Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF

Bula i spula 19 May 2011 22:53 7149 13
Tespol
 • #1
  Bula i spula
  Level 18  
  Witam
  Posiadam resztki radiomagnetofonu samochodowego Daewoo, w którym radio było sprawne do końca. Niestety została tylko jedna płytka z bodajże trzech. Są na niej dwie głowice:
  DTE1620 (to jest ta większa więc chyba na niższe częstotliwości)
  KCF201-VA 7A07C (mniejsza więc zdaje się UKF)
  Radio posiadało również syntezę PLL oraz ma się rozumieć wskaźnik częstotliwości (nie mam płytki z wyświetlaczem). Było sterowane cyfrowo, na tzw. górny UKF (kupione 10-15 lat wstecz).
  Czy na bazie tych elementów zdołam zbudować odbiornik na 108-138 AM i/lub 150-155 FM (PKP) ?
  Na tym PCB znalazłem również LA3370 (chyba PLL+demodulator)?
  Jest też jakiś kwarc, cewka z rdzeniem i jeden scalak wymiarami podobny do LA3370, niestety tak wlutowany, że oznaczenia dadzą się odczytać dopiero po demontażu. Oprócz tego masa diod, tranzystorów z dziwnymi oznaczeniami, elektrolitów itp.
  Na moje oko wzmacniacz m.cz. był na innej PCB, ale posiadam kilka scalonych wzmacniaczy typu TDA, więc chyba z tym nie będzie problemu.
  Czy te układy oraz scalony wzmacniacz audio + oczywiście drobnica jakaś wystarczą do uruchomienia takiego odbiornika? Co jeszcze będę ewentualnie potrzebował? Czy gra jest w ogóle warta świeczki?
  Posiadam podstawowe przyrządy takie jak miernik uniwersalny, radziecki oscyloskop m.cz. (do kilkuset KHz), stację lutowniczą. Potrafię wytrawić PCB. Dotychczasowe doświadczenie w.cz. to złożenie kilku b. prostych nadajników UKF oraz odbiornika AM na układzie scalonym.
  Proszę o jakieś nakierowanie na temat, linki, podpowiedzi, uwagi. Może jakiś schemat do ewentualnej przeróbki?

  Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF
 • Tespol
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie da się po za wykorzystaniem kilku elementów np. oporników, kondensatorów. Lepiej kupić za parę groszy skaner. Za około 170zł już kupisz i masz wszystko w jednym bez kombinowania. Gdybyś faktycznie chciał budować jakiś odbiornik na PKP oraz lotnictwo to nie z tych płytek.
 • Tespol
 • #3
  Bula i spula
  Level 18  
  Dzięki za odpowiedź.

  Chodzi mi głównie o to, czy ta głowica da radę powyżej 108 MHz, do jakiej częstotliwości przy sensownej czułości?
  Znalazłem schemat podobnego radia na elektrodzie i wygląda na to, że mam cały tor w.cz., p.cz., i chyba nawet m.cz. do przedwzmacniacza włącznie i dalej idzie przez wtyczkę 3 pin po prawej stronie na końcówkę, która była na innej PCB. Jest również główny procesor tj. UPD1708AG (Nec), przylutowany w SMD od spodniej strony płytki, do którego również mam dokumentację. W jego nocie jest napisane "Built-in prescaler (150 MHz, MAX) [...]", co sugeruje że PLL da radę przynajmniej do tych 150 MHz, pytanie jak głowica (może wystarczy np. przestroić filtr pasmowy trochę wyżej odwijając zwoje?).
  W innych tematach na elektrodzie traktujących o budowie odbiorników nasłuchowych najczęściej pojawia się sugestia wykorzystania głowicy UKF, stąd mój pomysł. (a w przyszłości można by również skorzystać z demodulatora AM od LW i zaadoptować go do głowicy UKF na pasmo lotnicze).
  Kolejna sprawa do dewiacja, tutaj myślę o wyrzuceniu na razie tego demodulatora stereo LA3370 i dorobieniu prostego demodulatora FM na dewiację 5 KHz.

  W razie czego mam jeszcze w garażu płytki główne z kilku starych (bardzo starych) telewizorów z demobilu, stan nieznany, czy ewentualnie tam mogę szukać jakiejś lepszej głowicy?

  Kupić skaner potrafi za przeproszeniem każdy głupi, a ja chciałbym się trochę poduczyć więcej radiotechniki praktycznej, a przy okazji móc posłuchać od czasu do czasu co słychać w eterze.

  Czekam z niecierpliwością na kolejne odpowiedzi i podpowiedzi (głównie mi chodzi o to, czy głowica będzie się nadawała na f wyższe niż 108 MHz; w internecie nie znalazłem noty tej głowicy do pobrania, a jedynie na sprzedaż :().

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  wojio
  Level 12  
  Witam
  O głowicy, którą przedstawiłeś - zapomnij.
  Zaopatrz się w głowicę z telewizora - 45-860 MHz.
  Jak nie umiesz programować mikrokontrolerów, to poszukaj głowicy przestrajanej bezpośrednio napięciem, wszystkie nowsze mają na pokładzie syntezę TSA5... do której obsługi wymagany jest mikrokontroler lub komputer z odpowiednim softem.

  Pozdrawiam
 • #5
  Bula i spula
  Level 18  
  Dzięki, o to mi chodziło.

  Programować potrafię, ale tylko Atmele na razie (Mega i Tiny).

  Jak wspomniałem, mam bebechy ze starych telewizorów i jutro je przeszukam pod kątem głowic.

  Próbowałem na razie uruchomić mój odbiornik bez żadnych przeróbek. Niestety zasilacz był również na oddzielnej płytce. Zrobiłem więc tak, że się podpiąłem pod kondensatory za la3370 (który robi za przedwzmacniacz dla radia fm) i podłaczyłem to pod zwykły wzmacniacz. Ponadto zmostkowałem na krótko C+ z R+ (czyli wybieram radio, a nie tape), oraz drugi mostek między ACC a BACKUP. Ustawiłem na zasilaczu napięcie niecałe 6V i podłączyłem. Niestety w głośnikach nie słuchać szumu, a jedynie pyknięcie, jakbym podłączył stałe napięcie do głośników (co jest oczywiście nie możliwe, bo bezpośrednio przed wzmacniaczem są kondensatory separujące).

  Korzystam ze schematu DAEWOO AKF-7333EV, który jest dostępny na Elektrodzie.

  Jakieś rady, co mogę robić źle? Tzn. dlaczego nie słychać u mnie szumu?

  edit: Podejrzewam, że daję zbyt niskie napięcie, ponieważ część obwodu np. procesor główny zasilany jest przez 7805, który wiadomo musi mieć jakiś zapas napięcia. Tylko jakie ustawić napięcie, aby nie spalić radia? W nocie, którą posiadam, nie ma niestety ani słowa na temat "Power Board".
 • #6
  wojio
  Level 12  
  Sprawdź w pierwszej kolejności wzmacniacz m.cz., potem p.cz i demodulator FM. Jeśli są sprawne to powinien być szum w głośniku.

  Przydałoby się jakbyś narysował schemat swoich "poczynań" byłoby trochę prościej cokolwiek diagnozować.

  Quote:
  Próbowałem na razie uruchomić mój odbiornik bez żadnych przeróbek


  To jest słuszna droga, uruchom na początek to co masz. potem można myśleć o zmianie głowicy.

  --edit
  Skoro umiesz programować choćby Atmel'e to zapoznaj się ze stroną:
  http://hem.passagen.se/communication/meny.html

  oraz poczytaj tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic163311.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115024.html

  Pozdrawiam
 • #7
  Bula i spula
  Level 18  
  Próbowałem podjechać z napięciem aż do 12 V, niestety bez skutku (ograniczenie prądowe nie zadziałało, czyli nie płynął prąd > 10mA).
  Wiedząc, że radio było sprawne, wydaje mi się, że układ p.cz. (DBL1018) uruchamia wyciszanie szumów i stąd cisza w głośniku? Kolejna możliwość, to z jakiegoś powodu CPU blokuje głos, ale ze schematu chyba wynika, że bez względu na ustawienie FM lub LW musi działać po zmostkowaniu włącznika R+.

  Nie wiem, czy mogę dodać schemat bez punktów, skoro tutaj znajduje się za punkty:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=273387#273387#217287

  Wg tego schematu jedyne co zrobiłem, to zmostkowałem linie BACKUP (do podtrzymania pamięci) i ACC (główna linia zasilająca) [brak elementów na wejściach tych linii, typu diody, dławiki, pojemności, które zostały na innej PCB] oraz w lewym dolnym rogu schematu COM (czyli + zasilania) z RADIO.
  Za kondensatorami C180 i C181 pobieram sygnał na wzmacniacz.
  LA3161 jest przedwzmacniaczem tylko dla kasety, a rolę przedwzmacniacza dla FM pełni DBL1018, czyli układ p.cz. toru FM (jeszcze pomiędzy jest dekoder stereo). Więc nie bardzo mam jak go sprawdzić (nie wyprowadzono wejścia m.cz.).

  W tej chwili chyba jedynie wyjście, to zakupić 4 cyferki LED i kilkanaścia diod i stworzyć imitację wyświetlacza dla CPU. I do tego nie bardzo rozumiem, jak w nim jest zorganizowana klawiatura.
  W nocie jest coś napisane o diode initial matrix set, czy coś takiego, co jest niby wczytywane przy każdym uruchomieniu na podstawie ustawienia chyba diod prostowniczych, ale nie wiem do czego to służy i jak to działa.
 • #8
  Driver-
  Level 38  
  O CPU UPD1708AG zapomnij. Zobacz jaki masz raster przestrajania dla FM "Channel spacing" 50kHz to za dużo. Potrzeba 25kHz bo z takim rastrem możesz coś usłyszeć na pasmie lotniczym podobnie na innych. Z Key matrixs masz do wyboru tylko funkcje procesora zmiana pasma FM WM LW, przestrajanie itd., tego nie zmienisz bo jest zaszyte w programie. Druga sprawa to pośrednia co prawda 10,7 ale za szerokie filtry, do odbioru w pasmie lotniczym min 6kHz (maks 15kHz), na innych pasmach 10kHz lub 15kHz (maks. 16kHz). Po za tym na paśmie lotniczym nieprzydatna ze względu na AM. Żeby uzyskać odpowiednią czułość niezbędna jest podwójna przemiana z I p.cz. np. 10,7 i II p.cz. 455kHz (465kHz). W ostateczności można by wykorzystać MW/MW AM pack, na DBL1019 jako heterodynę i mieszacz dla II p.cz. dla pasma lotniczego AM. Ale pod warunkami że heterodyna pójdzie z kwarcem 11,155 MHz lub 10,245MHz, a wejście RF i mieszacz układu wyrobi się na f I p.cz. 10,7 (w co wątpię). Na koniec głowica, ta pewnie da się przestroić na pasmo lotnicze, ale musiał byś ją przestrajać tak aby uzyskać odpowiedni zakres przestrajania 118-136 MHz, więc wymaga nie tylko zmiany cewek ale i dobrania nowych wartości kondensatorów, oraz zestrojenia tak aby w całym paśmie uzyskać współbieżność przestrajania heterodyny i wzmacniacza w.cz. Sadząc po wielkości głowicy jest zrobiona techniką SMD co jeszcze utrudni sprawę. Czy gra jest warta świeczki, moim zdaniem nie, gdyż wiąże się z całkowitą przeróbką układu. Nakład pracy może być niewspółmierny do zrobienia czegoś od podstaw np. Skaner na na pasmo lotnicze 118-136 MHz.
  Ale zawsze można próbować.
 • #9
  Bula i spula
  Level 18  
  Byłbym wdzięczny, jak ktoś bardziej doświadczony by zobaczył schemat i powiedział, czy poprawnie podłączam zasilanie i z dobrego miejsca biorę sygnał m.cz.?
  W tej chwili ominąlem dekoder stereo i sygnał biorę bezpośrednio z wyjścia db1018 (z kondensatora c119), niestety bez zmian. Nie wiem, czy układ jest uwalony, czy coś innego jest nie tak.
  Mam przed sobą jakąś dużą głowicę Unitry ze starego telewizora, ale zanim przejdę dalej, chciałbym uruchomić sam odbiornik FM.
  Czy brak szumu może wynikać z tego, że nie jest podłączona antena?
  Czy ma znaczenie kierunek wlutowania filtru ceramicznego (3 nóżki)?
  Jaką częstotliwość pośrednią miały PRL-owskie telewizory Unitry?

