Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drzwi do domu "leżące"

tas23 19 Maj 2011 17:06 1260 2
  • #1 19 Maj 2011 17:06
    tas23
    Poziom 8  

Witam,

Jestem w trakcie remontu poddasza z oddzielnym wejściem z przedsionka. Z przedsionka wchodzę od razu na schody prowadzące do mojego dużego pokoju. Przedsionek prowadzi również do innych lokali, więc muszę sobie zrobić drzwi "wejściowe".
    W związku z tym mam pewien problem... Przedsionek jest tak ustawiony, że jak wstawię w nim drzwi normalnie otwierane, to nawet stołu do domu nie wniosę, nie mówiąc o szafach, czy np. rowerze (no ten na siłę się zmieści). Robienie zwykłych drzwi na górze też trochę burzy moją koncepcję, bo nie chcę otwierać z klucza stojąc dwa stopnie niżej. Z kolei jak dołożę podest głęboki na 50 cm to te 50 cm wejdzie mi na środku ściany w pokój - słabe rozwiązanie wizualnie...

Przydługi wstęp, ale wydaje mi się ważny. Teraz konkrety: mam dwa pomysły na rozwiązanie tego problemu:
    1. Automatyczne drzwi przesuwne na dole - wtedy z punktu widzenia wchodzenia i schodzenia przechodzę jedynie przez dziurę i tyle
    2. Drzwi leżące na poziomie mojej podłogi, które za pomocą np. siłowników będą otwierały się automatycznie. To rozwiązanie najbardziej mi pasuje, bo zabezpiecza też przed dziećmi i ich tendencją do spadania ze schodów.

Jak wspomniałem, robię remont łącznie z kuciem ścian, więc na tym etapie mogę sobie względnie dowolną konstrukcję wmontować w podłogi/ściany.

Mam kilka uwag do tych rozwiązań:
    Ad 1. Drzwi na dole pozostawią całe schody niezabezpieczone od góry. W przyszłym roku ma się u mnie pojawić trzeci członek rodziny i żona i tak będzie chciała wybudować "mur" przy schodach, żeby dzieciak nie zleciał. Więcej uwag nie mam. Wiem, że są takie przegrody dedykowane do dzieci, ale żona będzie chciała coś solidnego:)
    Ad 2. Generalnie pomysł mi się najbardziej podoba. Otwór ma wymiary 80x300cm, drzwi otwierałyby się na bok. Na tym etapie mogę je tak zrobić, że będą na równo z podłogą, a dodatkowo schowam cały mechanizm za płytą GK. Mechanizm może być słaby, bo zawsze mogę zamontować jakąś sprężynę, która go wspomoże. Jedyna wada to prędkość. Nie chciałbym przyciskać przycisku otwierania/zamykania i czekać 30 sek aż się toto uruchomi i tego się boję.

Wiem, że oba rozwiązania będą sporo kosztowały, ale wydają mi się jedynym wyjściem. Myślę, że mógłbym sporo zaczerpnąć z automatyki przemysłowej, ale nie mam o niej pojęcia... Czy ktoś z Was miał z tym więcej do czynienia i może mi coś podpowiedzieć?
    Każda sugestia będzie miło widziana.

Dziękuję.
    Marcin

0 2
  • #2 19 Maj 2011 21:20
    snopek4
    Poziom 20  

Ostatnio widziałem drzwi wejściowe przesuwane w bok gdzie cała płycina wchodziła w ścianę. Może pójść w tą stronę ? Jeżeli drzwi podnoszone do góry + siłowniki i szybki czas działania to należy sobie uświadomić iż zawsze prowadnica tych drzwi zawęzi światło wejścia, następnie awaryjne otwieranie w przypadku braku energii lub awarii. Czym większa prędkość siłowników tym większe ryzyko zrobienia sobie lub komuś innemu krzywdy. Krawędzi drzwi będą jak nożyczki.
    Jeżeli można to poproszę jakieś zdjęcia może coś jeszcze przyjdzie do głowy.

0
  • #3 20 Maj 2011 14:31
    tas23
    Poziom 8  

No właśnie takie rozwiązanie też mnie interesuje. Drzwi wsuwane w ścianę będą bardzo fajnym pomysłem.
    Nie mam też obaw, że stelaż zawęzi mi otwór wejściowy, bo na etapie kucia ścian i stropów mogę to tak wmontować, żeby wszystko ładnie licowało.
    Myślałem o zabezpieczeniu przed przytrzaśnięciem i tutaj zastanawiałem się nad jakąś fotokomórką, czy czymś...
    Macie jeszcze jakieś ciekawe uwagi?

0