Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nagłośnieniowcy co wy na to - moc duża wymiary małe

Paweł.ko 10 Lis 2004 18:40 2413 17
  • #1 10 Lis 2004 18:40
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Do napisania tego postu skłonił mnie szok jaki przeżyłem i przeżywam nadal w związku z rozwojem technologii. Ale od początku: około pół roku temu po raz pierwszy spotkałem się ze wzmacniaczami firmy Powersoft. Stało się to ponieważ firma w której zdarza mi się pracować zakupiła nowy zestaw kolumn firmy Coda Audio (w systemie Linear-Array) i kilkadziesiąt wzmacniaczy (mających za zadanie pędzenie w/w kolumn) firmy Powersoft. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że jeden wzmacniacz waży około 10kg ma wysokość 1U i moc... np. 2*2500W dla 2 Ohm ! Słyszałem ten zestaw kilkakrotnie i przeżyłem szok! Sam miałem okazję pracy przy monitorach na wzmacniaczu tej firmy o mocy 4*1000W (wysokość 1U). Od tej pory zacząłem śledzić losy firmy Powersoft. Wzmacniacze te zbudowane są w klasie T (jak sama firma pisze „digital amplifier”) a zasilane są nie z trafa tylko z przetwornicy. I tu tkwi cała heca z ich wagą . Oczywiście wzmacniacze „cyfrowe” to nie nowość ale rozmach tej firmy (na dodatek dodam włoskiej) poraża. Ostatnio pojawiła się nowa seria o symbolu „K”. Najmocniejszy z rodziny czyli K10 ma (i tu uwaga proszę liczyć zera) 2*6000/2Ohm lub 1*12000/4Ohm (dwanaście tysięcy!) przy wadze 12kg doskonałych parametrach i wysokości 1 U (firma uparła się chyba na ten rozmiar)! Czyli wynika z tego że jednemu kilogramowi wzmacniacza odpowiada jeden kilowat mocy! Dane wzmacniacza na stronie: http://www.powersoft.it/files/documents/f_263.pdf . Jakby tego było mało wzmacniacze ponieważ posiadają przetwornice pracują w zakresie napięć zasilających od 95V-280V. Jedyną wadę jaką widzę to serwis (ciekaw jestem kto by takie cudo naprawił?).
    No i pytanko co wy na to? Wiele razy odbywały się dyskusje na temat przewagi wzmacniaczy w klasach AB czy H nad „cyfrowymi” D czy T. Czyż nie przyszłością są wzmacniacze typu Powersoft? Waga i gabaryty przy potężnych mocach to chyba priorytet przy nagłośnieniach

0 17
  • #2 10 Lis 2004 19:04
    toadi
    Spec od akustyki

Tak jak juz kiedys pisalem nie widze takich wzmacniaczy w domu dla audiofili ale estrada to cos innego a wzmacniacze o mocy po 2 kilo na kanal to standardowa waga ciezka (ale nie koniecznie chodzi o kilogramy) i tutaj sie liczy sprawnosc przede wszystkim sprawnosc a brzmienie troche mniej (no ale tez) ..... i jak pisze jestem jak najbardziej za wzmaczniaczami w pelni elektronicznymi ....D klasa to jest mniej wiecej to 90% sprawnosci (dla dobrych konstrukcji czasem nawet wiecej) jak jeaszcze zasilane impulsowo to robi sie z tego maleństwo i wtedy do nawet duzego systemy nie ma potrzeby brania osobnego tira na nońcówki mocy .... zmieszcza sie w sredniej wielkosci racku .....

Natomiast jestem pelen obaw co to bedzie jak sie zaczna w takie impulsowe koncówki bawic szmatlawe firmy z tajwanu .....

A popatrzy jeszcze na to ze strony ekologiczno ekonomicznej ile mniej żelaztwa i miedzi w takie cos wchodzi .... a jeszcze dzieki wysokiej sprawności mniej pradu żre.

Swego czasu solton mial koncowke 2x300W wazaca mniej niz 3 kilo (byla recenzja w EiS) ale to co ty podales to dopiero jest imponujące

0
  • #3 10 Lis 2004 19:33
    ALTON
    Poziom 38  

Podziw jak technika idzie do przodu :).Wzmacniacz ważący tyle co jamnik (a nawet mniej) mający 2x300W :O :)

0
  • #4 10 Lis 2004 19:40
    J. S.
    Poziom 27  

Przyznam, że firma ta produkuje imponujące wzmacniacze. Wielu z nas chciałoby porównać organoleptycznie taki model z bardziej "konwencjonalnym", klasy AB czy innej, jednak cena odstrasza...
    Paweł.ko, mógłbyś (jeśli masz możliwość porównania) napisać coś więcej w kwestii brzmienia? Gdzie można usłyszeć system zakupiony przez wymienioną przez Ciebie firmę?
    Co do tajwańskich podróbek, które na pewno będą miały miejsce, to pewnie jakość spadnie... wraz z ceną zapewne.
    Dodam, że opis modelu DIGAM 7000 był w Estradzie i Studio w czerwcu 04. [3,5 kW na stronę dla 2 Ohm, THD 1%. 3300 Euro/szt.]
    Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Lis 2004 19:48
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Te wzmacniacze maja tylko jedna wadę...
    CENA....
    Szokuje tak samo jak gabaryty i to co potrafią zrobić...
    Tez miałem "okoliczność" zapoznać sie z tymi wyrobami, nieco starszych serii, też byłem pod wrażeniem, gotowiec o mocy 300W/ 40 W z zasilaniem, krosowerem, waży....0,9 Kg!!!!!
    Konstrucja ta przeznaczona jest do aktywnych kolumienek dwudrożnych, neodymowe głośniki np: B&C, super lekka obudowa..... i mamy prawie 400W o wadze kilku kilogramów...(9 - 12)
    jk

0
  • #6 10 Lis 2004 20:27
    toadi
    Spec od akustyki

hehe wlasnie gdzies widzialem kolumieniki Zecka z serii Club w konfiguracji 2x12" + driver waga bardzo malo moze z 15 kg wszystkie glosniki neodym tylko nie wiem z czego zrobili obudowy .... dla porownania jedne z moich w konfiguracj 1x12+HF wazy sztuka prawie 30kg szok
    superlekkie zestawy staja sie powoli faktem oczywiscie pewno na zajmia miesca konstrukcji klasycznych nie koniecznie ze wzgladu ze sa gorsze tylko z powodu nastawienia kljentów :) Hehe odnosnie 1kW= 1kg budzi respekt :) u mnie w elmuzie 25W=1kg

0
  • #7 10 Lis 2004 21:51
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Powersofty i Coda Audio grały ostatnio w Warszawie na koncercie Dni Kotana a teraz są na lodowisku w Tychach. Ale gdzie będą grały dalej nie mam pojęcia. Zestawów ci u nas wiele i nie orientuję się który jest gdzie. A co do brzmienia to na pewno w połączeniu z Coda Audio nie ma się do czego przyczepić ,gra bardzo dynamicznie no i oczywiście głośno a nosić jest łatwiej i przyjemniej.

0
  • #8 10 Lis 2004 21:58
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

hm... ale ile to ciepła musi generowac.. :) czym to jest chłodzone? wentylatory czy moze cos wiecej?

0
  • #9 10 Lis 2004 22:48
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Sprzet tej firmy sprzedaje w polsce firma Pana Polanowskiego, POLAUDIO....
    Coda audio, Mackie, Meyer (fonetycznie) sa formuła pierwszą światowego rynku produkcji sprzętu nagłośnieniowego, zwracaja uwage na wszystkie aspekty jakości emitowanego dźwieku, i jakoś nie pasi im , ani jakość głośników eminence, ani super elektronika Behringera, ani też Crown-a.
    Cieszę sie z tego tematu, bo potwierdza moje racje w "dywagacjach" o jakości dźwięku, i pokazuje pewnym gościom z Łodzi, że sa w większosci.... bylejakości....
    jk

0
  • #10 10 Lis 2004 23:31
    diyManiek
    Poziom 29  

Hm. mniej waży niz moja końcówa 2x250W...(20kg) aż trudno uwierzyć - tylko ta cena bije na głowe.
    Technika poszła na maxa do przodu, każdy by chciał paczki po 15kg. Poczekamy jeszcze 5 latek to moze jeszcze coś lepszego wymyślą- póki co nie mamy kasy to dzwigamy.

0
  • #11 10 Lis 2004 23:36
    micho a
    Poziom 35  

właśńie ja też powolutku sie przestawiam choć nie jestem nagłóśnieniowcem to zteż już mnie zaczynam myśłeć nad zasilaniem impulsowym wzmakó żeby masa mniejsza :D

ale te to już cud :D

0
  • #12 11 Lis 2004 00:03
    toadi
    Spec od akustyki

ghost666 napisał:
    hm... ale ile to ciepła musi generowac.. :) czym to jest chłodzone? wentylatory czy moze cos wiecej?

Pewno duuuuzo mnije niz klasyczny porównywalnie z 2x500 albo mnije nie zapominajmy zasilacz impulsowy sprawanosc na poziomie 90% a nawet wiecej w dobrych konstrukcjach to samo bedzie sie tyczyc wzmacniaczy w klasie D a nie jestem pewny ale postawilbym ze taki tam pracuje (bo podobno one swietni wspolpacuja z zasilaczami impulsowymi)

0
  • #13 11 Lis 2004 00:30
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Zgadza się wzmacniacze tego typu mają bardzo wielką sprawność co powoduje że więcej słychać niż obawiać się o oparzenie. A co do Polanowskiego to fakt handluje tymi końcówkami ale martwi mnie czemu na stronie Powersoft-u nie figuruje jako dystrybutor na Polskę (w ogóle nie ma dystrybutora na nasz ukochany kraj). I jeszcze sprawa ceny. Panowie przeliczcie kilowaty na kilozłote i w cale nie wychodzi tak drogo. Przecież za wysokie i poważne serie wzmacniaczy typu QSC, Crown czy Crest trza zapłacić wcale nie mało a mocowo i jakościowo wygląda to podobnie. A nie zapomnijmy że Powersoft daje nam jeszcze inne zalety (nie ma się rąk do ziemi, nie problem z zasilaniem plus doskonałe parametry techniczne). Poza tym proponuję dokładniejszą lekturę strony producenta zauważycie tam że do całej serii wzmacniaczy budowane są procesory DSP umożliwiające globalną i zaawansowaną możliwość ingerencji w wiele ukrytych parametrów (zerknijcie na stronę: http://pro-audio.powersoft.it/product_list.php?id_menu=198&cat=5&use_in=21 )

0
  • #14 11 Lis 2004 09:54
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

toadi napisał:
    ghost666 napisał:

Pewno duuuuzo mnije niz klasyczny porównywalnie z 2x500 albo mnije nie zapominajmy zasilacz impulsowy sprawanosc na poziomie 90% a nawet wiecej w dobrych konstrukcjach to samo bedzie się tyczyc wzmacniaczy w klasie D a nie jestem pewny ale postawilbym ze taki tam pracuje (bo podobno one swietni wspolpacuja z zasilaczami impulsowymi)

wiem ze to ma sprawność rzedu 90%, ale policzmy sobie,
    skoro 90% = 12000W to
    100% = 1333.3W, a wiec jakies 100W idzie nam w powietrze... a to nie mało (coprawdaż procesory komputerowe wydzielają i 200W).
    Pytanie uważam za "odpowiedziane" ;)

0
  • #15 11 Lis 2004 15:33
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Sceptycyzm Toadiego co do wzmacniaczy T w zastosowaniach audiofilskich wydaje się na dzisiaj jeszcze zrozumiały. Na szczęście postęp techniczny rozwija się progresywnie i już jutro "falownik akustyczny" stanie się obowiązującą normą. I tylko garstka podtatusiałych audiofilów i kilku nawiedzonych młodych napaleńców będzie kiedyś składać z zakupionych na pchlim targu TDA czy TSK i.t.p. super wzmachole o niepowtarzalnym brzmieniu, nie pamiętając, że kiedyś tranzystor występował w indywidualnej obudowie. Historia lubi się powtarzać. Powątpiewano kiedyś w możliwość zastosowania tranzystora w akustyce zamiast lampy.
    Jak dalece zostaniemy zdygitalizowani? Nie chcę wiedzieć.

0
  • #16 11 Lis 2004 15:35
    toadi
    Spec od akustyki

Jedno oblukalem jeszcze sprawnosc powyzej 500W 95% czyli idzie duzo mniej w cieplo .... a jeszce jedno podlaczenie glosników speacony 4 pin tylko ze pod wa poloaczone rownolegle bo prady przy 2 omach na poziomie pewnie 100A wiec spawarka tu by pasowaly klemy jak do akumulatora :) albo do spawarki wiec przewody pewno 2x20mm2 i to o dlugosci 1-2metry heh a ja mialem problemy przy podlczeniu 2 omowyc kolumn do ADS lx1400 :)

0
  • #17 11 Lis 2004 17:17
    igod
    Poziom 24  

ghost666 - co Ty za obliczenia zrobiłeś?

12000W do głośnika co przy sprawności 85-90% oznacza ponad 1400W mocy strat. Nie wspominam tu o stratach w samym zasilaczu. Jeśli ten radiator ze zdjęcia ma odprowadzić ponad 2kW, to ja jestem święty :-)

Po za tym procesory nie oddają więcej niż 100W, nawet te najlepsze.

No i każdy wie, że najlepsza na wzmacnviacz jest klasa A. albo AB, a nie jakieś T, D, H itp.

0
  • #18 11 Lis 2004 17:40
    toadi
    Spec od akustyki

Buahahaa pewnie ze najlepsza jest klasa A ale do domu nie na estrade to walczy sie o kazdy jeden procent sprawnosci bo przy mocach liczonych w kilowatach ma to ogromne znaczenie jeszcze kilka lat temu wzmacniacze klasy D nadawaly sie tylko do napedzania subów bo powyzej pewnej czestotliwosci robilo sie tragicznie . Dpiero wprowadzenie tranzystorów do prodykcji pracujaych z duzymi cztotliwosciami umozliwilo konstruowanie wzmaczniczy pelnopasmowych w klasie D Nie do kocna jestem zoorientowanym ale w klasie D transystory koncowe pracuja jako klucz i straty biora sie praktycznie wylacznie ze spadku 0,7V na zlaczu n-p(p-n) to samo sie tyczy zasilaczy impulsowych do nich dopiero od pewnego czasu znalazly zastosowanie w estradowych konstrukcjach z powodu tego ze starsze konstrukcje byly dosc araryjne a tutaj jesszcze niezawodnosc sie bardzo liczy.

O wzmaczniaczach z wagi ciezkiej porponuje pocztytac tutaj http://www.ads.com.pl/opinie.html jest tam artykul z Eis o wzmaczniczach PLX oczywiscie jest bardziej zblizony do konstrukcji klasycznej bo jest normalny zasialacz ale klasa pracy chyba H .
    A tak w ogole to H z pewnymi modyfiakacjami jest stosowane w sporej czesci sperztu domowego niektórych japonskich producentów w sprzecie z sredniej pulki (np Technics) dobierajc odpowiednia konstrukcje i ilementy widocznie mozna uzyskac przyzwoite brzmienie a byle jak zaprojektowany albo wykonany z przypadkowych elementów wzmacniacz nawet klasy A bedzie kicha w porównaniu z dobrym pracujacym w innej klasie... nasuwaja sie tu kity (NE jabel Pe) na ktorych szumnie pisze wzmaczniacz HIEND buahahahah takie samo hiend jak 5WRMS = 100000000W PMPO :)

0
  Szukaj w 5mln produktów