spadek na diodzie jest 11.99V a bez 48V jest 0V. Sprawadzałem na XLRach mojego stołu jest 48,5V jak jest fantom, i 0V jak nie ma. Pozdrawiam.

• #29 12 Wrz 2014 12:08
    Himfi
    Poziom 1  

Witam,

Od razu odpowiem na Wasze pytanie: tak jestem w temacie zielony, dlatego właśnie do Was się zwracam- bardziej doświadczonych ludzi- z pomocą.

Otóż mam wkładkę mikrofonową Panasonic WM-61a oraz interface z preampem mikrofonowym oraz napięciem phantom 48V. Pomijając fakt że pogubiłem się w tym wszystkim (zgłupiałem...), to proszę jednak o odpowiedź na może banalne pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. Czy do wkładki mikrofonowej w.w., potrzebuję wykonać preamp taki jak z pierwszego posta w tym temacie (bądź jakikolwiek inny)? Czy może jednak mikrofon podłączyć tylko do wtyczki XLR a potem do interface?

• #30 13 Wrz 2014 13:18
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Minimum to układ zasilający. W moim poprzednim poście masz linka. Wybierzesz sobie coś dla siebie na pewno. Podpowiem, że mój układzik do p48 kosztował mnie jakieś 5zł, więc IMO nie warto zaprzątać sobie głowy zasilaniem bateryjnym.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME