Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu zasilacza: 24V, 18V, -+15V, 12V, 9V

superseru 19 Maj 2011 14:29 5936 16
  • #1 19 Maj 2011 14:29
    superseru
    Poziom 8  

Witam

Wymyśliłem sobie taki zasilacz stabilizowany

który będzie miał wyjścia: symetryczne -+15V i 9,12,18 i 24V. Czy schematy i dobór wartości elementów jest poprawny (w szczególności wartości R1 i R2)? Czy układ 1 mogę podpiąć bezpośrednio za mostkiem, przed R1 i R2? Czy potrzebuję 2 trafa, ewentualnie trafa z dwoma uzwojeniami wtórnymi? Czy ewentualnie mógłbym (z pominięciem 7824 i 7818) wpiąć układ 1 do +15V i 0? Trafo ma 1A ale maksymalne obciążenie układu nie powinno przekraczać 500mA.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 16
  • #2 19 Maj 2011 17:22
    Bonkot
    Poziom 39  

superseru napisał:
    Witam

Wymyśliłem sobie taki zasilacz stabilizowany

który będzie miał wyjścia: symetryczne -+15V i 9,12,18 i 24V. Czy schematy i dobór wartości elementów jest poprawny (w szczególności wartości R1 i R2)? Czy układ 1 mogę podpiąć bezpośrednio za mostkiem, przed R1 i R2? Czy potrzebuję 2 trafa, ewentualnie trafa z dwoma uzwojeniami wtórnymi? Czy ewentualnie mógłbym (z pominięciem 7824 i 7818) wpiąć układ 1 do +15V i 0? Trafo ma 1A ale maksymalne obciążenie układu nie powinno przekraczać 500mA.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam
    Przy zasilaczu symetrycznym jakie 0,5A. Podstawowe wiadomości z tej dziedziny się kłaniają a w szczególności prawo OHMA. Mnie wychodzi że sumaryczny prąd powrotu nie bez uszkodzenia tej wartości rezystorów nie możne przekroczyć 1,6mA. I zastanów się jaki prąd będziesz mógł pobrać z ostatniego stabilizatora (+9V) jeżeli któregoś z poprzednich obciążysz prądem znamionowym.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Maj 2011 18:27
    marco47
    Poziom 41  

Niestety z transformatorem bez środkowego odczepu, lub z dwoma osobnymi uzwojeniami wtórnymi, nie możesz połączyć układu stabilizatorów z układu 1, z układem 2.

Nie wnikam na razie że obydwa układy nie mają racji poprawnie działać, a co dopiero po ich wzajemnym połączeniu.

Przykładowy schemat połączenia tych dwóch układów w jeden wspólny.

Oczywiście istnieje wiele możliwości aby to rozwiązać inaczej, ale najpierw zrozum jak działa to co pokazałem powyżej.

Na schemacie nie ma pokazanych większości kondensatorów, chodzi tylko o pokazanie jak to wszystko połączyć.

0
  • #4 19 Maj 2011 21:36
    superseru
    Poziom 8  

Prawo Ohma jak i inne oczywiście się kłaniają:)
    Rozumiem koncepcję łączenia szeregowo dwóch uzwojeń wtórnych, zresztą są schematy w internecie tak konstruowanych zasilaczy symetrycznych. To jest jasne. Nie wiedziałem tylko jak połączyć zasilacz symetryczny niesymetrycznym:) Posiadam trafo z 2 uzwojeniami wtórnymi więc nie ma problemu z takim rozwiązaniem.
    Mam pytanie tylko odnośnie równległego łączenia stabilizatorów 9,12,18,24V. Napięcie przed nimi (dla trafa 24v 1A na uzwojenie) będzie ok 39V bez obciążenia, co daje spory spadek napięcia zwłaszcza dla stabilizatora 9V, jak poradzić sobie z grzaniem? Stąd między innymi mój pomysł łączenia ich szeregowo:) Rozumiem, że dobierając kondensatory przed i po stabilizatorach mogę sugerować się datasheet'em?

