Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja pogodowa Auriol 4-LD3091 z LIDL-a źle wskazuje - rozwiązanie

krzych_un 19 Maj 2011 23:56 12543 4
 • #1 19 Maj 2011 23:56
  krzych_un
  Poziom 10  

  Jakiś czas myślałem o prostej stacji (temp, wilgotność, historia ciśnienia z 12h, synchronizacja czasu). Ta spełniała te wymagania i do tego kosztowała jedyne 69zł do tego na miejscu bez przesyłki. Wziąłem. Odpalam super odczyt z bazy i czujki bezprzewodowej prawie identyczne, poustawiałem parametry - działa.

  Po paru godzinach patrzę, a tu stacja wskazuje o 0,7 stopnia więcej niż czujka która jest obok... Następnego dnia różnica wzrosła nawet do 1,5 stopnia. Porównałem z 3-ma innymi termometrami i czujka była w miarę ok, ale stacja zawyża o 1,5 stopnia. No to do Lidla tam okazało się że mogę sobie wymienić, odpaliłem inna odczyty z czujką idealnie te same - wziąłem. Przez chwilę pokazuje ok, po paru godzinach znowu różnica około 1,5 stopnia (wygląda jakby się wyświetlacz nagrzewał i zaburzał odczyt). Wkurzyłem się i rozkręciłem stację. Zmierzyłem opór na czujniku (coś koło 40kΩ) dmuchnąłem opór się zmniejszył. No to cyk kombinerkami i lutujemy opornik. Po kilku próbach wyszło że po wlutowaniu opornika 2,7kΩ (lub ciut mniej - spróbuje chyba 2,5kΩ) na jednej nóżce czujnika stacja zaczyna wskazywać poprawną temperaturę (ważne żeby weryfikować poprawność temperatury po dłuższym czasie i zamkniętej obudowie stacji). Opisałem to bo szukając rozwiązania widziałem że kilka osób miała tego typu problemy z innymi stacjami. Stacja się łatwo rozkręca. Czujnik to coś małego czarnego z 2-ma drucikami. Mieści się mniej więcej na środku płytki, zaraz obok białego kwadracika który odpowiada za wilgotność (UWAGA ŁATWO USZKODZIĆ TEN ELEMENT DOTYKAJĄC - zaczyna źle wskazywać wilgotność). Że to czujnik temperatury łatwo poznać - wystarczy go chwycić palcami poczekać max 1 minutę aby na stacji pokazało około 37 stopni. Lutowałem bez wyciągania baterii - stacja przeżyła.

 • #2 20 Maj 2011 00:38
  movzx
  Poziom 39  

  Może słowo komentarza: niezłej klasy laboratoryjny układ pomiarowy na termoparach mierzy z dokładnością ±0,3-0,5°C.
  Jeśli liczysz że stacja za 69zł z Lidla będzie lepsza to nie mam nic do dodania.
  Poza tym to że odczyty z jednego układu pomiarowego się nie różnią nie daje żadnej gwarancji że mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

 • #3 20 Maj 2011 08:37
  krzych_un
  Poziom 10  

  movzx napisał:

  Jeśli liczysz że stacja za 69zł z Lidla będzie lepsza to nie mam nic do dodania.


  Myślę że 1,5 stopnia to jednak za dużo. Nawet producent podaje że termometr powinien mierzyć +/- 1 stopień.

  movzx napisał:
  Poza tym to że odczyty z jednego układu pomiarowego się nie różnią nie daje żadnej gwarancji że mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.


  Porównywałem z 3-ma innymi termometrami: takim w innym zegarze, rtęciowym i w mulimetrze. Wszystkie mieszczą się razem z czujką w +/- 0,3 stopnia (na rtęciowym oczywiście nie ma takiej dokładności). Stacja jak jest "zimna" daje taki sam odczyt, jak się zagrzeje to jest +1,5 stopnia... Dalej nie widać logiki mojego postępowania? Po tuningu odczyta ze stacja jest +/- 0,1 stopień z czujką....

  Swoją drogą jak siedzę w domu to sam potrafię rozróżnić temperaturę czy jest 18 czy 19,5 stopnia.

 • #4 15 Cze 2011 13:04
  pasjonat61
  Poziom 2  

  witam
  mam inny problem z tą stacją
  po ustawieniu wszystkich parametrów -dł. ,szer. georaficzna czas dla polski
  gmt +1 - jest wszystko ok do zsynchronizowania czasu -przesunięcie 1 godz.
  jeżeli ustawię gmt +2 czas pokazuje ok. natomiast wschód i zachód ma błąd 1 godz
  jak jest u Ciebie??

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME