Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoki napięcia, natężenia, na zasilaczu podczas zbliżania dłoni

19 Maj 2011 13:06 1431 2
  • Poziom 17  
    Witam, nie znalazłem na forum takiej sytuacji, a wolę się zapytać aby nie spalić.
    Otóż zrobiłem sobie zasilacz na L200 i LM741, w urządzeniu jest on przymocowany na kawałku płytki ceramicznej a z drugiej strony płytki są transformatory.
    Po uregulowaniu prądu na dwie diody 3W jeśli dotknę radiatora dłonią natężenie skacze z 0,7A do nawet 1,8A, co dla moich diod jest okropnie niebezpieczne.
    Pytania moje brzmią:
    Czemu to winne te skoki na wyjściu zasilacza? (Zakłócenia transformatora? brak uziemienia?)
    Jeszcze nie podpiąłem uziemienia (etap składania) ale czy to by była wina uziemienia? czy mogę radiator uziemić z całą metalową obudową która będzie? (i tu podkładki mikowe czy coś dawać aby na radiatorze było 0V czy mogę go uziemić taki jak jest??)
    Bez uziemienia będą się działy takie rzeczy? Dlaczego przy zbliżaniu ręki występują te skoki?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mateusz77892 napisał:

Czemu to winne te skoki na wyjściu zasilacza? (Zakłócenia transformatora? brak uziemienia?)
    Jeszcze nie podpiąłem uziemienia (etap składania) ale czy to by była wina uziemienia? czy mogę radiator uziemić z całą metalową obudową która będzie? (i tu podkładki mikowe czy coś dawać aby na radiatorze było 0V czy mogę go uziemić taki jak jest??)
    Bez uziemienia będą się działy takie rzeczy? Dlaczego przy zbliżaniu ręki występują te skoki?

Potrzebny schemat i informacja do czego jest podłączony radiator.
    A ogolnie to żyjemy w polu sieci energetycznej 50Hz i każdy z nas jest dośc dużą anteną - łączac ją do jekiegoś punktu układu wprowadzamy tam jakiś prad o częstotliwości sieci, tego rodzaju zakłócenie w układzie się może wzmocnić i zaskutkować efektem który obserwujesz.
    Co do połączenia radiatora z obudową - patrz wyżej - nie wiemy czy jest połączony juz z jakimś punktem układu...
  • Poziom 17  
    Wiesz co naprawiło problem? Wpięcie silnika krokowego, nie wiem co ma jedno do drugiego jest to na jednej płytce, aczkolwiek zasilanie jest osobne, masy wspólne. Dziwne ale pewnie nie bez przyczyny :)
    Myślę dać podkładkę mikową pod L200 aby na radiatorze nie było żadnego potencjału, i całą obudowę jako że jest metalowa uziemić.