Dzięki za odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Maj 2011 21:55
    marco47
    Poziom 41  

Może lepszym wyjściem będzie poszukanie transformatora który posiada więcej uzwojeń wtórnych.

Albo nawinięcie samodzielnie osobnego uzwojenia do zasilania stabilizatorów +18V, +24V.
    Wtedy nie będziesz miał problemów z nadmiernym grzaniem pozostałych.

Każdy stabilizator musi mieć pary kondensatorów ceramicznych 100n, blisko doprowadzeń IN, OUT.

Reszta kondensatorów elektrolitycznych w zależności od obciążenia jaki będziesz pobierał ze stabilizatorów.

0
  • #6 20 Maj 2011 09:56
    superseru
    Poziom 8  

Czyli coś takiego będzie OK?

Zastanawiam się jeszcze dlaczego połączenie szeregowe stabilizatorów 78xx nie jest dobrym pomysłem?
    Na szybko skonstruowałem sobie coś takiego: 1000uF za mostkiem, potem szeregowo 78xx (przed każdym 330nF, za 100nF) a na końcu 470uF, do tego wspólny radiator ze starej karty graficznej:) Układ działa, daje stabilne napięcia.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Maj 2011 16:05
    Bonkot
    Poziom 39  

superseru napisał:
    Czyli coś takiego będzie OK?
    Zastanawiam się jeszcze dlaczego połączenie szeregowe stabilizatorów 78xx nie jest dobrym pomysłem?
    Na szybko skonstruowałem sobie coś takiego: 1000uF za mostkiem, potem szeregowo 78xx (przed każdym 330nF, za 100nF) a na końcu 470uF, do tego wspólny radiator ze starej karty graficznej:) Układ działa, daje stabilne napięcia.

Witam
    Coś takiego będzie OK, chociaż nierówno będą się grzały (ale pomińmy tą kwestię, bo wystarczy odpowiedni radiator).
    Poprzednio pisałem o problemie szeregowego łączenia stabilizatorów, ale nie raczyłeś zwrócić na to uwagi. Przecież jak obciążysz wyjście pierwszego stabilizatora prądem znamionowym (1A) to wyjście następnego już praktycznie możesz obciążyć tylko pojedynczymi mA, a gdzie obciążenie reszty. Suma wszystkich prądów płynących w obciążeniu wszystkich stabilizatorów nie może przekroczyć prądu obciążenia pojedynczego stabilizatora bez uszkodzenia któregokolwiek. Rozumiesz?
    Pozdrawiam.

0
  • #8 20 Maj 2011 18:23
    superseru
    Poziom 8  

Tak rozumiem, dzięki za odpowiedź:)
    Napisałem na początku, że obciążenie będzie max 500mA, trafo jest dużo na zapas. W każdym razie zasilane będzie nim wiele urządzeń (efektów gitarowych jak kto woli:) z różnych źródeł: 9V,18V, 24V - pobory prądu są z reguły małe ok. 50m, choć mogą zdarzyć się większe. Sytuacja z przekroczeniem prądu znamionowego 1A jest raczej nierealna. Myślałem,że problem szeregowego połączenia stabilizatorów tkwi w czym innym.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 20 Maj 2011 18:42
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli zakładasz że z każdego stabilizatora będziesz pobierał przykładowo 200mA jednocześnie, to połączenie szeregowe jest w tym przypadku lepszym wyjściem.

Wtedy zminimalizujesz wydzielanie ciepła na poszczególnych stabilizatorach, ale i tak suma nie będzie mała.
    Dlatego powinieneś zastosować duży radiator, wspomagany wentylatorem, włączającym się przy większym obciążeniu.

0
  • #10 20 Maj 2011 19:40
    superseru
    Poziom 8  

No właśnie mniej więcej tak będzie. Dzięki za odpowiedzi, temat chyba dozamknięcia. Pozdrawiam.

0
  • #12 20 Maj 2011 22:23
    superseru
    Poziom 8  

Myślę, że zostanie tak jak zamieściłem wcześniej, już poprawioną wersję wg. Twojej sugestii.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #13 20 Maj 2011 22:51
    marco47
    Poziom 41  

Na schemacie masz za dużo kondensatorów elektrolitycznych 2200uF.

Wystarczy tylko po jednym przy stabilizatorach zasilacza symetrycznego +/-15V.
    Pozostałe kondensatory elektrolityczne leżące powyżej możesz skasować.

Wartość 2200uF jednego kondensatora wystarczy do filtrowania około 2A prądu.

A przecież w Twoim zasilaczu takiego poboru nie będzie, dlatego spokojnie możesz go zmniejszyć do 1000uF.

Dotyczy to również połączenia szeregowego stabilizatorów +24V, +18V, +12V, +9V.
    Jeden kondensator 1000uF na wejściu +24V (+15V), na pozostałych wyjściach po 100uF

0
  • Pomocny post
    #14 21 Maj 2011 10:28
    Andy74
    Poziom 24  

Witam.
    Sumaryczna moc strat, którą trzeba wydzielić na radiatorze, będzie taka sama w tym układzie, niezależnie jak połączysz stabilizatory. Nawet powiem więcej, będzie nieznacznie większa przy ich połączeniu szeregowym, bo każdy kolejny w szeregu stabilizator obciąży dodatkowo swoim prądem spoczynkowym poprzednie powiększając tym samym moc strat wydzielana na nich. Praw fizyki nie da się oszukać. Przy tym samym Uwe, tych samych Uwy i tym samym obciążeniu wydzieli się praktycznie tyle samo ciepła w układzie liniowym, jakbyś nie połączył stabilizatorów. Za połączeniem szeregowym możne przemawiać według mnie tylko dążenie do jak najbardziej równomiernego rozłożenia wydzielanych mocy strat na poszczególne stabilizatory, i/lub nie dopuszczenia do przekroczenia mocy maksymalnej określonej przez producenta, czy dopuszczalnego napięcia wejściowego na którymś z nich. Ale żeby - biorąc to wszystko pod uwagę - wybrać najlepszy sposób łączenia - trzeba by znać dokładny rozkład obciążeń dla poszczególnych napiec wyjściowych.

Poza tym masz na ostatnim schemacie źle podłączony mostek prostowniczy (zamieniony + z -). Zwróć na to uwagę przy budowie układu, bo uszkodzisz stabilizatory.
    Pozdrawiam i powodzenia.
    Andy.

0
  • #15 22 Maj 2011 11:49
    superseru
    Poziom 8  

Mówiłem cały czas o połączeniu szeregowym a uznałem za ostateczny schemat z połączeniem równoległym...:)

Kończąc temat.
    Zakładam, że pobór prądu dla każdego z wyjść (24,18, +-15, 9V) będzie równy. Suma wszystkich prądów obciążenia nie przekroczy 1A. Schemat takiego zasilacza, z poprawkami, wygląda tak:
    Przyznam się, że nie wiem już jak jest z tymi kondensatorami, nie znalazłem w internecie jednoznaczenej odpowiedzi Czy kondensator elektrolityczny na końcu jest potrzebny?

0
  • #16 22 Maj 2011 12:47
    marco47
    Poziom 41  

Musisz bardzo uważać jak projektujesz schemat, a tym bardziej płytkę, bo po takim montażu polecą tylko iskry.

Poprawiony schemat, z dodanymi kondensatorami elektrolitycznymi 100uF na każdym wyjściu stabilizatora.

0
  • #17 22 Maj 2011 13:37
    superseru
    Poziom 8  

Faktycznie... ale rozumiesz ciężki poranek. Dzięki za pomoc.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo