Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz do elektroniki a kształt łopatek wirnika

Ture11 20 May 2011 00:16 2898 3
 • #1
  Ture11
  Level 38  
  Witam.
  Zawsze, gdy jest coś do naprawy, wypada to odkurzyć. Niestety do tego zawsze potrzebny jest odkurzacz, a jedyny, jaki mam pobiera 1500 W i waży chyba z tonę.
  Wpadłem więc na pomysł zrobienia odkurzacza walizkowego, który ma wyciągać tylko kurz, nic więcej. Wiem dobrze, że są przenośne odkurzacze do samochodu czy do klawiatury w laptopie, jednak mnie interesowałoby zdobycie wiedzy przy konstrukcji DIY.
  Na temat mojego problemu niestety nie mogę nic znaleźć na internecie.

  Pytanie w sumie proste... Jaki jest najbardziej optymalny kształt i układ łopatek wirnika, by wydajność odkurzacza była jak największa? Zwykły wiatrak komputerowy nie radzi sobie z niczym, więc poszedłem dalej - wziąłem wiatrak z suszarki. Faktycznie, nieźle dmucha, ale słabo. Tak więc nie może to być układ wentylatora. Więc jaki? Podpatrzyłem trochę w odkurzaczu Predom. Łopatki były równolegle do osi wirnika, z obu stron otoczone blachą, tylko po środku był otwór. Może to i dobre rozwiązanie, tylko że tamten silnik w odkurzaczu ma 18 tysięcy RPM, czego na pewno nie uzyskam w silniku DC... Może jakieś sugestie, rysunki?

  Za pomoc będę bardzo wdzięczny.
 • #2
  krru
  Level 33  
  Zainteresuj się elementami modelarskimi - silniczkami (są małe i mają potężną moc), śmigłami i innymi turbinkami.
  Proponuje też zamiast po prostu ssać, dodać dmuchanie - łatwiej skierować strumień powietrza na wybrany element i poruszyć kurz. Oczywiście, jednocześnie trzeba jakoś przechwycić brudne powietrze by nie zakurzyć całego pomieszczenia. Do tego można użyć klasycznego odkurzacza z jakąś szeroką ssawką.
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Ture11 wrote:
  Na temat mojego problemu niestety nie mogę nic znaleźć na internecie.

  Pytanie w sumie proste... Jaki jest najbardziej optymalny kształt i układ łopatek wirnika, by wydajność odkurzacza była jak największa? Zwykły wiatrak komputerowy nie radzi sobie z niczym, więc poszedłem dalej, wziąłem wiatrak z suszarki. Faktycznie, nieźle dmucha, ale słabo się. Tak więc nie może to być układ wentylatora. Więc jaki?


  Odkurzacz musi wyssać kurz z przedmiotu i przepchnąć powietrze przez worek, dlatego wytwarzać musi większe podciśnienie niż wentylator używany w komputerze do przepchnięcia powietrza między zeberkami radiatora. Dlatego w odkurzaczu stosuje się wentylatory odśrodkowe a nie osiowe (jak w komputerze).


  Ture11 wrote:
  Podpatrzyłem trochę w odkurzaczu Predom, tak łopatki były równolegle do osi wirnika, z obu stron otoczone blachą, tylko po środku był otwór.. Może to i dobre rozwiązanie, tylko że tamten silnik w odkurzaczu ma 18 tysięcy RPM, czego na pewno nie uzyskam w silniku DC...


  Predom jak widzisz ma klasyczną budowę wentylatora odśrodkowego, na dodatek ma zapewne dwa stopnie. Wytwarzane (pod)ciśnienie wzrasta z kwadratem obrotów.
  Sugestia - kup sobie mniejszy chiński odkurzacz sieciowy, bo konstrukcja amatorska raczej się nie sprawdzi (wykonanie wirników, wyważenie, obliczenie tych wentylatorów też proste nie będzie), choś dla silnika pradu stałego osiągnięcie 18krpm nie jest wielką sztuką.
 • #4
  Ture11
  Level 38  
  Aha no dziękuje za pomoc, brakowało mi nazwy tego wirnika, cobym mógł wpisać w internecie. Zaraz zainteresuje się wentylatorem odśrodkowym
  Pozdrawiam.