Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik jednofazowy 1,5 kW 2900 ob./min - dane nawojowe

kamilP1975 19 May 2011 13:30 3458 9
    kamilP1975
    Level 9  
    Witam.
    Poszukuję danych nawojowych do silnika jednofazowego 1,5 kW na 2900 obr/min. Tabliczka znamionowa troszkę nieczytelna ale silnik jest produkcji polskiej Wiefamel. Typ S... 90 L2. Kondensator 125 mikrofaradów, prąd 12,1 A.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
    gsminfo
    Level 21  
    Mam typ SKFe 90-L2 1,5 kW 2900 obr
    Praca 4 w grupie 4 wolne (brak średnicy)
    Rozruch 2 w grupie 8 wolnych mała cewka 62 zwoje duża 57 zwojów (brak średnicy drutu) sorry
    szeregowo
    kamilP1975
    Level 9  
    Witam ponownie... Dzięki za zainteresowanie tematem ale bez dokładnych danych (ilość zwojów i średnica drutu) nie dam rady go przezwoić. Pozdrawiam.
    kamilP1975
    Level 9  
    krzysiek7 wrote:
    A co się stało ze starym uzwojeniem tego silnika?

Stare uzwojenie usunąłem chociaż wyglądało dobrze i przebicia na masę nie było. Silnik na biegu jałowym pobierał około 30A (mierzyłem cęgami). Ktoś wcześniej go przezwajał i nie mam pewności że dał dobre dane. Praca 4 w grupie drut 2 razy 1,05 (to 1 raz 1,50) i 23 zwoje. Rozruch 2 w grupie 2 razy 0,55 (to 1 raz 0,80) i 70 zwojów. Dodam że silnik ten oryginalnie nie posiada wyłącznika odśrodkowego. Uzwojenie rozruchu może jest ok ale uzwojenie pracy ma chyba za gruby przekrój a za mało zwojów.
    gsminfo
    Level 21  
    Sorry przeoczyłem zwoje na pracy, było 23 a więc dane są realne. Jeżeli kondensator był uszkodzony to taki prąd może być. Lub po prostu zwarcie między zwojowe.Rada, nawinąć uzwojenie pracy i próba !
    e2rd.o
    Level 20  
    Quote:
    Dodam że silnik ten oryginalnie nie posiada wyłącznika odśrodkowego.

Jak nie ma włącznika odśrodkowego to uzwojenie pracy trzy w grupie 2x 0,95 zwoje 28 w żłobku. Uzwojenie rozruchowe też trzy w grupie 1x 1,10 zwoje36 w żłobku.
    Kondensator 40 µF/450V.
    [quote Praca 4 w grupie drut 2 razy 1,05 (to 1 raz 1,50) i 23 zwoje. Rozruch 2 w grupie 2 razy 0,55 (to 1 raz 0,80) i 70 zwojów. quote]
    Są to dane nawojowe dla silnika z wyłącznikiem odśrodkowym i kondensatorem 125 µF. Jak już przezwoiłeś tak, że praca 4 w grupie to dobierz mniejszy kondensator bo ten 125 µF jest za duży.
    kamilP1975
    Level 9  
    Witam. Rozmawiałem dziś z właścicielem tego silnika i powiedział że wcześniej dał ten silnik do przezwojenia (silnik przezwoili i podobno wymienili wirnik bo z tamtym coś było nie tak). Od tamtego czasu silnik już nie chodził prawidłowo. I teraz nie wiadomo czy fachowcy dali złe dane nawojowe czy zupełnie inny wirnik. Dziękuje za wszystkie sugestie.
    e2rd.o
    Level 20  
    W orginalnym silniku wirnik ma 17 żłobki.
    kamilP1975
    Level 9  
    e2rd.o wrote:
    W orginalnym silniku wirnik ma 17 żłobki.

W tym jest 22 żłobki.