  edit: Mam go :D Naprawdę czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Wygląda na to, źe jedyne połączenie masy w jednym miejscu było zrealizowane za pomocą metalowej obudowy do której były przykręcone śrubki. Przez to 70% płytki nie miało masy (stąd też prąd poniżej 10 mA). Połączyłem kablem jedną masę z drugą i szum ruszył od tzw. kopa.
 • Helpful post
  #10
  Driver-
  Level 38  
  Brak szumu wynika z tego że na układ DBL1018 jest podane "mute". Ten układ ma regulowany tłumik a regulacja jest na nóżce (6) "mute input". Tłumik wyłącza całkowicie 0V, a napędzany jest z nóżki (14) "mute drive". Nie ma sygnału o pewnym poziomie tłumik jest włączony i wycisza szum. Spróbuj odłączyć opornik R114 od nóżki 14, albo zewrzyj 14 do masy. Szum powinien się pojawić.

  Wlutowanie filtra nie ma znaczenia.

  Pośrednia głowicy TV 38MHz.
 • #11
  Bula i spula
  Level 18  
  Zapewne masz rację, i rzeczywiście działa mute; ale nie zmienia to faktu, że masy nie było. Po pierwsze, po przykręceniu płytki do obudowy było by zwarcie, które ja zrobiłem kablem (wokół śrubek nie ma soldermaski), po drugie jak ma się pojawić sygnał, skoro głowica w.cz. nie miała masy, po trzecie tam, gdzie wg. schematu zawsze powinna być masa, jej nie było (jak np. na emiterze Q101).
  W tej chwili skończyłem prosty wzmacniacz na TBA820ML, jutro wrzucę zdjęcia płytek TV, które posiadam.

  PS. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć, od czego zależy czy na wyjściu jest KF czy UKF? Sygnał z CPU (nóżka 18) idzie tylko do LA3370, a nie ma żadnego kontaktu z blokiem LW/MW? A wyjścia obydwu są podłączone tylko za pośrednictwem diod do końcówki. I mam wrażenie po rodzaju szumu, że na wyjściu tzn. przed końcówką mam szum z LW/MW (podczas gdy na wyjściu z dbl1018 słychać typowy szum jak z UKF). Czyżby działało to na tej zasadzie, że sygnał FM idący przez opór 330 po prostu zagłusza AM, które idzie przez 47k?
 • #12
  Driver-
  Level 38  
  Bula i spula wrote:
  PS. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć, od czego zależy czy na wyjściu jest KF czy UKF? Sygnał z CPU (nóżka 18) idzie tylko do LA3370, a nie ma żadnego kontaktu z blokiem LW/MW?
  Masz prawdopodobnie dokumentację µPD1708AG-011/211, a inna wersja procka jest w radiu µPD1708AG-316. Ta wersja 316 na (18) ma "mono/stereo" a na (19) "Band". W/g schematu (19) idzie na Q114, a ten wraz z Q115 steruje Q112 i Q113, które przełączają (+) zasilania na AM lub FM.

  Bula i spula wrote:
  A wyjścia obydwu są podłączone tylko za pośrednictwem diod do końcówki.I mam wrażenie po rodzaju szumu, że na wyjściu tzn. przed końcówką mam szum z LW/MW (podczas gdy na wyjściu z dbl1018 słychać typowy szum jak z UKF). Czyżby działało to na tej zasadzie, że sygnał FM idący przez opór 330 po prostu zagłusza AM, które idzie przez 47k?
  Przy pojawieniu się sygnału FM szum wraz ze wzrostem sygnału cichnie. Nie może być jednocześnie podane m.cz. AM i FM bo szum AM-owy pogarszał by stosunek S/N na FM. Diody przełączają źródła sygnału m.cz.
 • #13
  Bula i spula
  Level 18  
  Tak jak obiecałem, wrzucam zdjęcia głowic, które odnalazłem.
  Niestety nie ma na nich oznaczeń, jedynie jedna ma logo Unitry i jakiś numer, ta druga jest trochę nowsza.
  Na początek chciałbym zrobić odbiór PKP (nie mam w okolicy lotniska, a nie mając innego odbiornika lepiej mieć pewność, że jest co odebrać - stacja kolejowa oczywiście jest :D).
  Czy nie lepiej pozostać przy głowicy UKF z radia, tzn. lekko ją przestroić wyżej - widać jeden rdzeń lub trymer i dwie cewki przez okienka w ekranie. A mam już gotowy tor p.cz. 10,7 MHz i by pozostało dorobić II p.cz. (najlepiej wykorzystać heterodynę z LW/MW) i demodulator na odpowiednią dewiację (oraz węższe filtry ceramiczne). Radio działa już przy 8V poprawnie, więc można się domyślać, że da radę podnieść jeszcze napięcie na Vt, co przy dodatkowym dostrojeniu powinna chyba dać wyższą częstotliwość?
  Z tego co czytałem na Elektrodzie, głowica TV pływa (co można by wyeliminować przez PLL), a dalszy tor audio na płytce TV jest o wiele za szeroki (co oznaczałoby konieczność budowy całego p.cz. od zera).
  CPU na płytce działa, jest PLL, odbieram stacje FM i LW, krok strojenia wg. noty jest 50 KHz - odpada.
  Jaki układ syntezy by się nadał dla tych częstotliwości (widzę, że SAA1057 działa do 120 MHz)? Proszę również o jakieś namiary na odpowiedni układ demodulatora.
  Na stronie podanej przez wojio są rzeczywiście eleganckie układy zarówno do airband jak i wąski fm, niestety wykorzystane tam układy nie są dostępne na allegro ani w TME (np. BF990, MC3362) :(
  Czy filtry 455 KHz z tego radia się nadadzą dla II p.cz., czy też mają zbyt szerokie pasmo przenoszenia?

  ps. Jaki układ można by zastosować do II p.cz. jak dbl1019 nie da sobie rady (w nocie nie ma zapisane bezośrednio, do jakich częstotliwości działa)?

  Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF Odbiornik na PKP i/lub airband na bazie radia AM+UKF

  edit: Obejrzałem dokładniej głowicę z tego Unimora. Wygląda na to, że jest w niej synteza, bo ma wyprowadzoną magistralę I2C. Tylko jaki tam może być układ? Bo nie mam zielonego pojęcia, jak nim sterować z poziomu Bascoma lub C?

  Jeszcze pytanie nie na temat. W tym NEC 1708AG to pasuje wyświetlacz ze wspólną katodą czy anodą? Chyba tam trzeba dać jakieś solidne tranzystory lub nawet Darlingtony, bo wg. noty prąd wyjść LCD to 10uA :!: