Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zelmer Meteor 1057.5 - jak podłączyć na krótko po wybuchu kondensatora

marines291 18 May 2011 23:57 8796 5
 • #1
  marines291
  Level 11  
  Witam,

  w dziedzinie odkurzaczy jestem totalnym lajkonikiem stąd pytanie, które zadam może być głupie - przepraszam.

  Coś wybuchnęło żonie w odkurzaczu Zelmer Meteor 1057.5 seria 06/98 i przestał działać. Po rozmontowaniu wyszło, że to chyba kondensator jest winny. Mamy już nowy odkurzacz, ale chciałbym ten stary reanimować, żeby służył w piwnicy czy do samochodu.

  I dlatego chciałbym podłączyć go na krótko tak, że: wkładam wtyczkę do gniazdka = chodzi - czyli U z gniazdka prosto na silnik. Czy tak się da? Jeśli tak to jak? Z silnika wychodzą 3 kabelki - 2 obok siebie i trzeci kawałeczek od nich. Gdzie podłączyć napięcie? Co zrobić z trzecim? Może wymyśliłbym sam ale nie mam schematu a znaleziony na "elektrodzie" schemat do modeli 1023.5 1024.5 1025.5 jakoś mi nie pasuje - z kondensatora też wychodzą 3 kabelki.

  Pytanie dodatkowe - co robi wskaźnik zapełnienia filtru - coś tylko sygnalizuje czy też może odłącza jak filtr pełny - czym grozi pominięcie go przy połączeniu. Bo co do kondensatora to wyczytałem, że jedynie powoduje, że pracujący odkurzacz nie zakłóca sprzętu RTV - więc jak dla mnie może go nie być.

  Zelmer Meteor 1057.5 - jak podłączyć na krótko po wybuchu kondensatora - tak wyglądają kabelki wychodzące z silnika

  pozdrawiam

  marines
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Jak widać na zdjęciu kondensator jest wpięty równolegle do przewodów zasilających silnik,więc może go nie być wcale.
 • Helpful post
  #3
  BS1234
  Level 12  
  Jeśli Ci nie zależy na kondensatorze (choć polecam go założyć) to naprostrzym rozwiązaniem będzie: najpierw odkręć czarną, plastikową ,,beczkę". która jest na silniku. Odepnij kondensator i jeden z kabli zasilających wepnij bezpośrednio na silnik, a do 2 wyprowadzenia podłącz wyłącznik, a do wyłącznika 2 kabel z napięciem ze zwijacza.
  Wskaźnik zapełnienia worka ma tylko charakter informacyjny. Gdy teoretycznie worek będzie pełny to powinna zaświecić się czerwona lampka, żeby użytkownik mógł zobaczyć że konieczna wymiana worka. Piszę teoretycznie, ponieważ ten wskaźnik działa chyba jeden na 10 milionów egzemplarzy. Był to totalny niewypał więc można sobie go darować. Dopiero od odkurzaczy Cobra 2000/2010 zaczęli stosować porządne elektryczne wskaźniki worka. Ps. Gdy będziesz podłączał kable do silnika to nie zwracaj uwagi na ten cieniutki kabelek wychodzący z kondensatora silnika. Ciebie interesują tylko 2 wyprowadzenia z silnika, do których jest wpięty kondensator. Opisałem to najprościej jak potrafiłem. Mam nadzieję, że pomogłem.
  Pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zelmer Meteor 1057.5 - jak podłączyć na krótko po wybuchu kondensatora

  Dodano po 36 [sekundy]:

  A to taki prosty rysunek ,,na chłopski rozum" jak ma to wyglądać.
  Pozdrawiam
 • #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  BS1234 wrote:
  to naprostrzym rozwiązaniem będzie: (...)
  Opisałem to najprościej jak potrafiłem.

  Najprościej to jest uciąć przewody od kondensatora przy wsuwkach, w których są zaciśnięte (oczywiście przewody, które zostaną trzeba zaizolować) bez odkręcania do silnika. Gdyby rozłączyć na tych wsuwkach, które widać na zdjęciu i jeden kabel wpiąć na silnik, to po pierwsze nie ten rozmiar wsuwki, a po drugie przewód jest za krótki. A poza tym wyłącznik jest przed tą wiązką, którą widać na zdjęciu.
 • #5
  mczapski
  Level 39  
  Można różnie. Kolega deklaruje brak wiedzy. Filtr przeciwzakłóceniowy kosztuje ok 15 PLZ. Dobieramy według prądu obciążenia. Więc może warto naprawić fachowo skoro ma być używany? Problemem może być konieczność lutowania.
 • #6
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat uważam za wyczerpany. Zamykam.